Olin ajamassa mökiltä kotiin ja kuin olin ohittamassa yhtä autoa painoin vähän lisää kaasua niin mitään ei tapahtunut! Katsoin info näyttöä niin siellä oli viesti: Mottorin teho laskennut. sain auton just ja just mootoritieltä pois ja pysähdyin bussipysäkille (auto sammui kuin pistin parkkivaihteen silmään). sen jälkeen käynnistin auton uudestaan ja kaikki nätti olevan kunnossa. 5km jälkeen tuli viesti: mottorisysteemi vika huolla pian ja vähän sen jälkeen auto alkoi nykii ja tuli taas viesti moottorin teho laskennut. no sain auton ajettuu kotiin. onko kenellä ollut samanlaisia kokemuksia?
moottori sekos...
V-70
21262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vastaava juttu sattui S40:llä. Rekkaa ohittaessa tehot hävisivät kokonaan ja tuli kiire takaisin omalle kaistalle. Pysäytin pientareelle ja moottori kävi mutta ei ottanut kierroksia kunnolla. Sammutin moottorin ja starttasin uudestaan, jolloin vika poistui. Vein auton huoltoon, mutta diagnostiikka ei paljastanut mitään. Ehkä softa- tai anturivika?
Auton kokonaisluotettavuus on eri osatoimintojen luotettavuuksien matemaattinen tulo -> mitä enemmän autossa on elektronisia toimintoja, sitä alemmaksi konaisluotettavuus laskee. Uusien autojen kehityssuunta on hyvin huolestuttava.
Esim.: 860 000 bilar med det elektroniska gasspjäll som visat sig ofta drabbas av fel. Spjället reglerar luftintaget till motorn, och därmed också motorns varvtal.
Problemet finns på fem- och sexcylindriga S60, V70, XC70 och S80 med bensinmotor, och berör årsmodellerna 1999, 2000 och 2001.