Hei!
Tarvitsen suht varjoisalle seinustalle sisäänkäynnin viereen näkösuojaksi köynnöksen. Aluksi oli aikomuksena istuttaa köynnöshortensia, mutta kasvun hitaus alkuvuosina muutti mieleni (10 vuoden päästä asun tod.näk. muualla).
Osaisiko kukaan kertoa omakohtaisia kokemuksia VILLIVIINISTÄ (säleikkö- tai imukärhi-)?
Esim. kasvunopeus (kuinka pian 2-3 metrinen?), hapan vaiko kalkittu maa, viihtyykö myös puolivarjossa/varjossa, miltä näyttää talvella, ym..
Villiviinin kasvunopeus?
5
9656
Vastaukset
- sari
Jessi, kaikkihan ne näyttää rumilta talvella,pelkät harmaan oksat.Imukärhivilliviini on ainakin nopea kasvamaan ja kyllä säleikköviinikin kasvaa hyvin.Kaikki riippuu tietysti maasta ja paikasta,valosta ym.
Koska se on suht' varjoisa paikka ehdottaisin siihen piippuköynnöstä, se on ainakin meillä kasvanut hirmuvauhtia.
Osta kunnon taimi tai kaksi ja laita se. Siinä on isot komeat lehdet ja siitä tulee hyvä näkösuoja.Meillä se on kasvanut muistaakseni kolme-neljä kesää ja menee katolla..kaksikerroksinen talo..ja sitä saa jatkuvasti katkoa. - Yrsa
Jos sinulla vain on mahdollisuus saada jostakin tuttaviltasi VANHAN villiviinin juurakkoa niin se menestyy paljon paremmin kuin taimitarhasta ostetut.
- Anonyymi
No, asutko nyt 17 vuoden päästä muualla?
- Anonyymi
Ainakin vanhoista juurista kasvaa nopoeastii uudelleen. Kannataa miettiä mihin istuttaa, voi tuhota rakennuksen kun levittäytyy jopa katolle ja rikkoo vesieristyksen.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/cb47bbf3-e969-4aa5-8ab6-12ae5cc8ac6c
Ihmetyttää kun näkee peittämässä ikkunat, seinät ja katollakin, en ainakaan itse antaisi villiintyä sillä tavalla.- Anonyymi
Rakennusten seinien viereen ei pitäisi istuttaa mitään, eikä vallankaan köynöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697