Ennen muinoin laivaan noustiin vasemman kyjen puolelta. Olihan tuo loogista, ovathan ihmiset yleensä oikeakätisiä.
Nykyisin laivaan nousu tapahtuu oikealta kyljeltä. Miksi?
Matkustaja, astu laivaan
14
279
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on kiinni kaijasta.
- Anonyymi
Ensimmäinen propellipää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensimmäinen propellipää.
Kaijaanhan laiva menee paapurin tai tyyrpuurin kylki siihen kiinnittyen.
Laivaan nousu ja siitä poistuminen on siis mahdollista molemmista puolista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaijaanhan laiva menee paapurin tai tyyrpuurin kylki siihen kiinnittyen.
Laivaan nousu ja siitä poistuminen on siis mahdollista molemmista puolista.Nyt on puhe matkustajia kuljettavasta laivasta. Eikö ymmärrys riitä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaijaanhan laiva menee paapurin tai tyyrpuurin kylki siihen kiinnittyen.
Laivaan nousu ja siitä poistuminen on siis mahdollista molemmista puolista.''Laivaan nousu ja siitä poistuminen on siis mahdollista molemmista puolista.''
Väärin. Vain toisella puolella on landgongi, toiselta puolelta putoaa sköneen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
''Laivaan nousu ja siitä poistuminen on siis mahdollista molemmista puolista.''
Väärin. Vain toisella puolella on landgongi, toiselta puolelta putoaa sköneen.Kummallekkaan puolelle ei voi laittaa landgongia. Laakonkin voi laittaa sille laivan kyljen puolelle joka on kiinnnitettynä kaijaan. Springi on erittäin tärkeä, kun laivaa kiinnitetään kaijaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummallekkaan puolelle ei voi laittaa landgongia. Laakonkin voi laittaa sille laivan kyljen puolelle joka on kiinnnitettynä kaijaan. Springi on erittäin tärkeä, kun laivaa kiinnitetään kaijaan.
''Laakonkin voi laittaa ...''
Savolaisten puateissa.
- Anonyymi
Kannattaa poistua sataman puolelta.
- Anonyymi
Näköjään arvon vastaajat eivät ole koskaan laivoilla matkanneet.
Mutta jos katsotaan laivojen kansipiirustuksia, nähdään, että laivan kulkutie on vain ja aiastaan aluksen oikealla sivulla. Siis kokemusta ei tarvita, vain järkeilyä.
Mutta kysymykseni olikin, miksi kulkukylki matkustajille on vaihtunut vasemmalta oikealle.- Anonyymi
En tiedä miten muualla, mutta ainakin Helsingissä Silja sekä Viking ovat olleet aina SB sivu kaijassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä miten muualla, mutta ainakin Helsingissä Silja sekä Viking ovat olleet aina SB sivu kaijassa.
Kauan sitten, 40 ja 50 luvulla, Olympialaiturissa laivat olivat mikä mihinkin päin;)
- Anonyymi
Purjelaivojen kaudella oli tärkeää, että etenkin isommissa satamissa laivat olivat aina sama kylki eli vasen kylki laiturissa (vrt. portside eli meikäläisittäin paapuuri (ei tule sanasta barpuuri)). Nykyisin vain tuo kylki on vaihtunut. Ruotisin ja Viroon kulkevissa matkustaja-aluksissa tuo satamakylki on oikea.
- Anonyymi
''...satamissa laivat olivat aina sama kylki eli vasen kylki laiturissa..''
Purjelaivoissa, ennen peräsintä, ohjausmela, -airo,tms, oli ahterissa oikealla puolella, joten laituriin tulo oli helpompaa paapuuri sivu edellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
''...satamissa laivat olivat aina sama kylki eli vasen kylki laiturissa..''
Purjelaivoissa, ennen peräsintä, ohjausmela, -airo,tms, oli ahterissa oikealla puolella, joten laituriin tulo oli helpompaa paapuuri sivu edellä.Siksi oikea laita onkin styyrpuuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708