Pohjoisen Keski-Suomen työvoimapula

Anonyymi

Taas samaa teatteria työvoimapulasta, ja kohtaanto-ongelmasta. Muutama huonomainen työnantaja hakee vuokratyön kautta työntekijöitä vuodesta toiseen, ja sattuneesta syystä ei saa, tai työntekijät ei talossa pysy. Joka on ihan normaalia, koska ei kukaan järkevä ihminen paskassa työpaikassa ole, jos muualle pääsee. Työkkärin virkailijat tekevät ihtestään tärkeetä, kun näillä asioilla vöyhäävät. Jokainen voi itse käydä asian avoimista työpaikoista tarkistamassa, ei ole kymmenittäin, tai sadottain auki tuulivoima- tai sähköteollisuuden työpaikkoja, vaikka alueelle myllyjä ja linjaa rakennetaan ennen näkemättömästi. Ei täällä ole ikinä työpaikkoja liialti ollut, eikä ole nytkään. Muualle on töiden perässä muutettu. Joka muuta väittää valehtelee.

6

1245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uudellamaalla on kymmeniä tuhansia työpaikkoja, silti nuoret jätkät ja akat makaa työttömänä jossain Kinnulassa. Kaikki tuet pois niin ehkä sitten tulee liikettä niveliin.

      • Anonyymi

        Katkeruus haisoo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katkeruus haisoo

        Jos uudellamaalla on paljon avoimia työpaikkoja, niin miten ihmeessä siellä voi olla kymmeniä tuhansia ilman työtä ja makaavat kelan tuilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos uudellamaalla on paljon avoimia työpaikkoja, niin miten ihmeessä siellä voi olla kymmeniä tuhansia ilman työtä ja makaavat kelan tuilla?

        Paljon kun on porukkaa niin on myös luusereita porukassa. Kinnulassa luusereita kaikki.


    • Anonyymi

      Kunnalta valtionavustukset kanssa pois samantien.Pääluvun mukaanhan niitä jaellaan vaikka ei kukaan teekis mitään.

    • Anonyymi

      Höpö höpö puhetta että pohjosessa Keski-Suomessa on mukamas työvoimapula. Ei ole kummemmin ku tässä moassa ylleesäkkään. Sdp ja ammattiliitot ovat ajaneet tämän moan tämmöseen tilanteeseen että hullu töitä tekköö ku viisas peäsöö vähemmällä. Rahhoa ja evästä ku kannetaan nuorille ja terveille ihmisille suoraan pöytään ni ei oo vaikea ymmärteä miks sitä ei kannata mihinkää lähteäkkää. Tämmönen on se malli Sdp, mutta eiköhän se muutu vielä kuhan vähän aikoa elellään etteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe