Nyt ei tarkoiteta ärtynyttä suolta, eikä ruoka-aineallergioita, vaan ihan sitä TUNTEMUKSIIN perustuvaa, mekaanista tuntua, tai kipua tms, mikä aiheutuu, kun syö jotain rakenteeltaan kovaa ja särmikästä ruoka-ainetta, esim. saksanpähkinöitä, vaikka pureskelisi kuinka kunnolla.
Mitään psyykkistä diagnoosia, ei myöskään etsitä, vaan ihan nimitystä ilmiölle, jossa ihmisen aistit ovat niin herkät, tai tarkat, että hän pystyy tuntemaan, jokaisen nielemänsä suupalan, muodon ja koostumuksen, sen matkatessa nielusta ruoansulatuskanavaan, vatsaan ja suolistoon, koko ravinnon kulkureitin osalta.
Nimityksen löytäminen ilmiölle, voisi auttaa etsimään ilmiön syitä ja miten siihen voisi, niin halutessaan, vaikuttaa, muutenkin kuin syömällä soseutettua ravintoa. Olisi kiva, jos kaikkea ei tarvitsisi tehosekoittimella murskata ja soseuttaa.
Mikä diagnoosi on yliherkkien tuntemuksien ruoansulatuksella ?
Anonyymi
0
78
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422442Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012014- 221816
- 241595
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241445- 1001329
- 431328
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391275Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371171- 361046