Saksan suomalainen mies kertoi että esimerkiksi Saksassa on monia perinnöllä eläjää.
Itse ole tavannut yhden miehen Suomessa, joka tunnusti, että elää perinnön turvin työttömänä harrastaen vain omia asioitaan mistä nauttii.
Maailman meno selittyisi sillä, että vanhoissa kulttuureissa oli pidempi aika kun ihmiset harjoittivat yrittämistä ja varain keruuta, jolloin suurempi määrä kansalaisia elää vapaina työn teosta.
Eräs nainen Saksassa saa 24 000 euroa vuosituloa laskettua perintöä.
Heillä on jaguaarit ja vapaa elämä Alpeilla ja klubeilla...
Vanhoissa maissa kuten Intia, Lähi-Itä - miksei sielläkin olisi ollut varallisuutta.
Kun Suomessa eletään työttömyys kortistoissa, niin maailmalla eletään rikkaan isän perinnön turvassa.
Suomen ruotsalaisilla voisi olla suomalaisia vapaammat ajat.
Sivumenneen voi kysyä, että ovatko pakolaiset todellakin köyhiä?
Tai ovat sellaisia kuin Euroopassakin, turvattuja, mutta jotka kaipaavat muutosta elämässä ja matkustavat ulkomaille paremman elämän tai kokemuksen toivossa.
Siis matkustavat vain siksi, että on rahaa, eikä siksi, että olisivat olleet köyhiä, koska todella köyhät eivät matkusta minnekään.
Miten kasvava varallisuus - ja rahallahan on taipumusta kasaantua ja kadota rahamarkkinoilta yksityisten taskuihin - miten varallisuus näkyy yhteiskunnan taloudessa, koska kohta on tärkeä. (En ole taloustieteilijä).
Sehän selittää kanssa sitä, että TYÖTTÖMYYSKORVAUS ON VÄLTTÄMÄTÖN JA OIKEUDENMUKAINEN JÄRJESTELMÄ SUHTEUTETTUNA MAAILMAN MENOON JA PERINTÖIHIN.
Eikä voi verrata sitä, että kun kivikaudella on ollut työraadantaa, niin nykyäänkin high techin aikana työttömän pitää olla saamatta jumalallisia etuuksia ja raataa hiki otsassa leipänsä pöytään niin kuin luolamies teki ja kuolla 30 vuotiaana.
Ei voi verrata, herätkää! Uusi aika on. Eivätkä syyttäjät ole oikeassa.
Maailmalla perinnöllä eläjää on pohjoismaita suurempi määrä
Anonyymi
1
95
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä halusit kertoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709