Apua tietämättömälle

Anonyymi

Ostettiin mökille vanha Suzuki 4hp perämoottori.

Ensiajelulla moottori toimi ensin hyvin vartin verran, sitten sammui eikä ole sen koommin inahtanutkaan.
Koneesta tiputtelee sinistä nestettä hyvin hitaasti. Parisen desiä yön aikana.
Soitettiin myyjälle jonka mukaan syynä olisi liika moottoriöljy ja että tankki pitää nyt tyhjentää.
(Myyjä alunperin ohjeisti tekemään 2% seoksen ja myöhemmin 3%. Päädyttiin tekemään n.2,5% seos.)

Onko myyjän ohje tyhjentämisestä oikein vai mitä tässä pitäisi tehdä? Onko prossat todella noin tarkat että puolen prosentin liika aiheuttaa tämän?

Olisin erittäin kiitollinen avusta, itse en ymmärrä moottoreiden päälle oikein mitään…

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko vitsi vai ei, siitä huolimatta ilmoitan, että 2 desilitraa yön aikana tippuva määrä on h:n paljon!

    • Anonyymi

      Ei noin pieni liikaöljy aiheuta mitään muuta, kuin tyhjäkäynnillä pientä käryn lisääntymistä. Eikä tankkia tarvitse tyhjentää, kun lisäät vain puhdasta bensaa.
      Katoitko tulpat, onko ne karstoittunu tukkoon. Jos ne on nykimisen jäljiltä kuivat, luultavasti kaasuttimen suuttimet on tukossa. Toinen mahdollisuus on, että bensapumpun kalvo on poksahtanu puhki.

    • Anonyymi

      Olikohan kyse 2T vai 4T koneesta?

      2T koneeseen tulee laittaa 2t-öljyä noin 2% bensan sekään, ei lainkaan moottoriöljyä minnekään!
      4T-koneeseen laitetaan 100% moottoriöljyä oikeaan paikkaan, eikä todellakaan bensan sekään!
      Kyseisten konetyyppien ohjeita ei missään tapauksessa saa sotkea toisiinsa.

      Jos noin pienestä 4T-koneesta valuu 2dl öljyä pihalle, ei konetta voi käyttää, ja korjauttaminen ei liene taloudellisesti kannattavaa. Paitsi jos kone oli väärällä kyljellään, eikä konetta ole lainkaan käytetty öljyn poistumisen jälkeen.
      Noin pienissä koneissa on usein kopan sisäinen polttoainesäiliö, jos sen ilmanottoruuvi on kiinni, ei kone saa polttoainetta, mikä estää myös ehjän koneen käynnistymisen.

    • Anonyymi

      En malta olla huomauttamatta, että, jos kyseessä on 2-tahti kone jossa bensan seassa pitää olla öljyä, niin ainoa oikea öljy on TC-W3 (Two Cycle Water cooled). vaikka monet käyttävät mopo ja ja muita ilmajäähdytykseen soveltuvien koneiden öljyjä. Itse käytän järjestelmällisesti noin 1,5 % seosta, Ja käyttämäni öljy on yleensä sinistä väriltään. Arvaan, että tässä tapauksessa kone on ollut maissa ja öljy (?) on valunut siten että sen määrää on voitu arvioida edes jollakin tarkkuudella.

      Itse olen joskus ihmetellyt öljyn tippumista milloin mistäkin, pakokanavaan tiivistyy 2-tahtisissa öljyä, joka otollisissa olosuhteissa valuu - yleensä vesistöön., jolloin määrä jää hämäräksi. Öljyn täytössäkin tapahtuu välillä hieman läikkymistä, ja on ihan uskomatonta miten pieni öljymäärä saa aikaan valtavan "öljylautan", pisarakin näyttää kauhistuttavalta ympäristötuholta peilikirkkaassa vedessä.

      Ongelman selvittelyssä auttaisi varmaan jos olisi tarkempia tietoja koneesta ja käytetyistä öljyistä. Koneen tyyppimerkinnästä selviää jo onko se 2-tahti vai 4-tahti, jotta ei tarvise arvata.

      Onnea ongelman selvittämiseen. Itse olen saanut pajon apua tältä palstalta, kun aloitin perämoottoriveneilyn parikymmentä vuotta sitten. Yritän myös jakaa vähäistä kokemustani muille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      855
    3. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      690
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      46
      689
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      683
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      645
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe