Mitä tehdä kun näkee jotain traumatisoivaa netissä?

Anonyymi

Hei täällä kirjottelee aika nuori tyttö joka oli just netissä nähnyt todella häiritseviä videoita. Ja nyt puhun siis TODELLA häiritsevistä videoista. Esim: ihmisiä tapetaan, ruumiinosia leikataan irti, kannibalismia, kidutusta kun kyseinen henkilö on vielä jopa hengissä… Tämän tyyppistä settiä. Pahempaa siitä tekee että ne ovat aitoja. Ja se että katsoin ne loppuun oli ihan omaa syytäni… Olin liian utelias ja nyt kadun. En saa pois päästäni näitä asioita ja ei ole oikeen ketään jolle puhua tästä tällä hetkellä. Nyt mietin tässä onko jotain asioita mitä itse voisi tehdä saadakseen lievennettyä tätä ”traumaa” mikä näistä on jäänyt. Arvostan todella jos joku osaisi auttaa.

10

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se ajan kanssa helpottaa. Joka päivä ahdistuksen tunne heikkenee hieman. Joskus tekee comebackin mutta heikompana ja menee nopeammin ohi.

      Samoin kaikkien muiden ahdistusten kanssa elämässä.

      Ota opiksesi.

    • Anonyymi

      Auttaisko jos pääsis chättäileen vaikka jonkun kanssa? Sekaisin chatti tai Valoa chatti?

    • Anonyymi

      Lähde ulos ja tee jotain mielekästä ja jätä netti vähemmälle käytölle, kyl se siit, ajan myötä.

    • Anonyymi

      Mistä ja miksi ihmeessä olet edes etsinyt tuollaisia videoita. Olen selaillut aika paljon nettiä, eikä tuollaisia ole tullut eteen, mutta en ole myöskään etsinyt sellaisia.

      • Anonyymi

        Sosiaallisessa mediassa puhuttiin kyseisestä nettisivusta ja kävin tyhmänä itse katsomassa.


    • Anonyymi

      Miten on voinut vahingossa törmätä tollasiin videoihin? Ite en ole törmännyt vaikka olen paljon netissä.

      • Anonyymi

        Itse kuulin kyseisestä nettisivusta ja menin sinne, omaa syytäni että katsoin.


    • Anonyymi

      Niinpä niin. Aika parantaa. Älä nyt ainakaan minnekkään lääkäriin mene itkemään. Olet melko kieroutunut kun olet monta videota katsonut. Jokin persoonallisuushäiriö kyseessä

      • Anonyymi

        Kärsin kaksuuntasesta ja masennuksesta jos se selittää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kärsin kaksuuntasesta ja masennuksesta jos se selittää

        Ei selitä.Itse olen sairastanut masennuksen ja en ole nähtyt tuollaisia videoita.Jos joku sanoo että käy pornosivuilla niin sähän voit jopa innostua ja parantua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5615
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4571
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4524
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4292
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3795
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3182
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3065
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3051
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2160
    Aihe