Kylppäristä on alkanut löytyä mustia "ötököitä" (vaikea kuvailla tarkkaan, jotain matoja tai sitte niillä on pienet jalat, osa niistä on myös ollut pienempiä ja ruskeita). Enimmäkseen niitä näkee aamulla/yöllä (ihan kun pysyisivät päiväaikaan jossain piilossa). Ja kun valot laittaa päälle, saattavat jähmettyä paikoilleen. Talo on vanha kivitalo ja kylppärissä on amme. Ei kai vaan kielisi mistään kosteusongemista tai muusta vakavasta? Ei taida lattiakaivostakaan tulla nämä ötökät. Mikäs avuksi? Ammeen alta ei pääse kunnolla putsaamaankaan.
Mustia ötököitä..
Kauhistunut2
91858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eteenpäin, eli kiinteistönne huoltavaan yhtiöön, tilaavat myrkyttäjän ja samalla voitte tutkailla sitä "hometta"
Ne on ilmiselviä sokeritoukkia, ei ne vaarallisia ole, mutta inhottavia. Asuvat viemäreissa ja tulevat esiin pimeällä. Käy lisätietoa netistä!
sokeritoukat eivät ole mustia eivätkä jähmety paikoilleen.
Osta kloriitia ja kaada viemäriin ja lavuaarin lattialiitokseen.Anna vaikuttaa molemmissa kotvasen aikaa ennen kuin huuhtelet.Meillä oli joitain vuosia sitten, oli naapurissa jo aikaisemmin kuin meillä, mutta eipä ole näkynyt koko talossa sen jälkeen.En tiedä mitä öttisiä ne oli, mutta inhottavia tummia kiitäjiä,nopeita kun salama.Ei kerenny kuin vilahtaa kun pani valot kylppäriin.Kannattaa ainakin kokeilla, koska eihän se kloriitti paljon maksa.
Kaikki epäilyttävät ötökät (puolisoa lukuunottamatta) voi viedä näytille kunnan terveystarkastajalle. Pääkaupunkiseudulla Ympäristökeskukseen. Siellä tunnistavat ja antavat tarvittaessa ohjeita jatkotoimenpiteisiin.
Tuo ötökkä on vaaraton. Mutta se on seuraus. Se on seuraus siitä, että varsinaiset tuho-oliot ajavat vaarattomat ötökät näkösälle. Luultavasti kaikki rakenteet ovat homeessa. Rakenteissa on kasiaisen kokoisia olioita mutustamassa seinien alaosia. Kuuntele yöllä mutustelun ääntä. Ja tähän vastaa eräs terveystarkastajan hännystelijä tuota pikaa, jotta minulla on hometta päässä. Kyse on siitä, että terveystarkastajat ja niitten hännystelijät kyllä tietävät saman asian mutta yrittävät pimittää ja leimaavat kaikki asioista jotain tietävät. Kyse on pohjimmiltaan salaliitosta. Ota yhteyttä Karpoon.
se on siira eli musta/harmahtava, max n.sentin puoltoist pitkä, ja äärettömän nopea kokoonsa nähden. meillä on niitä kylppärissä,keittiössä,vessoissa.. miten päästä eroon? vaarattomia mutta inhottavia...kissat söi niitä mut ovat varmaa kyllästyneitä niihin jo..
jutustelua.päässäsi taitaa olla homeitiöitä enemmän kuin lakisallii.varo vaan ettei ne kasiaisenkokoiset OLIOT tu ja syö aivojasi pahvi.
turkiskuoriaisen toukkia.
Otapa haku sillä ajatuksella netistä, niin asia voi selvitä. Katso sitten nimenomaan toukan kuvia, koska aikuinen on semmoinen koppiaisen näköinen.