Suurien tilaisuuksien vastustaminen on paikkakuntalaisille normaali asennoituminen, vaikka Suviseuroilla on jokin merkitys paikkakunnalle medianäkyvyyden ja ehkä vuokratulojenkin vuoksi.
Ehdotan, että hankitaan on 200 ha:n suviseura-alue, johon infra on helppo rakentaa ja, joka on keskeisellä paikalla hyvien kulkuyhteyksien varrella.
Ehdotan, että hankitaan on 200 ha:n suviseura-alue, johon infra on helppo rakentaa ja, joka on keskeisellä paikalla hyvien kulkuyhteyksien varrella.
Vastaukset 40
Vanhimmat
niin tai suviseurat voisi ilmiselvinä turhakkeina lopettaa. Panis nekin rahat vaikka erikielisten Raamattujen painantaan ja jakeluun ei-kristillisille alueilla. Afrikassa ja Kaukoidässä riittäisi kuulka työsarkaa. Siellä uskotaan poppamiehiin ja muutoin vääriin profeettoihin.
Ison Kirjan Opisto on keskellä Suomea, sinne. Nykyisin talousvaikeuksissa ja sen voisi pelastaa yhteistyö srk:n kanssa. Muutenkin voitaisiin sitten käydä myös helareiden tilaisuuksissa.
Erinomainen idea. Yhteistyöllä tulisi opiston velatkin kuitattua. Näin toimien loppuisi se helluntaikonffan hillitön rahastus käviöitä kohtaan. Toivottavasti.
Eikö Jämsän opistoseurat järjestetä nykyään siellä, jos se on se Keuruulla oleva opisto.
Kyllä jäjestetään...
Joo, ja jos suvarit olisi Keuruulla niin siellä riittäisi yhdet kesässä. Reiskällähän on sitten maakunnalliset nuorisoa varten.
Hellarit ei edes kasta lapsia . Olette kyllä sekopäitä.
Hellarit etsivät kyllä kovasti raamatusta vauvakastetta mutta ei ole vielä löytynyt.
Sikdi eivät kasta vauvoja!
Jeesuksen oppilaatkaan eivät löytäneet.
Johannes oli suurin ihmisestä syntynyt.
Suurempi kuin profeetat.
Vain pieni lapsi on korkeampi.
Tuo lapsi on uskon esikuvana
Kelvollinen kasteelle
Mikä siinä rahastuksessa "hillitöntä"?
Raamatussa ei myöskään kastettu yhtään lasta, oliko Israel sekapäinen Valtio?
Ei sitä kukaan muukaan ole löytänyt, koska se ei ole sinne kirjoitettu. Sehän Rooman kirkko 400 luvulla ottama veromerkki vauvaan.
Oliko?
Jeesus oli suurin naisesta syntynyt, serkkunsa Johannes oli myös.
Mutta mistä tempasit tuon, että suurempi mitä Jumalan asettamat profeetat, sitä ei Raamattu puolla.
Tuo lapsen usko on myös pakanallista. Miten vauva kertoo sen kysyjille.
Naurettavaa.
Kasteelle mennään suun tunnustuksella, joten Höpöä kirjoitat.
Luukas 7:
28 Minä sanon teille: ei ole vaimoista syntyneitten joukossa yhtäkään suurempaa kuin Johannes; mutta vähäisin Jumalan valtakunnassa on suurempi kuin hän.
Matteuksen evankeliumi 18:
Sillä hetkellä opetuslapset tulivat Jeesuksen luo ja kysyivät: "Kuka on suurin taivasten valtakunnassa?"2. Niin Jeesus kutsui luokseen lapsen, asetti hänet heidän keskelleen3. ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, te ette pääse taivasten valtakuntaan.4. Joka siis nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa.
Mutta eihän lapset polta, kuten aikaiset WL;t.
Mitä tarkoitat,
Heidän mentyään Jeesus alkoi puhua ihmisille Johanneksesta: "Mitä te lähditte autiomaahan katsomaan? Ruokoako, jota tuuli huojuttaa? Vai mitä odotitte näkevänne? Kenties hienosti pukeutuneen miehen? Kuninkaanlinnoista te niitä löydätte, jotka hienostelevat vaatteillaan! Mitä te sitten odotitte näkevänne? Profeetanko? Aivan oikein, ja minä sanon teille, että hän on enemmänkin kuin profeetta. Hän on se, josta on kirjoitettu: Minä lähetän sanansaattajani sinun edelläsi, hän raivaa sinulle tien. (Mt 11:7–10);
Sutiiko tyhjää harhapastorilla????
Pitää myös ottaa huomioon, että Johannes syntyi puoli vuotta ennen Jeesusta ja valtaosa ylistys- sanoita viittaa siihen aikaan.
Mutta vaikuttaa kuitenkin siltä, että Welluilla on tässäkin Jeesuksen karttaminen etutilalla, tajuamatta mikä Johanneksen rooli itse asiassa oli?
Ykisi yhteinen piirre profetioissa oli Messias, eli Jeesus ja Hän oli viimeinen Profeetta, joka Jumalan Israelin kansan tekemän Liiton ja tulevan Jeesuksen kanssa tekemän Liiton välissä.
Jumalan Liitto;
4. ISRAEL — laer"f.yI
(2Ms 19-20, 24:1-18, 34:10-17 ja 5Ms 29-30)
Liitto Israelin kansan Mošen välityksellä Siinain vuorella. Tämä liitto, sekä Tooran ja Luvatun maan antaminen Israelille, ovat vahvistus Abrahamin liitolle. Tässä liitossa koko Israelin kansasta tehtiin pappiskansa (2Ms 19:3-6), mutta kuitenkin Herran palveleminen Ilmestysmajassa annettiin vain Aaronin pojille ikuisesti ja vain heille kuuluu ns. Leeviläinen pappeus (esim. 2Ms 28-29, 32:25-29, 39:1-31 ja Jer 33:14-26). Herra uudisti tämän liiton Mooavin maassa ennen kuin Israelin kansa
pääsi luvattuun maahan (5Ms 29-30).
Liitto Jeesuksessa; 6. JEŠUA HAMAŠIAH — x:yviM'h; [:WvyE
(Mt 26:26-29, Mk 14:22-25, Lk 22:14-20 ja Jh 13:21-30)
Uusi Liitto Ješuan Veressä, jonka kautta myös pakanat ovat päässeet uskossa osallisiksi Israelin kansan rinnalla Israelille annettuun yleiseen pappeuteen eli Jumalan Liiton Perheeseen, tätä salaisuutta Paavali julisti (esim. Ef 3:6, Gal 3:14, 3:28-29, Room 11:17-24). Tästä liitosta, jossa Pyhä Henki asuu jokaisen uskovan sydämessä, myös profeetat puhuivat ja kirjoittivat (esim. Jer 31:31-34 ja Hes 36:16-37). Tämä liitto on Daavidin lupauksen vahvistus, sillä Ješua on ikuinen kuningasten
Kuningas. Tässä liitossa täyttyy myös lupaus ensimmäisille ihmisille vaimon Siemenestä, joka polkee rikki käärmeen pään (Hepr 8:13, lue myös Hepr 7:11-8:13).
Eli Johannes kastoi Jumalan alamaisuudesta Jeesukseen, josta tuli kaikkivaltias.
Ihmetyttää se, että miten nyt Wellut ovat Jeesuksen kannalla, ennehän heille oli Jumala kaikkivaltias.
Johannes oli tieraivaaja Jeesuksen liittoon.
Oletusarvoisesti tuo paikka olisi lähellä Oulua, koska siellä on eniten vl:ä. Mutta muilla tulisi ajomatkaa enemmän. Eihän nuokaan tilaisuudet missään muodossa ympäristöteko ole. Olivatpa ne missä tahansa. Mutta kiinteä paikka olisi tosiaan muuten hyvä ajatus mainitsemasi infrankin vuoksi. Eipä tarvitsisi siirrellä, purkaa tai koota. Huoltaa vain. Voi olla, että kävijämäärä voisi vähentyä.
Ei sinne ihmispaskaa silti saisi luontoon heittää eikä järviin.
Jumalan lapsien syntysijoille pohjoiseen pysyvä paikka täytyisi perustaa.
Tietysti niin ja kynsilakka on syntiä mutta ei talomaali.
Uskovainen ei saa koristaa asumustaan maalaamalla.
Vain käsittelemätön lahopuu kelpaa asumuksen rakennusaineeksi.
Joku vaaleanpunainen rakennus on jumalalle kauhistus, sillä se on luonnoton ja jumalan tahdon vastainen.
Uskovainen ei saa ostaa myöskään maalattua autoa. Ruosteinen rottelo on herralle mieluisa.
Sellainen kullitettu tai hopean värinen, syntisestä punaisesta väristä puhumattakaan on luojalle kauhistus. Sinä auton omistaja on ylpistynyt ja rikkonut herran tahtoa vastaan
jumala riemastuisi ja olisi sangen mielissään, jos hänen omansa rakentaisivat majansa lehmän lannasta.
Oikeastaan se on taivaaseen pääsyn ehto.
Ei uskovainen tarvitse juoksevaa vettä, sisävessaa saati ilmastointia. Taivasta vartenhan me eletään. Pieni ja joskus isompikin kärsimys kuuluu elämään.
Taivaallisessa majassa on sitten pelit ja vehkeet. On pehmoiset pedit, hyvä ilmastointi ja kaikki on siellä muutenkin aivan ihanata ja kaunista.
Missä se Raamatussa ilmenee, että lestat Taivaaseen menee?
Teitä on huijattu?
Tulevaisuudessa suviseurat Pyhässä Hengessä
.."Totuutta siis on vain se, millä ei ole materiaa ja mikä ei ole ruumiiseen verhottuna; se millä ei ole väriä eikä muotoa; mikä on muuttumatonta, mikä on IKUISTA.
Kaikki mikä pilaantuu on valhetta; maapallo on vain hajoamista ja kehittymistä: kehitys seuraa aina hajoamista.
Maanpäälliset asiat ovat vain totuuden ilmentymisiä ja jäljitelmiä — samoin kuin kuva voi vain esittää jotakin. Maanpäälliset asiat eivät ole TOTUUS .
.. Kuolema on joillekin ihmisille paha, mikä saa heidät kauhun valtaan. Se on tietämättömyyttä... Kuolema on ruumiin tuhoutumista; olento siinä ei kuole.
.. Aineellinen ruumis, joka hajoaa ajan mittaan menettää muotonsa, aistit jotka tekivät siitä elollisen, palaavat alkulähteeseensä ja alkavat toimia jälleen tehtävissään, mutta vähitellen asteittain ne menettävät intohimonsa ja halunsa, ja henki kohoaa taivaaseen tullakseen HARMONIAKSI..*.(teosofia.net totuudesta).
Ehdota suviseurojen pitämiselle pysyvää ratkaisua Turun Ruissalosta. Siellä on luontoa ja hiekkarantoja riittämiin eikä muun suomen tarvitsisi kärsiä lestojen luonnon paskoittamisesta.
Ruskon kaatopaikka Oulussa, olisi optimaalinen suviseura-alue.
Voihan rakentaa kaksi paikkaa toinen Oulun lähelle ja toinen etelämmäksi. Vuorovuosin järjestettäisiin molemmissa niin kuin Ruotsissa suvarit on Taalainmaalla ja Tukholmassa vuorovuosin. Rakennelmat olisi osittain valmiina joten ei olisi niin paljon rakennettavaa.
Kauhava ja Oulu tai Pudasjärvi vuorotellen. Se olisi hyvä.
Lopella on heitetty ihmispaskaa järviin ja puroihin. Vaikka paikka olisi omanne, ympäristörikos se on kun luonto ja vesistöt liataan ihmisulosteilla!!!
Pyhäjoki ja Hanhikivi. Siellä olisi valmiina uskonveljien rakentamat parakit vienäreineen tuhansille seuralaisille.
On ollut jo puhetta, että olisi ehkä kolme vanhentunutta lentokenttä aluetta pohjoinen, keskinen ja etelä, siis ne kentät jotka eivät ole enää vakituisessa käytössä.
VL.-ihmisiä on pohjoisesta "valunut" etelään töiden perässä, joka nytkin nähtiin Lopella, väkeä oli paljon. Tuskin koskaan on ollut noin runsaasti asuntoautoja - vaunuja, väki oleili niissä päivät ja ehkä kävivät välillä kotonaan.
Asuntoautojen kokokin on kasvanut entisiin aikoihin verrattuna, paljon oli vuokravaunujakin, vaikka mediassa ennustettiin, ettei väkeä enää keräänny seuroihin, se tuli nyt todettua, että paljon kokoontui kansaa, kun muutama vuosi oltiin "korvenmatkalla" ! VL-väkeä on vain kestettävä, osa suomalaisuutta, vielä enin osa Suomessa syntyneitä !!
Medianäkyvyys sitten ollaan YouTube ja TV ja sitä on laitettu hoitokokouksissa ihmisiä saatanalle ....ei ihme että teitä on mielisairaaloissa paljon.
Ostakaa kondomeja Jeesus ei käskenyt alkaa panemaan vaan julistaa evankeliumia.
Kiinteää omaa paikkaa onkin mietitty, mutta se on kuopattu mahdottomana. Ideana oli perustaa pysyvä suviseurakaupunki keskeiselle paikalle, jossa on kiinteä Seurasali (korvaisi ison teltan), sekä vessat ja leirintäalueet. Alueelta löytyisi myös kiinteitä majoitusrakennuksia leirintäkeskusten tavoin. Vain juhlaportti oltais joka vuosi rakennettu uudelleen. Muut olisivat aina samat.
Mutta mitä sillä alueella tehdään silloin, kun ei ole suviseuroja tms. Tää siis unohdettiin ja päätettiin ettiä muutama lentokenttä eri puolilta Suomea, joissa aletaan kierrättämään suviksia.
Mutt muistakaa seuraavalla kerralla kerätä roskanne.
Hanhikivessä olisi päärakemnus ja 1000 asuntoa käyttäjiä vailla.
Sinne hankikiven monttuun mahtuisi monta uskovaista
TÄLLE HIHHULI LESTOILLE ON SOPIVIA MÖYKKÄ PAIKKOJA ESM LAKKAUTETUT TURVESUOT, PIENLENTOKENTÄT, PAKETTIPELLOT JA KAUAS ASUTUKSISTA. NÄMÄ HIHHULIT JÄTTÄÄ VAIN JÄTTEITÄ, ROSKIA, SOTKUA RAHAA EIVÄT JÄTÄ KAUPPOIHIN, LEIRINTÄ ALUEILLE, HOTELLEIHIN, ALKOON, KAKARAT SIVISTYMÄTTÖMIÄ ROSKAAVAT PYÖRÄTIEN PIENTAREET.