Voisiko n. 130l akvaarioon laittaa
2 huulirihmakalaa, n.11 musta-aavetetraa
ja yksi Partaimumonni??
n.130 litraseen??
5
304
Vastaukset
- pokuna
Mutta älä pistä enenpää kaloja.
- "Inkku"
Kiitos neuvosta en
kyllä tosiaankaan
aijo ottaa sinne enempää
kaloja kuin ne :)
- harakka
Mie laittaisin vielä pikkuparven joitain monnisia pohjaa siivoomaan.
Ja vaikka nuolimonneja kans pikkuparven levää putsaamaan.- "Inkku"
Mahtuisiko sinne siis vielä pikku parvi monnisia?
Eikö partamonni jo putsaa aika lailla lasia, pohjaa jne..? Mitä monnisia voisin sinne ottaa? - harakka
"Inkku" kirjoitti:
Mahtuisiko sinne siis vielä pikku parvi monnisia?
Eikö partamonni jo putsaa aika lailla lasia, pohjaa jne..? Mitä monnisia voisin sinne ottaa?Vaikka täplä-, kupari-, ruoste-, albiinomonnisia sen kuus kipaletta.
Sitä en tiedä mitä laskennat sanovat, mutta sulla siellä pohjalla vaan se partis, niin kyllä sinne pitää yks monnisparvi mahtua.
Siitä partiksen putsaustehosta olen vähän epäileväinen. Vanhemmaksi tultuaan tuntuu että tykkää päivisin lepäillä kannon katveessa tai imeskellä sitä. Laseissa nään sitä nykyään tosi harvoin sekä alkaa olla jo niin isokin ettei missään heppoisilla lehdillä edes pysy.
Monnisethan eivät syö levää vaan siivoaa sitä pohjaa ruoasta. Toki pitää niille omaa pohjaruokaakin antaa - käy sama kuin partikselle.
Minä maallikkona ilman laskukaavoja kun ajattelen, niin ottaisin ne monniset sekä esim nuolimonnit (jäävät n 3-5cm). Nuolimonnit ovat ahkeria levänsyöjiä. Tai sitten levänsyöjäkatkarapuja.
Eli sitten sulla olis partis, monnisia n 6, nuolimonneja 5-6, tetroja, rihmat.
Kyse on kuitenkin seura-akvaariosta ja jos siellä 1 silakka on yli niin ei se maailmaa kaada.
Asiantuntijat ja laskukaavojen harrastajat kommentoikoot mitä ovat mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1132342Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from371938Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen281872- 1021866
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276481865Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581159- 1101046
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20923- 54880
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110847