Apua tietämättömälle

Anonyymi

Ostettiin mökille vanha Suzuki 4hp perämoottori.

Ensiajelulla moottori toimi ensin hyvin vartin verran, sitten sammui eikä ole sen koommin inahtanutkaan.
Koneesta tiputtelee sinistä nestettä hyvin hitaasti. Parisen desiä yön aikana.
Soitettiin myyjälle jonka mukaan syynä olisi liika moottoriöljy ja että tankki pitää nyt tyhjentää.
(Myyjä alunperin ohjeisti tekemään 2% seoksen ja myöhemmin 3%. Päädyttiin tekemään n.2,5% seos.)

Onko myyjän ohje tyhjentämisestä oikein vai mitä tässä pitäisi tehdä? Onko prossat todella noin tarkat että puolen prosentin liika aiheuttaa tämän?

Olisin erittäin kiitollinen avusta, itse en ymmärrä moottoreiden päälle oikein mitään…

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko vitsi vai ei, siitä huolimatta ilmoitan, että 2 desilitraa yön aikana tippuva määrä on h:n paljon!

    • Anonyymi

      Ei noin pieni liikaöljy aiheuta mitään muuta, kuin tyhjäkäynnillä pientä käryn lisääntymistä. Eikä tankkia tarvitse tyhjentää, kun lisäät vain puhdasta bensaa.
      Katoitko tulpat, onko ne karstoittunu tukkoon. Jos ne on nykimisen jäljiltä kuivat, luultavasti kaasuttimen suuttimet on tukossa. Toinen mahdollisuus on, että bensapumpun kalvo on poksahtanu puhki.

    • Anonyymi

      Olikohan kyse 2T vai 4T koneesta?

      2T koneeseen tulee laittaa 2t-öljyä noin 2% bensan sekään, ei lainkaan moottoriöljyä minnekään!
      4T-koneeseen laitetaan 100% moottoriöljyä oikeaan paikkaan, eikä todellakaan bensan sekään!
      Kyseisten konetyyppien ohjeita ei missään tapauksessa saa sotkea toisiinsa.

      Jos noin pienestä 4T-koneesta valuu 2dl öljyä pihalle, ei konetta voi käyttää, ja korjauttaminen ei liene taloudellisesti kannattavaa. Paitsi jos kone oli väärällä kyljellään, eikä konetta ole lainkaan käytetty öljyn poistumisen jälkeen.
      Noin pienissä koneissa on usein kopan sisäinen polttoainesäiliö, jos sen ilmanottoruuvi on kiinni, ei kone saa polttoainetta, mikä estää myös ehjän koneen käynnistymisen.

    • Anonyymi

      En malta olla huomauttamatta, että, jos kyseessä on 2-tahti kone jossa bensan seassa pitää olla öljyä, niin ainoa oikea öljy on TC-W3 (Two Cycle Water cooled). vaikka monet käyttävät mopo ja ja muita ilmajäähdytykseen soveltuvien koneiden öljyjä. Itse käytän järjestelmällisesti noin 1,5 % seosta, Ja käyttämäni öljy on yleensä sinistä väriltään. Arvaan, että tässä tapauksessa kone on ollut maissa ja öljy (?) on valunut siten että sen määrää on voitu arvioida edes jollakin tarkkuudella.

      Itse olen joskus ihmetellyt öljyn tippumista milloin mistäkin, pakokanavaan tiivistyy 2-tahtisissa öljyä, joka otollisissa olosuhteissa valuu - yleensä vesistöön., jolloin määrä jää hämäräksi. Öljyn täytössäkin tapahtuu välillä hieman läikkymistä, ja on ihan uskomatonta miten pieni öljymäärä saa aikaan valtavan "öljylautan", pisarakin näyttää kauhistuttavalta ympäristötuholta peilikirkkaassa vedessä.

      Ongelman selvittelyssä auttaisi varmaan jos olisi tarkempia tietoja koneesta ja käytetyistä öljyistä. Koneen tyyppimerkinnästä selviää jo onko se 2-tahti vai 4-tahti, jotta ei tarvise arvata.

      Onnea ongelman selvittämiseen. Itse olen saanut pajon apua tältä palstalta, kun aloitin perämoottoriveneilyn parikymmentä vuotta sitten. Yritän myös jakaa vähäistä kokemustani muille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe