Katuvalaisimesta kupu pois

Anonyymi

Sähkötolpassa on elohopeahöyryvalaisin 80-luvulta alkuperäisellä lampulla. Suunnittelen päivitystä tähän. Sähkö on halpaa, niin ajattelin vaihtaa pelkästään uuden elohopehöyrylampun vanhan tilalle. Valaisimen kupu on niin kellastunut, että ajattelin sen poistaa. Onko jotain haittaa kuvun poistamisesta? Ainoa vanhan tyylinen vastaava led valaisin minkä löysin myynnissä, oli 800€ maksava karlux emola. Kyseinen led-valo maksaa omalla käytöllä takaisin itsensä sähkön säästönä 40-vuodessa

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä siitä käytännön haittaa ja merkitystä ole vaikka pois onkin, paljonhan noita katujen varsilla ollut vuosiakin joista kupu hävinnyt. Tietty se "virallisesti" siinä pitäisi olla jos siihen suunniteltu on.

    • Anonyymi

      Eihän katuvaloissa perinteisesti kupuja olutkaan, pelkkä lamppu sieltä valaisi suoraan.
      Niitä lamppuja kannattaa hankkia varastoon muutama, kun niitä vielä jostain saa.

    • Anonyymi

      Kupu pitäisi jostain saada hommattua. Sen jälkeen elohopealampun tilalle voi laittaa tehokkaan led lampun. Mieluiten niin, että energiaa hukkaava elohopealampun kuristin poistetaan, Näin on modattu mm. alikulkukäytävien seiniin upotetut valaisimet. Joiden uusiminen on hiukka vaikeaa, kun mokomat on "betonoitu".

      Hyvä led lamppu maksaa kyllä useita kymppejä, mutta tienaa hintansa nopeasti. Elohopealampun taloudellinen käyttöikä on aika lyhyt. Lamppu kyllä palaa pitkään, mutta sen valoteho laskee koko ajan. Essonvaarit polttaa lamput loppuun asti, vaikka viimeisinä vuosina valotehokkuus on hehkulampun luokkaa. Paljon watteja, vähän valoa.

      • Anonyymi

        Käykö led polttimo ilman kupua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7578
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3632
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1090
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      953
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe