Me voimme luokitella ufoja ja muukalaisia (tai yleistäen mitä tahansa asiaa) koskevan informaation todistusarvoa esim seuraavasti:
"
1. Mainokset (mukaan lukien poliittiset puheet)
2. Kuulopuhe
3. Suosittelut (mukaan lukien useimmat Internet-sivustot)
4. Todistukset ystäviltä tai viranomaisilta
5. Vannottu todistus
6. Tallennetut havainnot
7. Tallennetut systemaattiset havainnot
8. Tallennetut tulokset interventiokokeilusta satunnaistuksen ja asianmukaisten kontrollien kanssa (mukaan lukien tarkkailijan (tarkkailijoiden) ja koehenkilöiden sokeuttaminen tarvittaessa)
9. Tallennetut tulokset kokeiden toistoista kuten kohdassa 8
10. Onnistuneet ennusteet, jotka perustuvat malliin, joka on johdettu tallennettujen systemaattisten havaintojen perusteella (esim. vuorovesitaulukot ja pimennykset)
11. Onnistuneet ennusteet, jotka perustuvat kokeilemalla saatuun malliin (esim. atomifissio ja fuusio)
Vain kohdissa 8–11 mainituista lähteistä peräisin oleva tieto mahdollistaa syy-suhteiden määrittelyn. Kohdissa 1–7 mainituista lähteistä saadut tiedot voivat antaa vihjeitä, mutta eivät johtopäätöksiä."
https://bcmj.org/premise/ranking-and-reliability-evidence
Rankat vaatimukset, ufot ja muukalaiset eivät tule kutsusta kokeisiin, kohdat 8 - 11.
Informaation arvo todisteena
Anonyymi
1
112
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos hyvästä ajatuksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1244902Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1954693Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku112348Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1211997- 4031741
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a371518Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann101338Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781235- 841209
- 741065