On monenlaisia kenkiä, minä etsin nahkaisia, pienellä kannalla varustettuja mokkasiineja. Niitä oli vielä 80-luvulla, ehkä 90-luvullakin, sen kun vain haki ja maksoi vähän enemmän.
Kysyin myyjältä.
Nahka kestää niin pitkään hyvänä, että sitä ei kannata käyttää. Muista materiaaleista tehty kestää vähemmän aikaa ja muuttuu nuhjuisen näköiseksi aikaisemmin. Näin saadaan riittävästi uusia kenkiä myyntiin ja kenkien valmistajalle elanto.
Vein suutarille 10 vuotta vanhat nahkakenkäni kysymyksellä, kannattaako näihin kantalaput uusia. Hän oikein riemastui ja kuopaisi kengät käsistäni. Kyllä kannattaa ja hän sai ne näyttämään uusilta.
Kysyin myyjältä.
Nahka kestää niin pitkään hyvänä, että sitä ei kannata käyttää. Muista materiaaleista tehty kestää vähemmän aikaa ja muuttuu nuhjuisen näköiseksi aikaisemmin. Näin saadaan riittävästi uusia kenkiä myyntiin ja kenkien valmistajalle elanto.
Vein suutarille 10 vuotta vanhat nahkakenkäni kysymyksellä, kannattaako näihin kantalaput uusia. Hän oikein riemastui ja kuopaisi kengät käsistäni. Kyllä kannattaa ja hän sai ne näyttämään uusilta.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Liikaa kaupitellaan vapaa-ajan jalkineita. Kaikki melkein samanlaisia; vain väritys vaihtelee.
Beng
alottajalle,,,
jooo mutta ku ei mieleisiä vaateitakaan nykyisin kaupoista löydä,
ennen suomessa oli maailman huippu taoinen vaate teollisuus, mitoitus ja vaateitten istuvuus oli suuniteltu suomalaisille,
nykyinen vaate suunittelu on aivan ala arvoista,
mitotus pielessä, joten vatteen istuvuuski on pielessä,
käytännöllisyys ja vaateitten tarkoituksenmukaisuus täysin hukassa,
--
suuret ikäluokat ei nykyisin löydä sopivia käyttötarkoitukseen
sopivia vaateita kaupoista,
suurten kauppakeskusten sisään ostot täysin ovat epäonnituneet,
kuinka on mahdollista, ettei suomessa kauppa kehity
katso minkälaista ja minkä ikäistä on ostava kansa,,
kehtiitykää,, kouluttakaa työntekijät nykyisyyteen,,
18:53
Mainitsin eräässä kaupassa siitä, että miksei sitä tai tätä löydy kaupasta kuten ennen.
Kuulemma pääosin myytävät vaatteet ovat vapaa-ajan vaatteita.
Että mitä?
Beng
Sinä käyt väärissä kaupoissa, mene urheilukauppaan, niiin hyvät ja jalkaan istuvat kengät löytyvät kyllä. Ne ovat myös jaloille ja asennolle terveellisemmät ja turvallisemmat kuin monet muut popottimet. - Nm. Terveysjuttu
Tottakai paljon liikkuvana on kunnolliset urheilujalkineet. Lenkkeily on eri asia. En vain ole tottunut kulkemaan pyhähame-lenkkarit-yhdistelmällä. Monet Hgissä kulkevat, se olkoon heidän asiansa. Haluan pukeutua. Puhun kengistä, joita käytetään hameen tai suorien housujen kanssa ja joilla voi kävellä välimatkat kun menen vaikka tapahtumaan, ettei parin kilsan takia tarvitse ratikkaan hypätä.
Urheilukaupoissa on muitakin, myös muunlaisia kenkiä kuin lenkkareita. - Nm. Onneksi muoti muuttuu
Joskus on tosi vaikeaa löytää sopivia kenkiä,
kun lesti on leventynyt ja laskeutunut iän mukana.
Varsinkin jos sattuu olemaan isojalkainen.
Vähän aikaa sitten tarvitsin mustat kengät ja vanhat nahkaiset
olivat kutistuneet ja mallikin oli jo liian kapoinen.
Ihan sattumalta löysin Orto-kengät, mustat ja kevyet melkein tossumaiset, olin sellaisia kyllä nähnyt mummoilla ja papoilla aikaisemmin.
konepestävätkin vielä ovat ja ompelin koristeellisen ison koristenapin vain kengän päälle,
niissä kengissä jalat voivat erittäin hyvin.
