Osaako joku selittää ilmanvaihtokoneen lämmöntalteenotossa, että miten sen kierrättää sitä ilmaa.
Eli siis kun luki näin:
"Ilmanvaihtokone suodattaa sisääntuotavasta ulkoilmasta tehokkaasti pölyt ja pienhiukkaset. _Samalla se lämmittää tuloilman poistoilmasta talteen otetulla lämmöllä_, jolloin ei synny vedon tunnetta eikä lisälaskua lämmitykseen. Puhdas ja lämmin tuloilma takaavat miellyttävät asuinolosuhteet."
Eli kohta "_Samalla.." tarkoittaako siis että poistoilma joka on lähtenyt joka puolelta asuntoa (esim sauna, wc yms) tulee takaisin asuntoon?
Lämmöntalteenoton ilman kierrätys kysymys
3
305
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tule, tuo on lämmönvaihdin jossa likainen ja lämmin poistoilma lämmittää viileän ja raikkaan ulkoilman, joka vielä suodatetaan (siis tuloilma).
- Anonyymi
Lämmin likainen ilma poistuu asunnosta lämmönvaihtimen kennoston läpi lämmittäen sitä. Viileä raikas ulkoilma tulee saman lämmönvaihtimen kautta ja lämpiää. Kennostossa on oat reitit kummallekkin ilmalle, joten ne eivät sekaannu.
- Anonyymi
Ristivirtauskennoston alumiinivevyjen toisella puolella virtaa poistoilma joka lämmittää sitä levyä, ja toisella puolella virtaa kylmä tuloilma joka ottaa lämpöä samaisesta alumiinilevystä.
Voi olla myös pyörivä rumputalteenottaja. Siinä ei ole erillisiä välejä poisto- ja tuloilmalle, vaan levyistä koostuva rumpu pyörii hitaasti poisto- ja tuloilma kanavien "läpi" keräten poistokanavan kohdalla lämpöä, ja tulokanavan kohdalla luovuttaa levyistä lämmön ilmaan. Tämä systeemi ei ole täysin ilmatiivis, joten ilmat sekoittuvat hieman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11566Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras921475Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva196935- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2787Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29750Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741- 7714
- 60693