Nyt kun tuli helteet laitoin ilmalämpöpumpun viilentää 24 asteeseen. Kuuluuko sen tohista koko ajan. Eikö termostaatti katkaise ollenkaan. ???
Ilmalämpöpumppu tohisee koko ajan
12
1598
Vastaukset
- Anonyymi
Häh? Eikö kukaan tiedä? Siis sisäyksikön tohisee koko ajan, mutta ulkoyksikkö on hiljaa. Ei rupelli pyöri
- Anonyymi
sisäyksikkö käy koko ajan. Myös nykyaikaisia ulkoyksikkö käy koko ajan, toki jos sillä ei ole töitä, eli katselet aamulla viileässä ja huone on jo säädetyssä lämmössä ulkoyksikkön ei tarvi jäähdyttää,,,,,,,,,, silloin ei propeli pyöri. Helteellä kyllä pyörii aina , jos sulla on viilennystä huoneessa.
uudenaikaiset ulkoyksiköt säätelee propelinopeutta.
vanhat ja halvat kävi ja seisoi ja se oli huono ratkaisu, rasitti koneistoa.- Anonyymi
On viilennystä ja ropelli ei kylläkään pyöri ja nyt on helle 30. Mutta pääasia että viilennys toimii!
- Anonyymi
Käyttöohjeita ei tietenkään kannata lukea!
Taas jännittää millainen on seuraava aloitus ilmalämpötumpuista?- Anonyymi
Käyttöohjeissa ei sanota että pyöriikö ropelli helteellä vai ei. Mutta hyvin toimii. Kovin on vilpoista . Mukava mennä nukkumaan kun ei ole tukalan kuuma. Hyvää yötä vaan sullekki 😊
Tyydy 26 asteeseen ja seuraa, mitä tohotin siitä tykkää.
- Anonyymi
24 on ihan sopiva lämpötila 😊
- Anonyymi
Mikä noin suuri kysymys seuraavaa aloittajaa askarruttaa ?
- Anonyymi
Ulkoyksikkö olisi hyvä olla varjon puolella kun viilennetään.
- Anonyymi
Ei ulkoyksikkö ole siirrettävä
- Anonyymi
Sulvin ja urakoitsijaliiton mukaan kova tohina on paras kohdepoisto asiakkaan tilitä.
- Anonyymi
Meillä sisäyksikkö pyörii jatkuvasti jos lämpötilapyyntö on 24 astetta näin kesähelteellä (siis jäähdytyksellä), Kun nostaa 25:een, niin sitten pitää toisinaan pieniä taukoja. Kuitenkaan lämpötilassa ei eroa paljon huomaa. Mittarin mukaan lämpötila on silti n. 23-24 astetta. Eli kannattaa kokeilla nostaa pyyntölämpötilaa asteella tai parilla ja katsoa mitä tapahtuu?
Talvella taasen lämpötilapyyntö 21 astetta pitää lämmön n. 18-19 astetta ja yli 23 asteen lämpötilaan kone ei pysty edes nostamaan, vaikka pyyntö olisi tapissa 27 astetta.
Tämä kaikki tarkoittaa siis sitä, että lämpöpumppu on hiukan alimitoitettu huonetiloihin nähden. Mikä onkin aivan tosi, mutta isompaa kuluttajille myytävää pumppua, kun ei ollut markkinoilla enää, Aikaisempi pumppu, vaikka olikin samanmerkkinen jaksoi toimia paremmin, mutta kehitys on mennyt noissakin takapakkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892