Älkää liiskatko hämähäkkejä!

Hämis taloudessa on hyvinkin hyödyllinen otus. Se lassoaa hyttysiä, mutta ennen kaikkea ne nakertaa pois kaikkea pikku tuhrua ja likaa.

Reipas hämis on myös kaunis ja mitä ihanin otus ihmetellä, se kutoo verkkoaan nerokaasti. Moiseen ei ihminen pysty!

Mielestäni juurikaan mitään eläintä ei saisi tappaa, eikä kannata. Ehkä jotain, kuten hirviä.

T SpidermanOf Nurmes
30720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Valtimon perseeseen ampujat jo tarkkailee, ketä saisi ampua?

Äänestä
  • Hirvessä on aika mauton liha.jänis on parempaa😋

    Äänestä

Valtimolla syödään miehen perselihaa!

Äänestä

Onko aina pakko alkaa haukkua Valtimolaisia? Emme voi sille mitään, että joudumme olemaan täällä 😖

Äänestä
  • Niinpä kun täältä erehtynyt ostaa tönön ei niistä eroon pääse kun ilman antamalla ja maksamalla et joutuvat ostaa.

    Äänestä

Suomelassa oli kerran kuvia seiteistä.

Äänestä

Valtimolla ollaan aina ajan VALTIMOLLA Ja muut Valtimo vitsit, Valtimo on velaton 😀

Äänestä
  • haha hah jopas nyt nautrattaa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    haha hah jopas nyt nautrattaa!

    Poronkäristystä tekisi mieli ja kunnon sirveliä..vois myös karjalanpaistimennä kurkusta alas😋

    Äänestä

Ei kannattaisikaan spidereitä tuhota, kostka kyllä hyödyllisiä ne sinänsä. Mutta voi olla ärsyttävää jos niitä mönkii sitten kaikkialla.

Äänestä
  • Ei ne valtoimenaan ala sikiämään. En ole alan ammattilainen, mutta ainakin omassa asunnossani ei mitään hämis invaasiota ole havaittavissa. Muutama hassu verkkojaan kutoo. Ehkä hämislapset lähtee ulos ja maailmaan, en tiedä.

    Kannataa muistaa, että se ulkovessoista tuttu pitkäjalkainen ötiö EI ole hämähäkki, se on lukki eikä sillä ole mitään tekemistä hämähäkkien lajissa.

    Mutta, kaikki hämähäkit suomessakin ON myrkyllisiä, ainosataan Hyptiotes paradoxus on täysin myrkytön.

    Mutta huoli pois, ei ihmiselle myrkyllisiä! Ristihämähäkki on ainut suomessa vaikuttava "myrkyllinen" Ristilukin purewma, jos semmosen onnistuu saamaan, on tasoa hyttysen pisto 😎

    Äänestä

  • Ei ne holtittamasi sikiä, huoli pois.

    Äänestä

Tapan kaikki asunnosta mitä näen. En voi sietää minkäänlaisia ötököitä.

Äänestä

Minua peloittaaa hämähäkit, en kuitnkaan liisakaa niitä vaan taittelen ylä-kurjala lehdestä sivun ja sillä hivuten otuksen ulos.

Ylä-kurjala lehden aina haen lehtiroskisesta, ei ne uutiset täällä hetkessä vanhene!

Äänestä
  • No nyt jo kerrankin löydetty ylä-kurjala lehdelle hyötyköyttöä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No nyt jo kerrankin löydetty ylä-kurjala lehdelle hyötyköyttöä.

    Kyllä se käy takapuolen pyyhintään, tosin painomustetta tarttuu sitten persposkiin. Tulee phantom fiilis 🧙🏿‍♂️

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä se käy takapuolen pyyhintään, tosin painomustetta tarttuu sitten persposkiin. Tulee phantom fiilis 🧙🏿‍♂️

    Aika karheaa pyyhkimiseen, lähtee iho irti kun kurjalalla pyyhkäsöö.

    Äänestä

Syökö hämähäkkit hometta?🤐 minun talo täysin homeinen😪

Äänestä

Kun hämähäkki kutoo verkkoaan, ongelmana on miten saada se ensimmäinen lanka vedettyä?! No se heittää langan tuuleen....

Äänestä

Ei niitä todellakaan oikeasti kannattaisi liiskata antaa mennä vaan nukkuessakkin sieraimiisi sisälle ;:DE Menevät aivoihisi syömään harmaita aivosolujasi.

Infernal Server Terror, tulee ilmoitus numero 666, tai vaihtoehtoisesti Evil Hateeay.

Äänestä

Hämähäkeillä on aikaa puuhastella vaikka sängyssäsi ei toivotulla tavalla. Eräällä ihmisellä oli poskeen alkanut kasvaa outo pahka ja kun se oli ruvennut kipeytymään, niin mennyt lääkäriin. Lääkäri tutkittuaan kohdan, oli tehnyt viillon paiseeseen, niin sieltä purskahti yllättäen hämähäkkiperhe eli ilmeisesti poskiontelon kautta hämähäkki kaivautunut kohteeseen, se niistä kivoista hämähäkeistä

Äänestä

Helsingin Luonnontieteellisessä museossa elää kanta myrkyllisiä ruskohämähäkkejä. Arasta ja vain öisin liikkuvasta lajista ei kuitenkaan ole välitöntä vaaraa ihmiselle.

Suomessa myrkyllisiä hämähäkkejä elää lähinnä terraario-olosuhteissa eläintarhoissa tai lemmikkeinä. Luonnontieteellisen museon tiloissa kuitenkin elelee vapaana kanta myrkyllisiä ruskohämähäkkejä. Luonnossa lajia tavataan Etelä-Amerikassa, erityisesti Chilessä.

Ruskohämähäkki on siinä mielessä ihmiselle vaarallinen, että sen purema voi aiheuttaa paikallisen kuolion. Hämähäkit eivät kuitenkaan ole syy jättää museovierailua väliin, sillä ne elävät lähinnä museon kellarissa ja rakenteissa.

Laji on varsin arka ja liikkuu lähinnä öisin, mistä johtuen vierailijat törmäävät hämähäkkeihin vain harvoin.

Äänestä

Tiesittekö, että hämikset ei viihdy laisinkaan homeisissa taloissa. Eli jos asunnossasi on hämiksiä se ei ole homeessa. Hämikset myös karttaa ihmisiä kaikin tavoin, ne ei tule vuoteeseen eikä sohville!

Joten antakaa hämyjen olla jos niitä kotona on, niistä on pelkästään hyötyä!

Äänestä

Mut jos ei tykkää hämpyistä? 😣

Äänestä

Hämikset on ihania 🥰

Äänestä

Hämä-hämähäkki
Eläinlaulut, Perinteiset laulut, Rauhalliset laulut, Viihde ja leikki Ei kommentteja



1. Hämä-hämähäkki kiipes langalle.

Tuli sade rankka, hämähäkin vei.

Aurinko armas kuivas satehen,

hämä-hämähäkki kiipes uudelleen.



2. Muura-muurahainen kortta kuljettaa,

ahkerasti työssään aina ahertaa.

Valmis on kohta keko komea,

muura-muurahainen kortta kuljettaa.



3. Heinä-heinäsirkka soittaa viuluaan,

heinikossa hyppii sinne tänne vaan.

Pieni sinikello käypi nukkumaan,

heinä-heinäsirkka soitta viuluaan.



4. Sääski-sääski pieni surraa parvessaan,

suvipäivä kuluu siinä touhussaan.

Illanvarjot saapuu, siivet kimaltaa,

sääski-sääski pieni surraa parvessaan.



5. Hämä-hämähäkki kutoo verkkojaan,

pieni lintu lensi siihen katsomaan.

Aurinko laski kauas vuorten taa,

hämä-hämähäkki kutoo verkkojaan.

Äänestä

Hämähäkkiä ei pidä liiskata, varsinkaan, jos se on väärinpäin.

Äänestä
  • Itse poltan ne elävältä toholla 😂🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Itse poltan ne elävältä toholla 😂🤣

    Taitaa se sinun peråpää lähinnä tohottaa...

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Taitaa se sinun peråpää lähinnä tohottaa...

    🤣😅😂

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hämis taloudessa on hyvinkin hyödyllinen otus. Se lassoaa hyttysiä, mutta ennen kaikkea ne nakertaa pois kaikkea pikku tuhrua ja likaa.

Reipas hämis on myös kaunis ja mitä ihanin otus ihmetellä, se kutoo verkkoaan nerokaasti. Moiseen ei ihminen pysty!

Mielestäni juurikaan mitään eläintä ei saisi tappaa, eikä kannata. Ehkä jotain, kuten hirviä.

T SpidermanOf Nurmes

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu