Mutta marjan nokka ei vielä punainen niin kuin poimijalla.
Aivan valtavasti mansikkamaalla punaisia marjoja.
Anonyymi
2161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Suojaa se benu ettei saa liikaa aurinkoa ja pala.
Oletko kipeänä. Pitääkö tulla hoivaamaan.
Tervetuloa! Onhan tässä monenlaista vastusta ja vaivaa.
No niin on hoivaajallakin ollut kaikenlaista.
Älä sekoita puolukkaa, vadelmaa ja mansikkaan, niissä paljon samaa näköä ja kaikki myös punaisia marjoja.
Kaikki aivan erimakuisia ja näköisiäkin.
Makuaisti voi turtua ja sokea ei erota marjoja toisistaan välttämättä.
Mansikat on kyllä omasta maasta hyviä🍓🍓🍓
Niitä tässä lähdenkin pyykkäyksen jälkeen keräämään. Entisiäkin olisi vielä melkein talveksi, mutta tuttava lupasi ne ottaa mehustettavaksi. Onhan ne mansikat omasta maasta ihan erimakuisia, kun se maku muuttuu jo muutamassa tunnissa poiminnan jälkeen. Aika raakileenakin viljelmiltä poimitaan, että kestää paremmin kuljetusta. Omalta takapihalta voi kypsyttää ihan tummanpunaiseksi ja mehukkaaksi, vaan tarkkana pitää silloin olla ja päivittäin poimia.
Liianvähän on syöjiä satoon nähden, jos jäävät syömättä. Vaikka tuppaa tuota hamsterin vikaa itsessäkin olemaan.
Eipä ne syöjät voi enää vähemmäksi mennä jos vain yksi. Oikein urakalla kevään söin, mutta on niitä monia muitakin marjoja syötävä. Kolmekin ämpärillistä viimekesänä kerrallakin annoin muille. Huono on bisnes kun en koskaan marjoista mitään peri, ihan sama juttu metsämarjoista. Se laittaminen isompi homma toisinaan kuin poimiminen ja siksi mielellään antaa eteenpäin. Moniaaksi hyväksi hillat kypsyy samanaikaisesti heti mansikoiden jälkeen ja sitten mustikat ja vatut. Viinimarjat ja puolukat onneksi myöhemmin.
Miten se noin on mennyt. Kyllä täytyisi sinne elämää saada.
Ainakin tarpeeksi rauhallista ja seesteistä on elämä.
Voihan sitä itsensäkanssa riidellä.
Niinhän minä hyvin useinkin teenkin ja peilin edessä toraan. Naapuri vähän ohjeisti että yksinollessa, mutta minä se varsinkin silloin kun vieraita talossa.
No silloihan sitä riideltävää eniten löytyy. Joustaako rutiineista vai pitääkö niistä kiinni.
Silloin ne asiat meillä tehdään kun vastaan tulee.
Vaan voihan sitä olla keskenn kiisteleviä hommia. Kumman tekee.
Niitä tosiaankin riittää, mutta koetan pistää tärkeysjärjestykseen.
tassa on myös uksi hyvä syy miksi miun pitaisi kavellä
tuosta johtyu myös etta minun nako on huono joten vikoja minussa ainakin riittää