Sähkö menee kortille?

Anonyymi

Ensi talvena, kun sähköjä joudutaan katkomaan, on toimenpide priorisoitava ensisijaisesti yhteiskunnalle tarpeettomiin kohteisiin. Sellaisia ovat mm. Alkon myymälät, osa Keskimaan myymälöistä, juottokapakat, kaupunginteatteri, elokuvateatterit ja monet kivijalkamyymälät aamupäivisin.
Kotitaloudessa nyt on todella vähän säästökohteita, ehkä kertakäyttöastiat, kynttilä aamukakalla ja kylmien aterioiden suosiminen, kuten kylmäsavulohi!

28

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elä sinä kelan elätti stressaa kun et missään käykään

      • Anonyymi

        Käyn Suvimäen Klubitalolla


    • Anonyymi

      Käymään vain tänne tullaan eikä olemaan....tralallallaa

      • Anonyymi

        Osui ja upposi kjäh kjäh 😅🤣


      • Anonyymi

        Kujukin o vielä poikkeemassa


    • Anonyymi

      Taitaa olla sähkön hinta korkealla tasolla ensi talvena. Onneksi tein jo keväällä 2 vuoden kiinteähintaisen sopparin sopuhintaan.

      • Anonyymi

        Lumo loppettelemassa, noin satatuhatta asiaka


    • Anonyymi

      Suuret urheiluhallit,mitä Jyväskylän keskiluokka tarvitsee kiinni tai toppapuku ylle! Pääasia ettei tule lunta tupaan.

      • Anonyymi

        Onko "sohvaperuna" mielestäsi ison alkukirjaimen arvoinen lauseen keskellä? Hähähäää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko "sohvaperuna" mielestäsi ison alkukirjaimen arvoinen lauseen keskellä? Hähähäää

        siinä taas yksi pilkunnussija-kasvatustieteilijä


    • Anonyymi

      Minulla on jo sähkö kortilla. Saan Kelalta maksukortin jolla kuittaan sähkölaskun Vattenfallille. Huoletta voi lämmittää sähkölieden uunilla talvella koko JVA:n yksiötä.

    • Anonyymi

      Väreeltä tuli mielestäni kohtuullinen tarjous. Kuusi senttiä kilo viiden vuoden määräaikaisella sopimuksella. Onhan siinä 50% nousua nykyiseen, mutta elämä on sellaista nykyisin.

      • Anonyymi

        Kohtuuhinta. Vieläkö Väreeltä saa kaupunginteatterin vuosikortin kaupanpäälle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kohtuuhinta. Vieläkö Väreeltä saa kaupunginteatterin vuosikortin kaupanpäälle?

        Kyllä saa, mutta ei enää ihan fretrikssonnien viereen. Taemmas.


    • Anonyymi

      Minun sähköni ei mene kortille. Se menee kaikki 12000 kWh/a kulutukseen. Kortille ei yksinkertaisesti jää mitään.

    • Anonyymi

      JÄÄHALLIT HIIHTOPUTKET VIRTA POIS SÄÄSTYY PIRUSTI SÄHKÖÖ KOKO SUOMESA

      • Anonyymi

        No nyt tuli asia selväksi!


      • Anonyymi

        Aivan, turha katuvalojen käyttökin lopetettava. Kuntopolkujen valaistus yms. sammutettava. Uimahallit, urheilupaikat, teatterit, kirjastot, museot ja yms. turhakkeet suljettava.


      • Anonyymi

        Säästäkää muutama vesitippa, tai kilowatti. Kantakaa tiski- ja pesukoneenne jätteisiin.
        Päättäjät lapioi miljardeja maasta ulos.


      • Anonyymi

        Energiasyöppöjen sähköautojen käyttö ja lataus pitäisi kieltää lailla. Ne pitäisi laittaa varastoihin ja autotalleihin odottelemaan parempia aikoja.


    • Anonyymi

      Räkälöihin ja pakohuoneisiin toimitettava lämmittävää pirtua katkoksien aikana

    • Anonyymi

      Harva, Teollisuus on omavarainen energian käytön suhteen ja porskuttaa läpi talven ei mitään hättää!

    • Anonyymi

      Kuluttajien maksamaa korkeaa sähköveroa laskettava pikaisesti.

    • Anonyymi

      Sähkökiukaita ei saa kuulemma enää ensi talvena lämmittää.

      • Anonyymi

        Saunat ovat jo niin last season -juttua. Saunoja muutetaan lisähuoneiksi, kuten työhuonekäyttöön tai kodinhoitohuoneiksi.


    • Anonyymi

      Sähkökiuasta ei tarvitse erikseen lämmittää, se kuumenee katkaisijasta kääntämällä!

    • Anonyymi

      "Vain unelmissa" - hörhö kasvattaisi "vihreää kultaansa" myös saunassa, mutta kun JVA:n vuokrayksiössä ei ole saunaa, hihi.

    • Anonyymi

      Se onkin kätevää, jos sähkön saa kortilta, ei tarvi töpselistä ottaa. Kortti kulkee kätevästi mukana

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      217
      5604
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4539
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3298
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2740
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      137
      2513
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      127
      1862
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1427
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1015
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      928
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      926
    Aihe