Luko vaihto

Anonyymi

Vaihtaisin vanhaan taloon ulko-oven lukon. Voiko sen tehdä itse, koska paikkakunnalla i ole lukkoseppää. Entinen on Abloy-lukko, jossa hankaluutena, että sisäpuoleltakin pitää lukko avata avaimella. Mitään hienoa lukkoa en tarvitse, mutta semmoinen, joka on kätevämpi avata.

8

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä voi

    • Anonyymi

      Sinun täytyy se lukko kuitenkin hommata jostain (lukkosepältä). Vaihtamisen ei pitäisi olla kovin hankalaa.

    • Anonyymi

      Rosvot eivät pääse etuoven kautta pakosalle, jos ovat tulleet akkunasta?🤭🤭

    • Anonyymi

      Ota siitä kuva molemmin puolin ja lukkorungosta samoin ja näytä rautakaupassa että tuohon lukkoon käsiväännin sisäpuolelle. Todennäkösesti riittää sisäpuolisen lukkopesän irrotus ja tilalle asentaa vääntönupin.

    • Anonyymi

      Jos onnistut löytämään tismalleen samanlaisen lukkorungon, niin vaihtaminen tuskin on kovin hankalaa. Muistaakseni lukon pakkauksessa tuli joku ohjelappunen mukana, kun kerran tein vaihdon vanhalle abloy lukolle. Mutta jos pitää vaihtaa johonkin toiseen merkkiin, tai malliin, niin sitten voi mennä hankalaksi.

    • Anonyymi

      Et kykene lukon muutostyöhön itse, jos sinun pitää kysyä voiko sen tehdä itse. Jos pystyisit itse tekemään työn, olisit jo vähän purkanut lukkoa ja selvittänyt mitä osia muutostyöhön tarvitaan.

      Ota lukosta kuva ulko- ja sisäpuolelta sekä rintalevystä ja vastaraudasta. Sitten marssit lukkoliikkeeseen ja kysyt pystyykö muutostyön tekemään työstämättä uutta lukkorunkoa oveen. lukkoliikkeestä saat tarvittavat palikat muutostyöhön, jos se on helposti mahdollista. Mikäli lukkomalli on jo sen verran vanha, ettei siihen saa enää tarvittavia muutososia, on työ sen verran vaativa, ettet tule siinä onnistumaan.

    • Anonyymi

      Lukko sisäpuolelta pois ja vääntönuppi tilalle. Helppo tehdä itsekin, uusi vääntönuppi on yksinkertainen asentaa kahdella ruuvilla. Siinä tulee vain nuppi, sen peitelevy ja tappi joka avaa lukon. Kolme osaa.

      • Anonyymi

        Tappi pitää katkaista itse. Muistaakseni ainakin joissakin tapeissa on urat katkaisukohdissa, taittuu pihdeillä poikki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      315
      1725
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1247
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1126
    5. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      813
    6. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      804
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      789
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      767
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      760
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe