Mitä se tarkoittaa, että Asperger-henkilö näkee maailman eri tavalla? Tuskin ainakaan sitä, että on eri mieltä jostakin asiasta kuin ihmiset yleensä ovat.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mietipä sitä.
- Anonyymi
Aspergerin oireyhtymäksi kutsuttu piirteistö ei vaikuta ihmisen mielipiteisiin sen paremmin yhtenäistämällä niitä muioden Asperger-ihmisten kanssa tai erilaistamalla niitä. Jokainen ihminen näkee maailman omalla tavallaan ja puhuminen erilaisuudesta tässä suhteessa on aika merkityksetöntä. Yleensäkin arvioimme omaa tai muiden käyttäytymistä tai näkemyksiä hyvin karkeisiin yleistyksiin turvautuen. Ainoa Asperger-ihmisiä laajemmin yhdistävä tekijä on tietääkseni keskimääräistä suurempi mielenkiinnon keskittyminen vain tiettyihin asioihin. Sekään ei silti tee heitä keskenään samanlaisiksi. Olemme kaikki yksilöitä.
- Anonyymi
Haluaa olla rehellinen.
- Anonyymi
En tiedä, onko meikäläisessä pieni ripaus assia, mutta tunnen joitakin.
Aspergerit
-aattelee asiat edellä, ei ihmiset. Mikä ei oo välttämättä huono juttu, koska pyrkivät usein rehellisyyteen. Mutta usein heistä puuttuu lämpö.
Siis tyypillinen assityyppi ois vaikka jotain rentoa iltaa viettäväss porukassa semmoinen, joka jää jankkaamaan ja ehkä riitelemäänkin, mikä on parasta ja laadukkainta pizzaa/viiniä, kun muut menee keskustelussa eteenpäin fiilispohjalla ja rennosti
-jumettuvat keskustelussa usein joihinki seikkoihin eikä pääse eteenpäin. Jumettuvat usein muutenkin 1-2 innostuksenkohteeseen elämässään.
-luennoivat ja tuputtavat. Siis siinä on ero sellaisten ihmisten kans jotka on omistautunu jolleki asialle mutta jotka näkevät muutaki ympärillään- Anonyymi
Kyllä fiksulla aspergerilla voi lämpöä riittää, esim. siroille aasialaisnaisille. 🤗
- Anonyymi
Entäs jos on sokee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041055
- 62984
- 67502
- 47463
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8436Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112431- 13420
- 42412
Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?
Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön83391- 15386