Meidän koira ei enää kelpaa punkeille

Alkukeväästä ostamani puolen vuoden punkkilääkkeet ovat koskematta. Omallani ei ole ollut yhtään punkkia vaikka muilta täällä asuvilta koirien omistajilta olen kuullut että niitä on paljon. Aikaisempina kesinä se on ollut otta meidänkin kohdallamme.
Viime vuonna koira sai ekan punkkipillerin huhtikuussa. Syyskuussakin jouduin antamaan mitä muina vuosina en ole tehnyt.

Nyt sillä yksinkertaisesti ei vaan niitä ole. Kopeloin sen joka päivä parhaimmillaan kolme kertaa päivässä mutta kun ei ole niin ei ole.
Sillä on kyllä paksu karva mutta ei paksuimmillaan kun se on trimmattu 2 kk sitten. Punkit tulevat mielellään pään alueelle ja naamaan, siinä on karva harvempaa joten helpompaa niille.
Olen aloittanut lääkkeen antamisen heti kun ensimmäinen punkki on kiinni. Myrkkyähän se lääke on joten syystä siitä aloitan heti kun yhdenkin tapaan.

En voi käsittää tätä. En tosin ole päästänyt sitä paikkaan missä kasvaa pitkää ruohoa. Mutta metsälenkki on jokapäiväinen, onhan niitä punkkeja marjojen varvuissa ja jokapaikassa.
Hupaisaa on se että mieheni leikkasi pitkän nurmen autopaikkamme metsänpuoleiselta sivulta. Ja pari päivää siitä niin löysi punkin polvestaan.
Kyllä niitä on mutta miksi oma koirani ei kelpaakaan niille.

Ps. Punkkilääke on sama mitä se on saanut jo kahtena edellisenä vuonna. Ei kait sillä voi olla viime vuotisia vielä elimistössään.
Tätä ei selitä ei sitten mikään.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe