35 v lähenee, tähän asti olen halunnut olla lapseton.
Nyt kuitenkin, takaraivoon hiipinyt ajatus:onko liian myöhäistä? Toisaalta alkuasetelma tälle äärihuono, sinkku nainen enkä ole koskaan irtosuhteita harrastanut. Enkä harrasta.
Mitähän kannattaisi tehdä? Kalliisiin hoitoihin en ajatellut. Mitä muita vaihtoehtoja olisi?
Myöhäisherännäinenkö?
6
779
Vastaukset
Moi.
Kirjoita minulle, niin jutellaan rauhassa.- Anonyymi
Minua ei niinkään kiinnosta se seksi tässä. Sen täytyisi tapahtua jotenkin toisella tapaa.
Anonyymi kirjoitti:
Minua ei niinkään kiinnosta se seksi tässä. Sen täytyisi tapahtua jotenkin toisella tapaa.
Yön yli rehvejä oviksen aikoihin...Voi voi. Onko kauniimpaa tapaa tehdä lapsia.
- Anonyymi
Onko miehen löytäminen ihan vakituiseksi kumppaniksi pois suljettu vaihtoehto vai eikö vain ole löytynyt? Jos ydinperhettä kaipaat, niin tuo kai on silloin se paras ja ainoa vaihtoehto.
Muuten itsellisenä naisena voi hakeutua myös hedelmöityshoitoihin ihan julkiselle puolelle, silloin maksaa vain sen poliklinikka maksun tai käyntimaksun mikä onkaan. Toki siinä voi joutua jonottamaan joten prosessi on hitaampi kuin yksityisellä mutta huomattavasti halvempi.
Voit myös harkita kumppanuusvanhemmuutta. Vaihtoehtoja kyllä onneksi nykyään löytyy. - Anonyymi
Älä vaan yksin lasta hanki. Pienen lapsen hoitaminen yksin on tosi raskasta hommaa. Hanki ensi suhde, jos miehet eivät kiinnosta niin helpommin nykyisin löytyy sateenkaariväkeä, yliopistokaupungit aivan täynnä parisuhdetta hamuavia lesboja.
- Anonyymi
"Älä vaan yksin lasta hanki. Pienen lapsen hoitaminen yksin on tosi raskasta hommaa."
Eipä tuo parisuhde sitä takaa ettäkö lapsen hoitaminen yhtään sen helpompaa olisi. Minä olin avoliitossa lasteni isän kanssa, ja sain lasten lisäksi huolehtia vielä miehen tarpeista ja lapset hoidin pääsääntöisesti yksin. Erosin miehestä ja kyllä elämä on paljon helpompaa nyt yksin lasten kanssa, saamme elää ja tehdä asiat juuri niin kuin parhaaksi näemme ilman että mies vielä itkee vieressä ja joutuu jatkuvasti kulkemaan kyrpä otsassa koska mies ei suostu tekemään mitään tai ottamaan vastuuta.
Alusta asti jos on yksin niin ei tarvi senkään vertaa toista miettiä, tekee vaan asiat oman mielen mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh413153Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli702509Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit602329- 942184
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411954Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661595Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1291547Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1701495Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891475Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781435