Saa edes linnut 🐦 kuherrella täällä. Tai oravat ynnä pörriäiset. Niitä voin sitten kateellisena seurailla pihamaalla. 🤔 Tietäähän sen, että elämä toisen rinnalla ei ole poutapilvillä loikoilemista. Välillä saattaa jyristä ukkonenkin (hänen taholtaan). Kaikkeen olisin varautunut. Jopa siihen, että pöntön reuna olisi ylös nostettuna.
Tosin on ihan perusteltua, että pöntön kansi on alaslaskettuna silloin kun laitetaan pöntön huuhtelu päälle. Nimittäin huuhteluvesi pölläyttää pöntöstä bakteerit ilmaan ja ne leviävät ympäristöön. Jos ei koko ajan pyyhi seiniä ja lattiaa siitä ympäriltä, niin ne bakteerit siirtyvät tassujen ja jalkojen pohjissa sänkyyn astikin.
Tosin on ihan perusteltua, että pöntön kansi on alaslaskettuna silloin kun laitetaan pöntön huuhtelu päälle. Nimittäin huuhteluvesi pölläyttää pöntöstä bakteerit ilmaan ja ne leviävät ympäristöön. Jos ei koko ajan pyyhi seiniä ja lattiaa siitä ympäriltä, niin ne bakteerit siirtyvät tassujen ja jalkojen pohjissa sänkyyn astikin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielummin tuherrat pönttöjä kuin itkua, on se parempi niin.
Muutoin tuo vessa-gate kuulostaa pikkuisen neuroottiselta, mutta niin ne pöpöt toki leviää. Pöpökammoiselle voi olla kynnyskysymys. Ja puhtaushan on puoli ruokaa. Mutta tänään tehdään pönttö.
Tuo vessa-gate ei ole minun keksintöni, vaan olen lukenut sen mtvuutisista:
"Muistitko sulkea kannen? Wc-pönttö levittää bakteerit usean metrin päähän.
Wc:n kansi kannattaa aina laskea käytön jälkeen alas. Uloste- ja virtsajäämiä voi levitä jopa kuuden metrin päähän wc-pöntöstä. Jokaisen huuhtelun jälkeen noin miljoona bakteeria jää elämään."
Teksti kopsattu mtvuutisista
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/muistitko-sulkea-kannen-wc-pontto-levittaa-bakteerit-usean-metrin-paahan/5313524#gs.5d6bmz
Kannen laskeminen auttaa, mutta ei kansi ole ilmatiivis, sieltä puhaltaa kannen alta raoista, kun vesi lasketaan pyttyyn.
Kaikissa wc-pöntöissä pitäisi olla tuuletin, joka imee hajut ja höyryt ulos tuuletusviemäriin koko istunnon ajan ja sen jälkeen huuhdeltaessa. En tajua miksi tuollainen ei ole yleistynyt, valitsin sellaisen kotiini jo rakennusvaiheessa.
Onpas sulla sitten kivan raikas vessa. En ole tiennytkään, että tuollaisia on olemassa. Nyt kun googletin asiaa niin huomasin, että vanhaankin pönttöön voi asentaa tuuletus/bidee systeemin.