Kerros/rivitaloasukas, kuinka kehtaat vielä tupakoida parvekkeella/terassilla?

Anonyymi

Savut tulee naapureiden asuntoihin avoimista ikkunoista tai pahimmillaan korvausilmaventtiileistä vaikkei ikkunat olisi aukikaan. Naapurit ei voi oleskella omilla parvekkeillaan/terasseillaan tupakoinnin aikana. Siirtykää pliis käyttämään sähkötupakkaa tai nikotiinipusseja, mistä ei ole haittaa muille, tai lopettakaa kokonaan.

6

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heka -stadin: Kontula Helsinki 94. asunnot tuli myös tupakointi kielto parvekeilla,pihalla!Osoitettu pihalle 1 tupakointi paikka.Ihminen joka tupakoi ei tajua se haju tulee myös ilta myöhä tai yölläkin:13.7.22..Silloinkin kun paistat ruokaasi ja tuletat sen parvekelisi ja kykit tupakalla samalla LASITUKSET KIINNI! Hajut tulee Asuntoihin sisälle ikkunoiden rakoventiilien kautta kuin parvekkeilta asuntoihin sisään!Sateella haju on karsea,kuin raato!Itse et sitä haista,koska on sinun ominaishajusi.Kissasikin haluaa raitin sisäilman kuin mutkin talon asukaat ja lemikki eläimet.terv. Vesalan peruskoulun vierestä stadin asunoot Kontula.

    • Anonyymi

      Terveyskeskus lääkäriltä saa reseptiläkeet tupakoinin lopetaiseen.Syöt lääkettä 3 kk ja olet irti nikotini riipuvuus. Alussa lääkeen kanssa saa tupakoida,tupakka jää itsestään pois.Miksi se on niin vaikea pyytä resepti jotta pääsee irti tupakasta ja ympäristö eron sen haju haitoista,terveys vaaroista?Syy yhteys on kieltää tupakointi kerrostaloissa,Ei ole kyse kiusasta vaan tupakoitsija aiheuttaa terveys haitat itselle ja ympäristöleen!

    • Anonyymi

      Tupakkasi haju nousee rakovetilistä sisäle muiden asuntoihin.Kun siellä kotisi tuuletusikkunan luonna tupakoit.Et haista itse se.Muta häiritset sillä vaikka olisi 1 savuke haisee. Miksi et mene ulos tupakalle. Haluatko sinut ilmianetaan sala tupakointi?Se haisee myös rappuussasi ulko ovesi edessä.

    • Anonyymi

      Ihan totta , olen itse polttaja mutta en alistaisi muita pakkosavuille , joten kyllä pitäisi ymmärtää ihmisiä joilla ei ole tätä tapaa ja kuunnella mitä he sanovat. Kun polttaa niin voi mennä sellaiseen paikkaan missä se ei häiritse muita. Tai sitten ostaa oman talon missä tekee kuten haluaa.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Ulos tupakalle, ei parvekkeelle eikä myöskään sisällä.

        Tupakansavut leviävät ympäriinsä parvekkeelta ja myös sisätiloista. Hajuhaitta on hirvittävä, mitä asiaa tupakoiva ei aina ymmärrä.

        Jos taloyhtiön ilmoitustaululle ilmaantuu heippa- lappu jossa pyydetään olemaan tupakoimatta parvekkeilla tai sisätiloissa, sen tulisi olla tupakoiville hälytysmerkki siitä, että tupakansavut oikeasti häiritsevät jotakuta. Kukaan ei huvikseen lappuja kirjoita.

        Itsellä seinänaapuri, vanhempi nainen polttaa sisätiloissaan ja kaikki savut tulevat rappukäytävään ja asuntoni, eteistilaan.

        Toinen polttaa alakerran parvekkeella, taas suoraan savut sisätiloihini. Kolmas polttaa myös toisen seinän takana parvekkeella ja sisätiloissa, savut sieltäkin sisälle asuntooni.

        Lisäksi kerroksia alaspäin mentäessä, tupakoivia löytyy lisää.

        Mitäs tykkäätte, onko asuminen enää kivaa? Ei todellakaan.

        Olen myös itse polttanut joskus ja päässyt tupakasta eroon.

        Entisenä tupakoijana pidän tupakansavua todella vastenmielisenä hajuna.. Eli, se että on itse joskus polttanut ei lisää tupakoinnin aiheuttaman hajuhaitan sietokykyä, päinvastoin, siihen reagoi vahvemmin.


    • Anonyymi

      Miten ihmiset kehtaa meluta
      Kehtaa savuttaa
      Ym

      Ihan hyvin

      Ainoastaan tupakoijia syytetään

      Ps en ole koskaan polttanut, mutta kyllä melu ja liikenteen ja puunpoltok pienhiukkaset tappaa 100 kertaa enemmän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      98
      7442
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      363
      6533
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3884
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3619
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      2091
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1813
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1562
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1526
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1420
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1407
    Aihe