Alkukeväästä ostamani puolen vuoden punkkilääkkeet ovat koskematta. Omallani ei ole ollut yhtään punkkia vaikka muilta täällä asuvilta koirien omistajilta olen kuullut että niitä on paljon. Aikaisempina kesinä se on ollut otta meidänkin kohdallamme.
Viime vuonna koira sai ekan punkkipillerin huhtikuussa. Syyskuussakin jouduin antamaan mitä muina vuosina en ole tehnyt.
Nyt sillä yksinkertaisesti ei vaan niitä ole. Kopeloin sen joka päivä parhaimmillaan kolme kertaa päivässä mutta kun ei ole niin ei ole.
Sillä on kyllä paksu karva mutta ei paksuimmillaan kun se on trimmattu 2 kk sitten. Punkit tulevat mielellään pään alueelle ja naamaan, siinä on karva harvempaa joten helpompaa niille.
Olen aloittanut lääkkeen antamisen heti kun ensimmäinen punkki on kiinni. Myrkkyähän se lääke on joten syystä siitä aloitan heti kun yhdenkin tapaan.
En voi käsittää tätä. En tosin ole päästänyt sitä paikkaan missä kasvaa pitkää ruohoa. Mutta metsälenkki on jokapäiväinen, onhan niitä punkkeja marjojen varvuissa ja jokapaikassa.
Hupaisaa on se että mieheni leikkasi pitkän nurmen autopaikkamme metsänpuoleiselta sivulta. Ja pari päivää siitä niin löysi punkin polvestaan.
Kyllä niitä on mutta miksi oma koirani ei kelpaakaan niille.
Ps. Punkkilääke on sama mitä se on saanut jo kahtena edellisenä vuonna. Ei kait sillä voi olla viime vuotisia vielä elimistössään.
Tätä ei selitä ei sitten mikään.
Meidän koira ei enää kelpaa punkeille
1
129
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1576047
- 755349
- 994365
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753740Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603408- 443010
- 152347
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582099- 462045
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381773