Myöhäisherännäinenkö?

Anonyymi

35 v lähenee, tähän asti olen halunnut olla lapseton.
Nyt kuitenkin, takaraivoon hiipinyt ajatus:onko liian myöhäistä? Toisaalta alkuasetelma tälle äärihuono, sinkku nainen enkä ole koskaan irtosuhteita harrastanut. Enkä harrasta.

Mitähän kannattaisi tehdä? Kalliisiin hoitoihin en ajatellut. Mitä muita vaihtoehtoja olisi?

6

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi.

      Kirjoita minulle, niin jutellaan rauhassa.

      • Anonyymi

        Minua ei niinkään kiinnosta se seksi tässä. Sen täytyisi tapahtua jotenkin toisella tapaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minua ei niinkään kiinnosta se seksi tässä. Sen täytyisi tapahtua jotenkin toisella tapaa.

        Yön yli rehvejä oviksen aikoihin...Voi voi. Onko kauniimpaa tapaa tehdä lapsia.


    • Anonyymi

      Onko miehen löytäminen ihan vakituiseksi kumppaniksi pois suljettu vaihtoehto vai eikö vain ole löytynyt? Jos ydinperhettä kaipaat, niin tuo kai on silloin se paras ja ainoa vaihtoehto.
      Muuten itsellisenä naisena voi hakeutua myös hedelmöityshoitoihin ihan julkiselle puolelle, silloin maksaa vain sen poliklinikka maksun tai käyntimaksun mikä onkaan. Toki siinä voi joutua jonottamaan joten prosessi on hitaampi kuin yksityisellä mutta huomattavasti halvempi.

      Voit myös harkita kumppanuusvanhemmuutta. Vaihtoehtoja kyllä onneksi nykyään löytyy.

    • Anonyymi

      Älä vaan yksin lasta hanki. Pienen lapsen hoitaminen yksin on tosi raskasta hommaa. Hanki ensi suhde, jos miehet eivät kiinnosta niin helpommin nykyisin löytyy sateenkaariväkeä, yliopistokaupungit aivan täynnä parisuhdetta hamuavia lesboja.

      • Anonyymi

        "Älä vaan yksin lasta hanki. Pienen lapsen hoitaminen yksin on tosi raskasta hommaa."

        Eipä tuo parisuhde sitä takaa ettäkö lapsen hoitaminen yhtään sen helpompaa olisi. Minä olin avoliitossa lasteni isän kanssa, ja sain lasten lisäksi huolehtia vielä miehen tarpeista ja lapset hoidin pääsääntöisesti yksin. Erosin miehestä ja kyllä elämä on paljon helpompaa nyt yksin lasten kanssa, saamme elää ja tehdä asiat juuri niin kuin parhaaksi näemme ilman että mies vielä itkee vieressä ja joutuu jatkuvasti kulkemaan kyrpä otsassa koska mies ei suostu tekemään mitään tai ottamaan vastuuta.

        Alusta asti jos on yksin niin ei tarvi senkään vertaa toista miettiä, tekee vaan asiat oman mielen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11339
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      44
      3892
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      112
      3053
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      127
      2406
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2065
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1771
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      303
      1025
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      820
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      755
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe