Äitimme kuoli talvella ja perimme veljeni kanssa Töölöstä äitimme kaksion. Perunkirjoituksessa todettiin kaksion arvoksi 200 000e välittäjän arvion perusteella. Molempien osuus on siis 100 000e minkä perusteella verottaja määrää perintöveron. Asunnon myynti on nyt välittäjällä ja näyttää kestävän kauan.
Veljeni on kuitenkin lainannut minulta 4v sitten 120 000e, jota hän ei lupauksistaan huolimatta ole maksanut. Hänellä oli avioero jne vaikeuksia. Ehdotin veljelle että hän lahjoittaisi asunnon puoliskon minulle, jolloin velka vähenisi pääosin. Veli ei suostu tähän ja väittää verottajan kieltävän asian kesken myyntiprosessin. Onko näin
Äidiltä peritty kaksio myytävänä veli velkaa
7
139
Vastaukset
- Anonyymi
"Äitimme kuoli talvella ja perimme veljeni kanssa Töölöstä äitimme kaksion. Perunkirjoituksessa todettiin kaksion arvoksi 200 000e välittäjän arvion perusteella. Molempien osuus on siis 100 000e minkä perusteella verottaja määrää perintöveron. Asunnon myynti on nyt välittäjällä ja näyttää kestävän kauan.
Veljeni on kuitenkin lainannut minulta 4v sitten 120 000e, jota hän ei lupauksistaan huolimatta ole maksanut. Hänellä oli avioero jne vaikeuksia. Ehdotin veljelle että hän lahjoittaisi asunnon puoliskon minulle, jolloin velka vähenisi pääosin. Veli ei suostu tähän ja väittää verottajan kieltävän asian kesken myyntiprosessin. Onko näin"
Se olisi lahja, josta aloittaja joutuisi maksamaan lahjaveron. Ja onhan se veli nyt ainakin maksanut korot sille lainalle, ja aloittaja on maksanut niistä pääomatuloveron?
Vain kierretäänkö vähän enemmänkin veroja?
Ihan tiedoksi, että maamme vankiloissa istuu enemmän veronkiertäjia kun murhaajia!
Se on aloittajalle klonks ja lattialle pudonneen saippuan noukkimista, kannattaa rasvata peräsuoli jo valmiiksi!!- Anonyymi
Hetkinen ? eräs henkilö alkoi tekeen tuttavuutta ja laittoi toisen tilille rahaa summan jonka oli itse päättänyt, merkiten tili kuittiin " laina "
no asia oli ns, ok, kunnes. tapahtuikin,mm, seuraavaa, rahan laittaja alkoi kiristää henkilöä jolle rahaa oli laittanut " lainksi merkiten " sen jälkeen kun kiristäminen ei onnistunut, hän marssi poliisin jutuille,kertoen aivan perättömiä ja ne myöskin jo tili siirto kuitin ja hänen omien kuulustelu kertomusten myötä sellaiseksi varmistui.
Asiaa mutkisti kuitekin hänen tuttava poliisit jotka pyöräyttivät asiat aivan ylös alaisin. ..
- Anonyymi
Velkakirjan voi tehdä jossa sukulaiselta ei vaadita korkoa. Laina aika esim 10 v.
- Anonyymi
" Ehdotin veljelle että hän lahjoittaisi asunnon puoliskon minulle, jolloin velka vähenisi pääosin."
Miksi puhut lahjoittamisesta?!!! Kysymyshän on velan maksusta, mikä ei ole lahjaa. Jos veli ei suostu velkaa maksamaan, mene pian lakitoimistoon, jotta veli ei ehdi perintörahojaan hukata sinun tavoittamattomiin. - Anonyymi
Avaus on silkkaa pelleilyä. Töölöstä ei saa kaksiota tuolla rahalla.
- Anonyymi
Pienen kaksion näyttää saavan. Esim 32 neliötä Takatöölö 230te.
- Anonyymi
Lhjansaaja maksaisi lahjaveroa, joten tietenkään et suostu mitään lahjaa ottamaan vastaan!!
Velanmaksun turvaamiseksi sinun kannattaa hakea vakuustakavarikkoon veljesi kuolinpesäosuus. Lakimieheltä saat neuvoja, kuinka hakea takavarikkoa.
Jollei veli vapaaehtoisesti suostu maksamaan velkaasi, perit velan oikeusteitse ja vakuustakavarikko turvaa saatavasi. Veljelle tulee oikeudenkäyntikulut ja hakemusmaksut maksettavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495617Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071778- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998