Gdansk - Klaipeda uusi yritys

Anonyymi

Tietääkö joku miten Kaliningrad pitää ohittaa nykyään. Olen kuullut erilaisia sääntöjä, mutta en oikein tiedä mihin luottaa.

Minulle tämä olisi tärkeää tietää, eli jos et tiedä niin älä kommentoi. Laki ja matkan pituus tässä on kaikille selvä, mutta en oikein juuri tässä maailmantilanteessa halua kinata venäläisen laivaston kanssa Itämerellä lakipykälistä, koska en oikein luota heihin ja heitä ei oikein laki näytä kiinnostavan.

13

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei sitä voi sitten täällä kukaan varmasti sanoa jos siitä lähdetään että venäläiset ei noudata lakeja.

      • Anonyymi

        Ei kestänyt kauan ennen kuin päätit kommentoida täysin turhaan. Tiedän että n. viikko sitten Gdanskista lähti merikarhu eskaaderi ja toivoin että joku heistä kommentoisi miten he menivät Klaipedaan. Mutta he eivät varmaan jaksa enää lukea suomi24 purjehdus sivua johtuen juuri näistä turhista ja typeristä kommenteista...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kestänyt kauan ennen kuin päätit kommentoida täysin turhaan. Tiedän että n. viikko sitten Gdanskista lähti merikarhu eskaaderi ja toivoin että joku heistä kommentoisi miten he menivät Klaipedaan. Mutta he eivät varmaan jaksa enää lukea suomi24 purjehdus sivua johtuen juuri näistä turhista ja typeristä kommenteista...

        Kysyt sääntöjä. Sääntö on, että kansainvälisillä vesialueilla saa liikkua vapaasti eikä EEZ-alueen omistajalla siellä ole erityisoikeuksia vesillä.

        Kuka nyt sitten antaisi jonkun muun "säännön"?

        Jos pelkää venäläisten mielivaltaa, se voi taphtua missä vain kansainvälisillä vesisleilla. Nato-maan aluevesillä ei ehkä kovin todennäköisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kestänyt kauan ennen kuin päätit kommentoida täysin turhaan. Tiedän että n. viikko sitten Gdanskista lähti merikarhu eskaaderi ja toivoin että joku heistä kommentoisi miten he menivät Klaipedaan. Mutta he eivät varmaan jaksa enää lukea suomi24 purjehdus sivua johtuen juuri näistä turhista ja typeristä kommenteista...

        No entäpä jos nuo mursut sai mennä rauhassa kun venäläisillä oli muuta tekemistä ja sitten kun sinä menet sinne niin niillä onkin aikaa ja mielenkiintoa kiusata sinua? Sanotko niille että eskaaderimiehet sanoi että tästä voi mennä?


    • Anonyymi

      Hienosti kirjoitettu tuo "merikarhu eskaaderi"...

    • Anonyymi

      Kysy apua rajavartiolaitokselta, ovat palveluvirassa

    • Anonyymi

      Hei!

      Tein yksinpurjehduksen Klaipedasta Gdanskiin 16.6 2022
      Klaipedassa kyselin paikallisilta purjehtijoilta, jotka kovasti varoittelivat lähtemästä. Satamakapteenin mukaan joitain Saksalaisia oli Gdanskista tullut, siksi uskalsin lähteä, eikä huvittanut kiertää aluetta n. 50mpk.

      Venäjän rajalla oli Commander alus passissa n. 5mpk päässä ja ylityksen alkupuolella lähti pienempi sota-alus kaartamaan takaa pitäen etäisyyttä n. 2mpk. Yhteensä 3 pientä armeijan alusta seurasi kulkua. Sattumoisin ylityksen jälkeen sain tietää iltasanomista, että siellä oli seuraavana päivänä sotaharjoitus meneillä, tosin kuulin tykkien kuminaa, joten ehkä jo 16.6 oli harjoitus päällä. Etäisyyttä Kalingradiin pidin n.20mpk. 12mpk on raja.

      Olen nyt myöhemminkin kuullut, että joitain saksalaisia olisi alueen ylittänyt. Ais tietoja olen päivittäin seuraillut, mutta yhtään huvivenettä ei niiden perusteella alueella näy, eikä muitakaan kuin venäläisiä aluksia.
      Mielellään en uudestaan ylittäisi, ellei olisi täyttä varmuutta, että sen voi huoletta ylittää. Kyllä siellä hieman tunsi itsensä orvoksi venäläisten sota-alusten keskellä.
      Koita ainakin ottaa selvää, ettei sotaharjoituksia ole samaan aikaan.

      Jos haluat lisää tietoa, voit ottaa yhteyttä Instagram, sailingsarastus.

      S/y Sarastus

      • Anonyymi

        Kiitos tästä viestistä!
        Olen nyt Gdanskissa ja täällä tapaamani Liettualaiset purjehtijat olivat myös sitä mieltä että sinne ei nyt kannata mennä. Olivat itse tehneet sen ylimääräisen 50mpk lenkin. Eli teen niin kuin ehdotit ja en lähde sinne seikkailemaan. Riippuen tuulista lähden joko Gotlantiin tai ensiksi pohjoiseen ja sitten Ventspilsiin.


    • Anonyymi

      Jos kyselit tuolla toisessa keskustelussa niistä metallipoijuista niin paperikartan mukaan yksi on sijainnissa 55˚8’ N ja 19˚42’ E
      Kaksi poijua on n 23M Kaliningradin kärjestä luoteeseen.

      • Anonyymi

        Kiitos että vastasit!
        Nähtävästi nyt kun maailmantilanne on mikä on ja Kaliningradissa on vähän kiree tunnelma, niin ne poijut eivät enää riitä. Laki on kyllä minun puolella, mutta heidän puolella on Kalashnikovit 😞


    • Anonyymi

      Hei! Nyt ei kannata mennä Kalindogradiin. Voi veneillä muualla.

      T. Saalar

    • Anonyymi

      Jos laivoja näkyy, sanot vain VHF:ään :"russkii vaennyi karabl, idi na hui! Pomnite Moskva? Hahahaha". Ja syvennyt sitten karttojen tutkimiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe