Ilmalämpöpumpun ulkoyksikön sijainti aurinko seinällä

Anonyymi

Kuumin mahdollinen paikka ja siinä kököttää ulkoyksikkö kuin uunissa. Pitääkö sitä varjostaa ? Kannattako varjostus suoralta auringon paahteelta vai merkitykseltään pieni? Mitsubishi toimii kyllä moitteetta mutta tuumin vain. Asiaa en kehtaa kysyä kiireisiltä asennusmiehiltä kuitenkaan nyt helteiden ollessa huipussa.

7

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmaa se imee, jos se on tuuleton pohjukka etelään päin ja asfalttipiha, voi se jotain vaikuttaakin tehoon.

    • Anonyymi

      Ilmalämpöpumppu toimii lämmittimenä käyntiajastaan yli 95 %. Silloin on parempi mitä lämpimämpi ulkoyksikön paikka on. Kesällä voi asettaa aurinkosuojan mutta sen vaikutus on vain teoreettinen.

    • Anonyymi

      Niin eikä ulkoyksikön sijainnista mitään netistä löydy...

    • Anonyymi

      Ulkoyksikkö kierrättää lävitseen niin paljon ilmaa, että paikallisella varjostamisella ei ole mitään vaikutusta. Edes sijoittamisella talon varjoiselle seinälle ei vaikuta juuri mitään.

      • Anonyymi

        Laita lämpömittari talon varjon puolelle. Siirrä se sitten aurinkoon ja varjosta lämpömittaria. Mittari näyttää aika samoja lukemia. Ilmalämpöpumpun kautta liikkuu kukoajan satoja kuutioita ilmaa eikä varjostuksella ole merkitystä, jos sijoituspaikan yleinen lämpötila ei ole muuta paikkaa alhaisempi. Aurinko lämmittää vain pintoja ja pinnat lämmittävät ilmaa. Ilmavirtaus liikuttaa ilmaa laajalla alueella, joten pikku varjolla ei ole mitään merkitystä. Pääasia on, että ulkoyksikkö sijoitetaan paikkaan, jossa mikään ei estä ilman liikkumista.


    • Anonyymi

      Lämpöpumpun läpimenevä ilmamäärä on niin suuri että ilmasuunnalla ei ole väliä.
      Enemmän vaikutta eukon sana elämäsi onnellisuuteen.
      Eli käytännöllisin ja siistein paikka.
      Tärkein on että ILP pääsee eroon läpimenneestä ilmasta.
      Eli ei estettä edessä joka heittää ilman takas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4583
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      385
      1352
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      960
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    10. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      847
    Aihe