Olen taas juhamnuksen kotona lasten kanssa. Mies on töissä joka juhannus eräillä festareille. Avioliittomme on kestänyt kohta jo liki 20 vuotta ja lähes aina juhannuksena tämä tunne tulee. Tiedän, että kaikki eivät petä. Enhän minäkän niin tee. Eikä mieheni ole koskaan pettänyt luottamustani, tai ainakaan jäänyt kiinni. Nyt en saa unta ja mietin käyväni varmuuden vuoksi tyyliin sukupuolitautitestissä. Järki sanoo, että tämä kumpuaa nyt omasta epävarmuudesta ja mun ei ole mitään järkeä tästä hänelle edes mainita. Itse ainakin loukkaantuisin turhista syytöksistä. Järki myös sanoo, ettei toinen olisi olkut kanssani liki puolta elämästään, jos ei rakastaisi ja olisi sitoutunut minuun. Mutta mitäpä tässä nyt teen, mieli vaan lähtee laukalle ja festarit kestää vielä sunnuntaihin asti. Terapia ei siis tähän hätään taida olla vaihtoehto.
Haluan luottaa, mutta tosinaan iskee epäilyksen peikko
9
727
Vastaukset
- Anonyymi
No onkos merkkejä, eli syytä olla huolissaan?
- Anonyymi
Ei ole. Ei niin mitään. Paitsi hän on siellä ja se mitä siellä tapahtuu, voisi jäädä sinne. Enempi kai olen huolissani näistä omista ajatuksistani. Että jossain vaiheessa menen ja teen jotain typerää. Esimerkiksi laitan viestiä tai sanoa möläytän ajatukseni ääneen hänen kotiin palattuaan. En ole reilu. Onnellinen lintu ei pois lennä, eikä ole lentänytkään. Joten kaikenhan pitäisi olla kunnossa.
- Anonyymi
Minä olen niin luulotautinen, että luultavasti olen ollu yhtenä entisistä elämistäni keisari Nero. Olen ollu myös varmaan Stalin ja Hitler. Samanlaisia hermokohtauksia saan kun Hitler ja olen aatteellisesti antisemiitti.
- Anonyymi
Tässä tilassa alan olla minäkin, se on paha tämä luulotauti. Ja kun se tuntuu todellisuuttakin todellisemmalle. Kohta alan uskomaan kuvitelleeni koko miehen, kodin ja lapsetkin.
- Anonyymi
Näen itseni jo ajamassa lasten kanssa festareille, heittäväni liikkuvasta autosta tunkin mieheni majoitukseen/työpisteelle ja karjuvani "Pidä tunkkis! S**tana!".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näen itseni jo ajamassa lasten kanssa festareille, heittäväni liikkuvasta autosta tunkin mieheni majoitukseen/työpisteelle ja karjuvani "Pidä tunkkis! S**tana!".
Minun reaktioni on samantyyppisiä
- Anonyymi
minulla toistakymmentä vuotta kestänyt liitto,en olisi ikinä uskonut ,että pettää mutta näin teki
jälkikäteen ymmärsin monta asiaa joita olin miettinyt
mies pystyy erottelemaan rakkauden ja seksin toisistaan eli kun rakastaa sinua voi aivan ilman tunnontuskia harrastaa seksiä jonkun kanssa( EI toki kaikki miehet)
mieti mikä tuon epäilyksesi on herättänyt ei se tyhjästä tule- Anonyymi
Jos ootkin kuin rydman
Väkivaltainen ja manipuloiva
Vainoaminen on samaa - Anonyymi
Hmm..tätä juuri mietin. Mies tietää, että minua ei petetä kuin kerran. Alusta asti olen tehnyt selväksi, että sitä minulta ei anteeksi saa. Toki samoilla linjoilla hänkin. Se tässä ihmetyttää, että sosiaaliseenmediaan kyllä teki päivityksen, muttei minulle voinut esim viestiä laittaa. Meillä kuitenkin aina tapana laittaa edes yksi viesti päivässä kun olemme työreisuillamme tms.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713125
- 922885
- 512125
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201595- 151359
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51348- 191314
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131311Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131283Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241242