Mitä huonekasveja kannattaa tuoda kesän viettoon länsiparvekkeelle? Partsi on lasittamaton ja siihen paistaa iltapäivällä aurinko aika pitkään. Alkuiltapäivän paahteelta suojaa iso puu, kunhan se saa lehtensä.
Rahapuu ja juoru ainakin tykkäävät auringosta, oletan, entä tuoksutraakkipuu, aasinkorva tai tyräkki?
Rahapuu ja juoru ainakin tykkäävät auringosta, oletan, entä tuoksutraakkipuu, aasinkorva tai tyräkki?
Vastaukset 6
Vanhimmat
nämä tykkäävät todella olla kesän ulkona puolivarjossa, mutta valoisassa paikassa. Kun otat tämän kasvin sitten loppukesällä sisään työntää se joka lehtihangasta kukkia iloksesi. ei kuki muuten kuin olemalla kesän ulkona.
Peikonlehti ja rönsyliljat ainakin sen sijaan inhoavat ulkoilmaa.
miten kukan kastelu kesän aikana ?
ovat hullun lailla kasvaneet ja vankistuneet pihalla.
mitä huonekasveja voisi laittaa parvekkeelle johon ei paista aurinko iltapäivällä n. klo 13-14 jälkeen? lasitukset on!
Olen jo usean vuoden aikana vienyt fiikuksen ja jukkapalmun parvekkeelle / terassille kesäksi. Viherkasvit ovat viihtyneet siellä aivan valtavan hyvin. Ja kasvaneet sekä kesällä että talven aikana paljon.
Kyllä kannattaa viedä huonekasvit kesäksi parvekkeelle kukkivatkin paremmin. Esim kliivia ja amaryllis tarvii ulkoilmaa ja hieman viileyttä kukkiakseen.