Nyt olen netissä käynyt Ortokenkien sivuilla ja siellähän on tosi monenmoisia
kenkiä. Netistä ostamista olen tosin vieroksunut kun koko on niin vaihteleva monilla kenkienvalmistajilla.
maissii
Kun sinulla on netti .Laita aihe selaimessi .Löydät sieltä mistä voit ostaa haluamasi jakinet.Ne vaan maksaa! Voit ihan rahalla teetä itsellesi jalkineet.Varvas kengät mahtavia kun teetät ne itsellesi ottavat lestin jalastasi.Tarvitaan rahaa. Tai sit menet isoon tavaratalon jalkinen osasto.Rahalla kuule saa ihan kaikken.paitsi ei ydintä
Ei takuulla saa rahalla. En lähtisi varvaskengissä kävelemään kaupungilla, käytän hameen kanssa sukkahousuja. Tavaratalossa ei ainakaan ole, luuletko että turhaan huutelen, olen kiertänyt kaikki läpi Stockasta sivuliikkeisiin.
Totta, Ortokengät mahtuvat, ne vain ovat tosiaan 100-vuotiaalle tarkoitetun näköiset, silloin lenkkaritkin ovat kauniimmat. Tarkoitin aloituksessani sellaisia kenkiä, joita käytän kun pukeudun. Eli täysinahkaiset, n. neljän sentin korkuisella leveällä korolla varustetut, jalkaan istuvat mokkasiinit. Niitä oli pilvin pimein ennen. Tyyriitä ne ovat olleet aina. Nyt niitä ei myyjän mukaan tehdä.
Minäkin joudun hakemaan kenkäni (ei lenkkitossuja) ulkomailta.
-pieni kengännumero-
Onhan loafereita ja mokkasiineja aina ollut saatavilla, ja juuri nyt loaferit ovat muodissakin. Kyllä niitä joka paikasta löytyy, mutta ihan joka paikasta ei välttämättä löydy vähän sirompia koska nyt taitavat varsinkin paksupohjaiset loaferit olla muotia.
Tarkoitatkohan sinä Topmanin "Ajavat" mokkasiinimallisia kenkiä , niitähän taisi joskus nähdä "pilvin pimein" etenkin miehillä mutta paljon myös naisilla. Ihan jokaisen kenkäkaupan tai osaston hyllyiltä niitä ei taida löytyä, mutta niitä myyvän suomalaisen verkkokaupan löytänet helposti.
Bessie
Siksi leggarit ovat ihan hemmetin hyvä pukine. Ei tartte kesällä, eikä enää paljon muulloinkaan, vääntäytyä sukkahousuihin, jotka ovat muinaisjäänne jo. - Nm. Mukavempia asusteita löytyy
Ei mokkasiineissa ollut korkoa juuri lainkaan, joten et puhu mokkasiineista vaan joistakin muista avokastyyppisistä kengistä joissa on 4 cm korkoa.
Suomi lylertää läpi vuoden lenkkareissa,juhlat ja arjet..
Ei Suomi eivätkä suomalaisetkaan, vaikka jotkut harvat ehkä kyllä. - Nm. Eri asiat
Oletko tutustunut Eccon ja Pomar -mallistoihin?
Minä käytän.
Olen tutustunut Eccon ja Pomarin mallistoon. Mutta sielläkään ei ole siroja mokkasiinejä. Eccon nauhallisessa kävelykengässä varpaiden kohdalta pystysuora mitta on liian pieni eli tila on liian matala. Hieman paksuuntuneet varpaankynteni eivät mahdu sinne.
Pomarin kengät ovat niin rohjon näköiset että siinä on sirous kaukana.
Tämä tori-myyjä jolta kenkiä kysyin, kertoi ettei nahasta kannata valmistaa. Hänellä oli just oikeaa mallia, mutta tehty kankaan ja jonkun muovikeinokuidun sekoituksesta. Ei muotoutunut jalkaan napakasti, ei tukenut, vaan jalka liikkui kengän sisällä ikävästi vaikka koko oli oikea.
Entäs Gabor tai Clarks. Halosella oli aikoinaan valtava kenkävalikoima, muttei keskustassa enää Halosia, Itiksessä on. Fredalla on Red Shoe. Töölössä on joku Kenkä-Rale.
Beng
Fredalla on Red Shoe. Töölössä on joku Kenkä-Rale. Näissä aion käydä, kiitos
Suomi lyllertää lenkkareissa. Voi mennä istuu johonkin ostoskeskukseen ja seurata.
No nenhän valmistetaan nyt usein ulkomailla .Sievin jalkine taitaa olla nyt Kotimainen valmistaja .
Muoti muuttuu, mokkasiinit olivat ajallaan muodissa, mutta ei enää. Mokkasiini ei mielestäni ollut kovin hyvä jalkine, koska siitä puuttui jalalle tuki, mutta kestävää nahkaa ne kyllä olivat ja olen sellaisia itsekin käyttänyt.