Tasapuolisuuden nimissä ja terveys haittoihin vedoten toivoisin keinotekoisia varjopaikkoja rannoille .Hienossa kunnossa ovat auringon ottajan kannalta mutta ei voi edellyttää että jokainen varjoa tarvitseva raahaa ja junttaa sen maahan niin et pienellä tuulellakin voisi käyttää.
Rannoille varjopaikkoja.
Anonyymi
26297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Itse toivoisin virallisia auringonottopaikkoja joka kaupunkin osaan.,puistoihin ja viheralueille, näihin voisi myös tehdä picnikkejä. Ja missä ovat puistonpenkit joita oli ennen vanhaan joka kävelytien varrella.
Alueella olisi tietenkin koira-kieltokyltti, eihän ole mukavaa picnikillä poimia jotain muuta kuin mukana tuotuja eineksiä.
Ehdoton edellytys tälläisiin paikkoihin on puucee tai vartavasten osoitettu pusikko. On vaikea ottaa aurinkoa, jos kupla otsassa ilmoittelee itsestään.
Avokattoinen niin sais rusketusta otsaan samaan aikaan kun on tarpeilla sekä hajut leijjailisi tasaisesti ympäristöön.
Vanajassa.
Virallinen Kusipusikko. #OnlyTavastehus
Nudistirannalla saa myös "kalleimmat" aurinkoa.
Hyvä idea, olisi kyllä mielenkiintoista nähdä tämän toteutus.
Suomessa kun sataa yleensä joka päivä, rannoilla pitäisi olla sadekatoksia. Sellaisia onkin joskus ollut, mutta uusi suunnittelupolitiikka ei näitä katoksia sisällä, eli suunnittelupolitiikka ei ota huomioon kaikkia läsnä olevia tekijöitä. Miksi suunnittelu ei ole toimivaa. Ei tälläisissä asioissa voida lähteä tekemään yrityksen ja erehdyksen kautta.
Minulla on aina joko kylmä tai kuuma. Voisiko kaupungin sosiaalityö auttaa. Joku sossu voisi kantaa vaikka tuuletinta perässäni ettei oloni kävisi liian tuskaiseksi. Talvella voisi seurata vaikka autolla jossa pääsisin lämmittelemään. En pysty menemään töihin kun minulla on tämä ongelma.
Rannoilla ei ole sadekatoksia kun ihmiset eivät kuitenkaan tahdo pysyä kuivana ollessaan rannalla vaikka katoksia olisikin.
Rantojen läheisyydessä on yleensä puita. Puu muodostaa varjon. Kannattaa hyödyntää kun tietää ettei typerät rantasuunnittelijat kuitenkaan tajua rakentaa rannoille katoksia vaan melanoomia on oikeastaan pakko ottaa.
Olen kyllä sitä mieltä että kaipa sitä nyt voisi jonkinlaisen katoksen vaikka vanhan pysäkin viedä näille jotka viettävät sateellakin rannalla aikaa.
Olisi hyvä saada rannoille myös pienet kahvilat. Kun olin nuori rannoilla aina joku lapsi myi sitruunalla maustettua vettä. Nykynuoret eivät tee näin.
Verottaja Kela ja Sossu veisi työn hedelmät kokonaisuudessaan. Vain kulut jäisivät.
Kaljateltat sinne rannoille.
Toisekseen - mitä helvettiä sinne rantaan tarvitsee aurinkoisella säällä mennä, jos sitä aurinkoa ei kuitenkaan siedä?
Mene pilvisellä ilmalla tai osta aurinkovarjo.
Kohta joku on huutamassa autokatosta rantaan kun sinne on päästävä mutta kun on niin huonot jalat.
Oven eteen pitää tunkea joka paikkaan. Onneksi polttoaineen hinta nousee syksyllä lisää, Hämeenlinnassa loppuu autoilut kokonaan.
Hienoa koska jos autot eivät liiku niin ne ovat paikallaan elikkä parkkitaloissa. Nyt pöölien kassat kilisee.
#HMLtyhjienruutujenkaupunki
Rantojen ilmainen ja villi pysäköinti kuriin pienellä maksulla. Jos on varaa ostaa uimahousut on kyllä varaa maksaa niiden käytöstä pieni maksu.
Kaivoparkin kannelle saa hyvän auringon otto alueen.
Joku DJ voisi siinä soitella levyjä ja buffetista saisi virvokkeita.
Tietysti herättää hallintovirkamiehessä lyhyen lomansa kanssa kateutta, mutta hallintovirkamiehen kannattaisi huomioida että kaikilla ei ole varaa etelän lomaan ja auringonotto voi olla monelle ainoita mahdollisuuksia loman viettämiseen.
Tällä kipaleella voidaan avata Sun Park https://www.youtube.com/watch?v=swV98B_3YrU
Kuka leikkaa nauhan avajaisissa?
Mitä eikös Kaivoparkin pitänyt pullistella autoista jotka eivät millään mahdu Goodmannin omaan parkkihalliin?
Myös varjo/sadepaikoista maksettava.
Ja Pööliin Suomen isoin hinttidisko!
Ah ja voih, sitä miehen mäiskettä.
Kuulostaa varteenotettavalta iiidealta.
Siis varjoja rakennettava yhteiskunnan varoilla uimarannoille niille jotka ei tykkää olla auringossa? Miksi nämä ihmiset menevät sinne jos tulee kuuma. Eli ovatko jotain lämpöyliherkkävammaisia jotka vaativat esteetöntä pääsyä alueelle jonne muutkin menevät vaikka ei ite pystyis?