Haluan luottaa, mutta tosinaan iskee epäilyksen peikko

Anonyymi

Olen taas juhamnuksen kotona lasten kanssa. Mies on töissä joka juhannus eräillä festareille. Avioliittomme on kestänyt kohta jo liki 20 vuotta ja lähes aina juhannuksena tämä tunne tulee. Tiedän, että kaikki eivät petä. Enhän minäkän niin tee. Eikä mieheni ole koskaan pettänyt luottamustani, tai ainakaan jäänyt kiinni. Nyt en saa unta ja mietin käyväni varmuuden vuoksi tyyliin sukupuolitautitestissä. Järki sanoo, että tämä kumpuaa nyt omasta epävarmuudesta ja mun ei ole mitään järkeä tästä hänelle edes mainita. Itse ainakin loukkaantuisin turhista syytöksistä. Järki myös sanoo, ettei toinen olisi olkut kanssani liki puolta elämästään, jos ei rakastaisi ja olisi sitoutunut minuun. Mutta mitäpä tässä nyt teen, mieli vaan lähtee laukalle ja festarit kestää vielä sunnuntaihin asti. Terapia ei siis tähän hätään taida olla vaihtoehto.

9

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No onkos merkkejä, eli syytä olla huolissaan?

      • Anonyymi

        Ei ole. Ei niin mitään. Paitsi hän on siellä ja se mitä siellä tapahtuu, voisi jäädä sinne. Enempi kai olen huolissani näistä omista ajatuksistani. Että jossain vaiheessa menen ja teen jotain typerää. Esimerkiksi laitan viestiä tai sanoa möläytän ajatukseni ääneen hänen kotiin palattuaan. En ole reilu. Onnellinen lintu ei pois lennä, eikä ole lentänytkään. Joten kaikenhan pitäisi olla kunnossa.


    • Anonyymi

      Minä olen niin luulotautinen, että luultavasti olen ollu yhtenä entisistä elämistäni keisari Nero. Olen ollu myös varmaan Stalin ja Hitler. Samanlaisia hermokohtauksia saan kun Hitler ja olen aatteellisesti antisemiitti.

      • Anonyymi

        Tässä tilassa alan olla minäkin, se on paha tämä luulotauti. Ja kun se tuntuu todellisuuttakin todellisemmalle. Kohta alan uskomaan kuvitelleeni koko miehen, kodin ja lapsetkin.


      • Anonyymi

        Näen itseni jo ajamassa lasten kanssa festareille, heittäväni liikkuvasta autosta tunkin mieheni majoitukseen/työpisteelle ja karjuvani "Pidä tunkkis! S**tana!".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näen itseni jo ajamassa lasten kanssa festareille, heittäväni liikkuvasta autosta tunkin mieheni majoitukseen/työpisteelle ja karjuvani "Pidä tunkkis! S**tana!".

        Minun reaktioni on samantyyppisiä


    • Anonyymi

      minulla toistakymmentä vuotta kestänyt liitto,en olisi ikinä uskonut ,että pettää mutta näin teki
      jälkikäteen ymmärsin monta asiaa joita olin miettinyt
      mies pystyy erottelemaan rakkauden ja seksin toisistaan eli kun rakastaa sinua voi aivan ilman tunnontuskia harrastaa seksiä jonkun kanssa( EI toki kaikki miehet)
      mieti mikä tuon epäilyksesi on herättänyt ei se tyhjästä tule

      • Anonyymi

        Jos ootkin kuin rydman

        Väkivaltainen ja manipuloiva

        Vainoaminen on samaa


      • Anonyymi

        Hmm..tätä juuri mietin. Mies tietää, että minua ei petetä kuin kerran. Alusta asti olen tehnyt selväksi, että sitä minulta ei anteeksi saa. Toki samoilla linjoilla hänkin. Se tässä ihmetyttää, että sosiaaliseenmediaan kyllä teki päivityksen, muttei minulle voinut esim viestiä laittaa. Meillä kuitenkin aina tapana laittaa edes yksi viesti päivässä kun olemme työreisuillamme tms.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1829
    2. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1797
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1655
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1401
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      32
      1328
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      58
      1175
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1082
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1031
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      923
    Aihe