Vuokralaisen irtisanomisaika?

Anonyymi

Vuokralaisen irtisanomisaika on yksi kuukausi. Tarkoittaako se että jos irtisanoisin asuntoni tänään15.7. pitäisi muuttaa asunnosta viimeistään elokuun viimeiseen päivään mennessä? Ja tietenkin maksisin vuokran vielä elokuulta?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se juurikin noin on.

    • Anonyymi

      Minigrip huonosti kiinni kun se irtosi toisesta päästä.

    • Anonyymi

      Irtisanomisaika on 1 kk. Se tarkoittaa, että vuokranmaksuvelvollisuus päättyy aikaisintaan kuukauden kuluttua irtisanomispäivästä. Voit muuttaa pois aikaisemminkin, mutta vuokra on maksettava.

      Toisaalta voit tänään irtisanoa vuokrasuhteen päättymään 31.8. Maksat vuokran 31.8. asti ja saat asua elokuun loppuun asti.

      Irtisanomisaika on siis vähimmäisaika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe