Huomasin koiran ulkoilureitillä olevan puun joka on Limingantien varressa pienen puiston reunassa. En tiedä mikä puu se on mutta siinä tavallaan "emärungon" ympäri on kiertynyt pienempiä joten kaikkineen runkoineen se on iso ja korkeuttakin sillä on normipuun verran.
Pari päivää sitten kiinnitin huomioni jo kaukaa siihen että miksi se on harmaa. Katsoin että sen rungon ja koko puun olemus on harmaa. En mietinyt sitä enempää mutta tänään aamulla menin lähempää katsomaan sitä.
Se on kauttaaltan sellaisen valkoisen "harmaan hyhmän" vallassa ja jopa siitä pudonneet oksat sen juurella ovat samanlaiset. Sellaista harmaata verkkoa joka peittää koko valtaamansa alueen. Sitten kun sitä tiirailin niin sekä runko että koko puu on täysi toukkia, sellaisia sentin pituisia ja niitä on jokapaikassa. Toukat ovat vaalean keltaisia. Toukkia löytyy tuosta puusta tuhansia, niitä meni joka paikassa.
Onko se puu sairas vai mistä lienee kyse. Toivottavasti se tartu ympäristön puihin.
Pitäisikö tästä ilmoittaa jonnekin ja jos niin minne.
Olisi kaameaa jos tuo puu saastuttaisi koko metsän.
Kumma puu Helsingin Kumpulassa
0
184
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907