Gdansk - Klaipeda uusi yritys

Anonyymi

Tietääkö joku miten Kaliningrad pitää ohittaa nykyään. Olen kuullut erilaisia sääntöjä, mutta en oikein tiedä mihin luottaa.

Minulle tämä olisi tärkeää tietää, eli jos et tiedä niin älä kommentoi. Laki ja matkan pituus tässä on kaikille selvä, mutta en oikein juuri tässä maailmantilanteessa halua kinata venäläisen laivaston kanssa Itämerellä lakipykälistä, koska en oikein luota heihin ja heitä ei oikein laki näytä kiinnostavan.

13

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei sitä voi sitten täällä kukaan varmasti sanoa jos siitä lähdetään että venäläiset ei noudata lakeja.

      • Anonyymi

        Ei kestänyt kauan ennen kuin päätit kommentoida täysin turhaan. Tiedän että n. viikko sitten Gdanskista lähti merikarhu eskaaderi ja toivoin että joku heistä kommentoisi miten he menivät Klaipedaan. Mutta he eivät varmaan jaksa enää lukea suomi24 purjehdus sivua johtuen juuri näistä turhista ja typeristä kommenteista...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kestänyt kauan ennen kuin päätit kommentoida täysin turhaan. Tiedän että n. viikko sitten Gdanskista lähti merikarhu eskaaderi ja toivoin että joku heistä kommentoisi miten he menivät Klaipedaan. Mutta he eivät varmaan jaksa enää lukea suomi24 purjehdus sivua johtuen juuri näistä turhista ja typeristä kommenteista...

        Kysyt sääntöjä. Sääntö on, että kansainvälisillä vesialueilla saa liikkua vapaasti eikä EEZ-alueen omistajalla siellä ole erityisoikeuksia vesillä.

        Kuka nyt sitten antaisi jonkun muun "säännön"?

        Jos pelkää venäläisten mielivaltaa, se voi taphtua missä vain kansainvälisillä vesisleilla. Nato-maan aluevesillä ei ehkä kovin todennäköisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kestänyt kauan ennen kuin päätit kommentoida täysin turhaan. Tiedän että n. viikko sitten Gdanskista lähti merikarhu eskaaderi ja toivoin että joku heistä kommentoisi miten he menivät Klaipedaan. Mutta he eivät varmaan jaksa enää lukea suomi24 purjehdus sivua johtuen juuri näistä turhista ja typeristä kommenteista...

        No entäpä jos nuo mursut sai mennä rauhassa kun venäläisillä oli muuta tekemistä ja sitten kun sinä menet sinne niin niillä onkin aikaa ja mielenkiintoa kiusata sinua? Sanotko niille että eskaaderimiehet sanoi että tästä voi mennä?


    • Anonyymi

      Hienosti kirjoitettu tuo "merikarhu eskaaderi"...

    • Anonyymi

      Kysy apua rajavartiolaitokselta, ovat palveluvirassa

    • Anonyymi

      Hei!

      Tein yksinpurjehduksen Klaipedasta Gdanskiin 16.6 2022
      Klaipedassa kyselin paikallisilta purjehtijoilta, jotka kovasti varoittelivat lähtemästä. Satamakapteenin mukaan joitain Saksalaisia oli Gdanskista tullut, siksi uskalsin lähteä, eikä huvittanut kiertää aluetta n. 50mpk.

      Venäjän rajalla oli Commander alus passissa n. 5mpk päässä ja ylityksen alkupuolella lähti pienempi sota-alus kaartamaan takaa pitäen etäisyyttä n. 2mpk. Yhteensä 3 pientä armeijan alusta seurasi kulkua. Sattumoisin ylityksen jälkeen sain tietää iltasanomista, että siellä oli seuraavana päivänä sotaharjoitus meneillä, tosin kuulin tykkien kuminaa, joten ehkä jo 16.6 oli harjoitus päällä. Etäisyyttä Kalingradiin pidin n.20mpk. 12mpk on raja.

      Olen nyt myöhemminkin kuullut, että joitain saksalaisia olisi alueen ylittänyt. Ais tietoja olen päivittäin seuraillut, mutta yhtään huvivenettä ei niiden perusteella alueella näy, eikä muitakaan kuin venäläisiä aluksia.
      Mielellään en uudestaan ylittäisi, ellei olisi täyttä varmuutta, että sen voi huoletta ylittää. Kyllä siellä hieman tunsi itsensä orvoksi venäläisten sota-alusten keskellä.
      Koita ainakin ottaa selvää, ettei sotaharjoituksia ole samaan aikaan.

      Jos haluat lisää tietoa, voit ottaa yhteyttä Instagram, sailingsarastus.

      S/y Sarastus

      • Anonyymi

        Kiitos tästä viestistä!
        Olen nyt Gdanskissa ja täällä tapaamani Liettualaiset purjehtijat olivat myös sitä mieltä että sinne ei nyt kannata mennä. Olivat itse tehneet sen ylimääräisen 50mpk lenkin. Eli teen niin kuin ehdotit ja en lähde sinne seikkailemaan. Riippuen tuulista lähden joko Gotlantiin tai ensiksi pohjoiseen ja sitten Ventspilsiin.


    • Anonyymi

      Jos kyselit tuolla toisessa keskustelussa niistä metallipoijuista niin paperikartan mukaan yksi on sijainnissa 55˚8’ N ja 19˚42’ E
      Kaksi poijua on n 23M Kaliningradin kärjestä luoteeseen.

      • Anonyymi

        Kiitos että vastasit!
        Nähtävästi nyt kun maailmantilanne on mikä on ja Kaliningradissa on vähän kiree tunnelma, niin ne poijut eivät enää riitä. Laki on kyllä minun puolella, mutta heidän puolella on Kalashnikovit 😞


    • Anonyymi

      Hei! Nyt ei kannata mennä Kalindogradiin. Voi veneillä muualla.

      T. Saalar

    • Anonyymi

      Jos laivoja näkyy, sanot vain VHF:ään :"russkii vaennyi karabl, idi na hui! Pomnite Moskva? Hahahaha". Ja syvennyt sitten karttojen tutkimiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      40
      2144
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe