Moikka.
Olin 22.6 leikkauksessa jossa poistettiin sappirakko joka oli täynnä kiviä ja tulehtunut. Verikokeet olivat jatkuvasti kunnossa, joten sappikivet löytyivät vasta ultraäänellä. Olen toipunut hyvin ja kipulääkettä en enää tarvitse.
Eilen kuitenkin sain sappikivikohtauksen, tai ainakin se tuntui samalta. Se meni ohi hyvin nopeasti, ennen leikkausta sappikivikohtaus kesti tunteja. Hätäännyin ja menin paniikkiin, soitin minut leikanneelle kirurgille. Hän sanoi, että ei tarvitse huolestua, sappitiehyeissä minulla ei näkynyt ultrassa tai verikokeissa mitään. Hän arveli kivun johtuvan vain leikkauksesta ja vatsa totuttelee olemaan ilman sappirakkoa. Minulla myös ripulia ollut nyt leikkauksen jälkeen.
Jos kipukohtaukset jatkuvat, pääsen magneettikuviin. Onko kellään muulla ollut samanlaista? Olin niin iloinen kun leikkaus sujui hyvin, ja ajattelin että elämä helpottuu ja sitten tulikin tuollainen kipukohtaus.
Sappikivileikkauksen jälkeen
4
485
Vastaukset
- Anonyymi
Sait varmasti ohjeet ruokavalioon.
Sinulla ei ole nyt sappirakossa varastossa sappea, joten ruokavalio pitää olla ns keveämpi.
Lue tämä teksti, siinä on kaikki oleellinen ja hyvät ohjeet:
https://askelterveyteen.com/paras-ruokavalio-kolekystektomian-eli-sappirakon-poiston-jalkeen/
Minulla poistettiin rakko v2005 ennen joulua. ihanaa sain syödä joulukinkkua ilman oireita. Ei sitä rasva osaa.!!
En syö majoneesia. En käytä öljyisiä salaattikastikkeita.
En paista öljyssä mitään. En syö uppopaistettuja ruokia.
En rasvaista lihaa. En syö rasvaisia juustoja. Ei hiilihappojuomia.
Hyvää jatkoa Sinulle. Kyllä sinä voit vielä hyvin kun opit uuden tavan nauttia ruuasta. Leipää, kevyt levitteitä. broileria, kalaa, salaatteja, hedelmiä, keitettyjä kasviksia, jne - Anonyymi
Minulta kun poistettiin sappirakko vuosia sitten, tuli sen jälkeen kiputilanne, ja takaisin sairaalaan tutkittavaksi, mikä vialla.
En edes enää muista, mikä oli, mutta jokin vuoto tai vastaava siellä leikkausalueella oli, näkivät ultralla.
Laittoivat sellaisen dreenin, letkun, vatsaan, josta tuli jotkut ylimääräiset " nesteet " ulos.
Se oli viikon verran, irtosi itsestään, ja taas sairaalaan. Onneksi sitä ei sitten enää tarvinnut laittaa uudestaan.
Edelleen sapen alueella kuvissa jotakin näkyy, koska lausuntoihin tulee tekstiä, " mahdollisesti sappirakon poiston jälkitila ". Ei mitään käsitystä, mitä siellä vielä näkyy. - Anonyymi
Sappirakon poiston jälkitila on se, kun sappirakko puuttuu. Ei siis näy sappirakkoa. Tämä on tilanne ja pitääkin olla poiston jälkeen lopullisesti.
- Anonyymi
Hehheh.
Oletpas olevinasi niiiin fiksu, että.
Eipä tuossa nyt ihan sitä tarkoitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215504- 531555
- 141013
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52937- 64920
- 48878
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom143857Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58828Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49806Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille10785