Joko on luopiot memossa rajan takkoo pensan hakkuun? Äkkiä se unohtuu totuus tässä ajassa, rosvovaltion rahotus senkun jatkuu.
Eilen sanovat uutisissa jotta voi tulla ruuhkaa sinne päin. Ei voi kun ihmetellä joittenkin suomalaisten ajatuksen juoksua, jos heillä semmosta lienee.
Eilen sanovat uutisissa jotta voi tulla ruuhkaa sinne päin. Ei voi kun ihmetellä joittenkin suomalaisten ajatuksen juoksua, jos heillä semmosta lienee.
Vastaukset 188
Vanhimmat
Toivottavasti putleri keksii kaikenlaista kiusaa näille ahnehtijoille.
Tankkaat venäläistä vaikka meet nesteelle tankille!! Eivät ole lopettaneet ryssiltä ostoa
Rajanpinnassa asuvana ilmanmuuta sieltä halpaa bensaa, valitettavasti ajan sähköllä, mutta halvalla.
Olet siis typerä patteritero, eli täysin turha tyyppi.
Toki toki! Ja näin poikamiehenä muutakin😁
Naama vihreänä kateudesta 🤣
Pitikö sinun paljastaa tyhmyytesi🙊. Kunhan itse saan halvalla, mitä sitä murehtimaan, montako lasta ja siviiliä kuolee. 😪😪
Kyllähän sinä tässä tyhmyytesi paljastat. Ovatko pakotteet mielestäsi vaikuttaneet jotenkin sodankäyntiin. Kyllä tuo maa rahat löytää siitä huolimatta tankkaako Venäjällä joku vai ei. Taidat olla niitä hyväuskoisia ketkä nielee tämän venäjän varjolla tehdyn hintojen nousun mukisematta.
Noin 20000 kuolee
Siis lapsia
Siis päivässä
Siis nälkään
Siis 5 vuotias on jo aikuinen tässä tilastossa
Eipä ketään tuo kiinnosta...
Taidat tankata venäläistä vaikka haet mistä Suomessa menovetesi.
...trollin kirjoittamaksi aika hyvä..mutta oletko varma että propagandasi onnistuu , entä jos herrasi ja mestarisi ei onnistukkaan haaveissaan ja joutuu tyytymään Uralin alaisiin kellareihinsa?
Ei niin ketään.
Venäläiset rajavartijat tarkistavat tarkkaan halvan bensan ostajat. Suomeen ei pääse ennenkuin on syynätty anaalia myöten usean silmäparin todistaessa. Auton peräkontti puretaan ulos, samoin muu sisätila. Omistajan korjaa jäljet. Hyvää matkaa vaan bensan ostajat!
MOntako kanisteria saa viedä maasta
Ei yhtään kanisterit. Vaan sen saa ottaa mikä auton tankkiin mahtuu.
Hö pitäis ymmärtää yritystoimintaa tässä maassa
Joko kävit kun tunnut tietäväsi systeemin?
Kuuhunko oot mänössä?
Paketti ja kuorma-autossa saa tuoda 10l ilman tullia,sen yli jos menee niin maksat verot Suomen tullissa.Kyllä jämti on näin.
Paitsi ettet saa,venäjällä käännyttäät viemään takasin ne,siellä on rajoitus että vain 10 litraa auton sisällä.nyt et saa suomeen sitten tuoda sitä kanisterillista kuljit vaikka traktorilla
Kenellä perhonen tatuoituna, Venäjällä tarkoittaa homoseksuaalista ja vankilatuomio odottaa. Oli lehdessä joku aika sitten kun olivat tarkastuksia tehneet.
Ei oo rajoituksia kanistereiden vientiin, eikä tuontiin.
Tyhjiähän saa kuletella eestaas mielinmäärin
Suomeen tuleville venäläisturisteille pitäisi antaa jo rajalla mukaan venäjäksi käännetyt uutiset Ukrainan sodan tapahtumista. He ansaitsevat tietää totuuden.
Venäläisille turisteille voisi lyödä kouraan luettelon kaikista 20 000 venäläissotilaiden tekemästä sotarikoksesta.
Onko neste lopettanut Venäjältä öljyn tuonnin. Ei tietääkseni. Eli tankkaat suomessa venäläistä menovettä...
Voipi käyvä näille bensan hakijoille yhen äkin niin, että jäävät rajan taakse pelinappuloiksi.
Hähähähäääää,,,suhnat ei päässytkään bensanhakuun,,,hähhääää..
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008947382.html
Sinne jäi yksi amerikkalainen koriballoilijakin pysyvästi. Joku suomalainen pensanhakija pidätetään helposti tekaistuilla syytteillä jos putleri haluaa Suomea jollakin kiristää.
Ei ne haluu antaa halpaa pensaa suomalaisille. Putlerin intressien mukaista ei ole helpottaa meidän elämää vaan hankaloittaa.
Ihmettelen vain että pitää olla elämän tiukkaa jos pitää mennä ryssälään halvan bensan perässä? En menisi vaikka pääsisin Lieksan kohdalta ryssälän puollelle.
Samat sanat .Ryssälä helvettiin !
Monella on tiukkaa,ja eihän se sota meidän ole.Voisivat laskea veroa omasta bensasta,sitähän on siinä yli 80 prossaa.
Erittäin todennäköistä.
Ei ongelmia. Tankille vaan kun paperit kunnossa. Kateeksi kyllä käy
Jos on tiukkaa,niin osta polkupyörä.Autoa en omista,enkä ostakkaan,julkiset kulkee ja pyörällä pääsee.
Ugi is bäk in bisnes!
Tuli käytyä tankkaamssa, ei ruuhkaa. klo 15.15 pääsi rajan yli ja just tulin takasin Suomen puolelle. 280 litraa 98E:tä , n.1,5€ litralta halvempaa kuin Suomessa. Huomenna uudestaan ainakin kerran ellei kaksikin.
Eikö teillä ole mitään häpyä.Muuttakaa kokonaan Putlerin valtakuntaan.
Entäs jos jäät bensan trokaamiseta kiinni, entäs sitten tuleeko vielä halvemmaksi?
Sinulla on verta käsissäsi.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008947583.html
Oho, miten saat 280litraa auto tankkiin? Paku jossa muokattu tankki
Niinkö. Samaa polttoainetta tankkaat täälläkin. Edelleen tuodaan Suomeen öljyä Venäjältä!!!
Koyhä... ei tunnu missään dieselin hinta. Käytän biodieseliä koska on vähän vielä kalliimpaa.
Jos saa 2€halvemmalla per litra niin pistää köyhän miettimään ja keskituloisenkin,se on sama tuon viinankin kans,sekin piti Tallinnasta käydä kun oli halvempaa.
Ei oo niin kallista että lähtisin venäjältä hakemaan. Menkää töihin niin on varaa ostaa bensa Suomesta.
Ei tahdo riittää bussikuskin tulot
HYVÄ ALOITUS...
Lieksasta ajettava minne että pääsee ryssälän puolelle? Paljonko mene polttoainetta matkoihin? Puoli tankillista? Mikä vaiva lähteä ajamaan moisen säästön takia, ja pitäähän se viisumikin ostaa. Siellähän pitää yöpyää ryssälässä jos meinaat viinaa tuoda, ei se onnistu päiväseltään vinan haku. Mutta joutavilla jotain.
Halvemmalla ja enemmän tuovat saksasta viinaa ja olutta kotiovelle, ei tarvitse mennä ryssälään rahojaan viemään putlerin sotaa varten.
paljonko mene? Kuka sano etä mene Lieksa? Ei pitää yöpyää. Kallis vina.
Helppo tili 500€ päivässä tuntipalkka 100 euroa. Mieti sitä sossupummi.
Ketä kiinnostaa, ei kuulu sulle.
Itse kyllä käyn tankilla kun saan viisumin. Jos Kiina ja Intia ostaa öljyä Venäjältä muutamalla miljardilla kuukaudessa niin ei siinä minun pari sataa paljoa lihota puuttinin kassaa. Ja näillä bensan hinnoilla ja pakollisilla kilometreillä säästöä tulee noin 2300e vuodessa. Pakolliset kilometrit tarkoittaa minun tapauksessa pelkästään työmatkoja.
Et kai ilmoita verotuksessa matkoja koska et ole maksanut polttoaineista veroja suomeen,matkavähennykset täytyisi kieltää viisumin hankkineilta
Matkavähennykset tulee oman auton käytöstä, ei polttoaineen ostamisesta. Joten tukehdu kateuteesi, nuija!
Voithan käyttää sitä autoasi ilman polttoainetta työmatkoihisi,siivellä eläjät täytyy saada kuriin.
Suomikin.+40%+öljystä+Venäjältä+kotoisin
Niistä maksat kuitenkin veron
Tänään iltapäivällä rajaliikenne palannut koronaa edeltävälle normaali tasolle kertoo yle. Hienoa että Suomalaiset saavat halpaa bensaa ja Venäläiset mitä tarvitsevat Suomesta.
Jes! Mikä riemuvoitto. Nyt tilinteko taas alkaa. Amarikkalaisella on nyt käyttöä. Saa kerralla 250l tankattua.
Toinen trailerille ja enne rajaa alas. Tankkaus. Rajan tällä puolen taas traikulle. Saa kahteen tankattua näin ja huima säästö
Hyvä konsti!
Chevy viritelty aasiksi
Hieno maa hieno kansa,huomenna tankille mitäs siihen sanotte.
Maa on hieno ja kansa on hieno, mutta maan johtajat ovat rikollisia.
Sinne vaan henkensä kaupalla säästämään, joku päivä vielä tankkaajat on miliisin viemänä telkien takana. Syitä kyllä löytää venäläiset jos kurmuuttaa haluavaat länsimaalaisia.
Ei sinne Finski vellihousujen pidäkkään mennä. Venäjällä kävijältä vaaditaan kovempaa luonnetta.. Pelkurit voi mennä vaikka norjaan matkailemaan..
Mitä meinaat että ukrainalainen voittaa sillä että joku ei käy bensaa hakemassa. Onko mielestäsi nämä pakotteet vähentänyt sotimista vai onko vain pilannut suomalaisia yrityksiä. Kai muistat boikotoida myös jenkkejä.
Kun ensi talvena, tulle sähkö katko( tuntti päivässä), sit on aika( se tuntti) miettiä:" no nyt mie autan Ukraina ja se voittaa!".
PS. Petrolilamppu pitää hakea jostakin.
Miten sota-aikaan oli Suomessa? Silloin vain kaivettiin vertauskuvallisesti petrolilamppu ja kestettiin pienet riesat ja isot kärsimykset. Ei ruikutettu tai syyllistetty vaan vedettiin yhtä köyttä, enimmäkseen, vaikka ahneita luikureita silloinkin oli.
Kätyri...turpa kii...
Ennen oli ennen ja nyt on nyt, on suomalaisuus suomalaisista lähtenyt?
Olen globaali eu ja maailmankansalainen, oma kansa ensin ajattelu on haitallista
Tunti kirjoitetaan yhdellä T:llä,juntti
Tunti mikä tuntti , ei moitita , hyvinhän se poika kirjoittaa vierasta kieltä ,kirjaimetkin hänelle vielä hiukka outoja..asia nyt on mitä on mutta isännän äänen pitää kuulua ,eihän sitä ole pakko uskoa , vitsinä menee..
Muuttakaa sinne ystävienne luokse niin rakkaaseen Venäjän rosvovaltioonne, jos kerran puolustella pitää vielä sitä jota on vuosisatoja pitäny kumarrella ja nuolla sitä paskaläjän persettä.
Suomessa ei tarviis edes puolustusvoimia ilman tuota ryssänpakavaltiota.
Sieltä ostetaan, mistä halvimmalla saadaan. Samalla vastalause vihervasemmistolaiselle politiikalle Suomessa.
Moraalittomat tankkaajat ovat siis persuja. Ei yllätä
Ahneus, itsekkyys, välinpitämättömyys ovat tämän ajan trendi.
Tankkaan ja tyhjennän Venäjällä. Tosin eri säiliöt. Olen kokoomuslainen. Suomeen tulevasta öljystä on suurinosa Venäjältä. En näe moraali ongelmaa tankatasseni siellä. En voi Suomessa mittarilla päättää että en ota venäläistä. Siltä ei voi siis välttyä, että ajaa venäläisellä polttoaineella
jumala kostaa ette elä kauan
Ihminen on ahne paska, oma etu aina vie, omille tekemisille aina löytyy hyväksyntä, muita sitten arvostellaan kaikesta.
Tästä bensan hausta kyllä voi arvostella, se on täysin moraalitonta toimintaa. Sen voi ymmärtää, jos porukka täysin persaukista, että vaihtoehtona jää ruoka saamati, mutta siltikään se ei ole hyväksyttävää.
Myönnän olevani persaukinen ja vaikka käyn töissä ei rahat riitä. Siksikin aloitan nyt viikoittaisen tankkaus reissun venäjällä
Espanjassa, Ranskassa ja Portugalissa riehuu metsäpalot 45 asteen helteessä, Britanniassa ensimmäistä kertaa punainen hellevaroitus 40 astetta ja Suomessa hurlumhei halutaan vaan itsekkäästi jatkaa kultuajuhlia välittämättä lasten raiskaamiswsta ja tappamisesta.
Kohta on meilläkin punainen hellevaroitus ja Persut vaan jankuttaa että halpaa bensaa on saatava että voidaan jatkaa ilmaston tuhoamista
Tämä on tie helvettiin ja matkaoppaina toimivat Persut ja kaikki muut jotka haluavat työntää päänsä pensaaseen ja tuhota lastemme tulevaisuuden.
Jos bensa olisi Suomessa halvempaa, niin ihmisten ei tarvitsisi mennä ryssälään tankkaamaan ja viemään puten sotakassaan rahaa. Mutta eihän se hallitukselle käy, niin sitten voidaan marmattaa kun persut haluaa halvempaa bensaa. Tyypillistä vasurimeininkiä.
Eniten kalliista bensasta ja dieselistä kärsii pienipalkkaiset työmatkalla käyvät, palkat ei nouse mutta hinnat kyllä. Mutta se tuossa polttoaineiden hinnoissa on hyvä ettei siitä voida syyttää persuja, ikävä kyllä vaikka sitä vasurit yrittää.
No se saksa ja italia pistää kohta pakotteet poikki kun tarvitsevat kaasua
Oma kansa ensin ajattelu ei ole saksalaisille tai italialaisille haitallista
Et välty ajamasta venäläisellä suomessakaan
Turpaan pitäs vetää jokaista joka rahottaa venäjän valtiota
Ai+että,+valtio+ja+neste+kun+ostaa+venäjältä+sen+40%+öljystä+ja+jalosteista+80%.+Mihin+kassaan+ne+menee?+Myydään+sitten+verotettuna+suomalaisille+x4
Ok. Tule koittamaan
Hyvä inistä vastaan täällä kun ei nenätysten
Bensan hinnassa on veroa jota käytetään vaikka teiden päällystyksiin ja muuhun autoilijaa hyödyttäviin asioihin. Venäjällä tankkaajat ovat siis veronkiertäjiä, "loisia" jotka ratsastavat toisten verorahoilla ja jotka ovat omalta osaltaan huonontamassa autoilijan asemaa yleensä.
Kyllä,reppanoille luxusta venäjällä käynti
Rikkaille luxusta on Espanjassa käynti ja ne on yleensä lomaromansseja mutta jos duunari käy Virossa tai venäjällä, niin se on huoraamista.
No mitäs muuta se on kun verojen kiertoa,muistakaa sitten käydä lääkärissäkin siellä ryssälässä kun ette kustanna tämän maan terveydenhuoltoa.
hahaha kateellinen paska, harmittaako? 1/3 suomen hinnoista bensa ja diesel , parin tunnin päästä taas lähdetään hakemaan tankit piripintaan täyteen, vetää yht. 240 litraa.
Ei harmita yhtään oli mullakin viisumi ja yli 10 vuotta kävin siellä,ja ehkä kävisin vieläkin mutta kiitos venäjän toimien en halua tukea ukrainan sotaa.
Samoin
Jaaha. Putlerin sotakassaa lihottaa suomen valtio ja kaikki ryssien öljyä ostavat. Nii kuin sinäkin. Neste ostaa öljyt nytkin ryssiltä
Suomessa bensasta verotettavat tulot laitetaan vaikka mihin muuhun kuin autoilijaa hyödyttäviin asioihin. Suomessa ei käytetä korvamerkittyä rahaa verotuksessa. Sama se on kuin Veikkauksen toiminnassa. Mainostetaan että rahat käytetään liikuntaan, urheiluun, ja nuorisotyöhön mutta todellisuudessa suurin osa rahoista käytetään pääkaupungin eliittikulttuurin tukemiseen.
Ei harmita koska minulla varaa maksaa vaikka 9€/l, onko sinulla?
Itse käytän aikaani mieluummin harrastuksiin kuin bensan trokaamiseen ;)
Kukin tyylillään, köyhät kuten sinä :€
Höpö höpö juttua, tienpäällystyksiin? Puoluetukiin nekin verorahat menevät ja lahjoituksina ulkomaille!
Mistä näitä maanpettureita ja bäckmanneja oikein riittää?
Se on sitä ryssänvihaa,heti lähdetään kyläilemään kun päästään
Ei saa jäädä tuleen makaamaan vieläköhän sitä toivottavasti ei tarvita pysytään täällä omalla maalla mutta jos käytte ottakaa videoita paikoista jos joskus tarvitaan ai niin julkinen salaisuus ku halavalla saa sano Vilen
Ottakaa ennen matkaanne tatuonti jossa perhonen, ja pääsette pysyvästi halvan bensan onnelaan.
Näyttäkää venäjän rajavartijoille ja sen jälkeen saatte erikoiskohtelun ja saattajat.
Ei saa ottaa kanisteriin pensaa ja ruplilla on maksettava koska kortit eivät kelpaa. Ensin pitää hankkia pulterin valuuttaa.
Suhna menee vaikka Kiinan rajalle jos siellä on halpaa bensaa, kuluista viis maksoi mitä maksoi.
Tankkausreissulta tullessaan voisi käydä jossain jonottamassa muoviämpäreitä jos on vihiä mistä niitä saa.
Oletko kuullut Eurosta? On varsin haluttu valuutta venäjällä , ruplat on paskapaperia ei niitä kukaan huoli.
Suomen vihollisen avustajalta tokmannilta
Kelan elätit käy yhteiskunnan rahoilla tankkaamassa kelan kustantaman almeran kotteron venäjällä.Samalla tuovat tupakit salalokerossa.Onnee ...
Kateellisten vikinöitä on aina hauska lukea.
Halpaa bensaa ja disukkaa on .... vain 80 senttiä litra.
maalaisliitto-mtk:n pummeja siellä on pitkät rivit,
näennäisvilijelijällä kun on aikaa jonotella,
kun on duunarin elätettävänä...
Venäjällä pensa 0.825 euroa litra, Suomessa melkein kaksi euroa kalliinpaa, eiköhän Marinin pitäisi löysätä näiden lypsylehmien verotusta.
Haetaan sieltä mistä saa halvalla.
150 laatikkoa lonkeroa Latviasta 3000€, Suomessa 9000€
250 litraa bensaa venäjältä 200€ , Suomessa 600€
jne
Oikein
Mie voin lieksasta laittaa nimiä ylös. Saahaan ihmetellä yhessä..
Heh,samat varmaan haukku tb-asiakkaita suomessa ja nyt ensimmäisinä loikkaavat naapurin puolelle , pohjasakkaa.
Kyllä naurattaa että pit iUkrainan sota tulla että aukesi Suomalaisen silmät kuinka hommia hoidetaan Venäjällä!
Sinne meni rengasteollisuudet sun muut tekemään ja nyt ei enää kukaan siellä tee mitään ja Putin nauraa tyhmiä Suomalaisia kun boikotoivat kaikkea,lulevat etä Venäjällä menee huonosti kun boikotoidaan,tosiasiassa Suomi meneekin konkurssiin nyt kun boikotti puree.
Aika tyhmä kansa ollaan kun ei omaa parasta ymmärretä,aivan sama on vaikka polttoainetta ym tuotais Venäjältä vieläkin,kyllä ne siellä tappelee ilman meidänkin roposia heh!
Maailmassa on sodittu ja tullaa naina sotimaan jossain päin silti ei olal boikotoitu mita valtioita oikeen koskaan,nyt tuli kurat uikkariin kun naapuri jälleen sanelee meidän tekemiset ja EU ei meitä auta vaikka sinne maksetaan miljoonia,kyllä ollaan tyhmiä.
Kannatan. Laitetaan nimet ylös ja tarjotaan heille hihamerkit takkeihin ja vaatteisiin missä on punainen tähti, josta erottaa Lieksan seudun venäläiset. Ehdottomasti hyvä idea.
Ja sitten työleireille myöhemmin
Työ vapauttaa
Sillähän ne vois kuitata veronkierrossa saadun hyödyn
Bensa scotdalen tankki täyteen haettu 150 litraa , myyty jo ,uusi haku nyt . Halpaa ku saippua verrattuna tän mamulandian hintoihin .
Voisin ostaa välillä kans. Ennenkin oma homma taas alkaa rulettaa
Nyt olisi fiksu veto että venäjälle saa mennä vain täydellä tankilla,eihän siellä polttoaineiden takia käydä vaan turismin.
Mikä tässä on moraalisesti väärin?? Kyllä kestää moralisoida kun muutenkin Venäjältä polttoaineita esim. neste tuo... Verotus ym. Sekotusvelvote ym. Nostaa hinnat Suomessa törkeiksi. Sinne vaan tankille...
Neuvostoliiton asettamat ,Suomen maksettaviksi jääneet sotakorvaukset olkoot myös esimerkkinä tilanteen vakavuudesta : Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 1939 ja maksatti sodan päätyttyä Suomella vielä raskaiden alueluovutusten (Viipuri ja Sortavala) sotakorvaukset erilaisina tavaroina.Kaikki se kertoo itäisen naapurimme petollisuudesta ja ahneudesta.
Jaa no kerro nesteellekkin esim. Miksi ostaavat Venäjältä öljyä suomalaisten tankattavaksi
Suomi todella typerä maa, putkea pitkin tuli Suomeen halpaa kaasua, Suomi lopetti sen. Nyt Venäjältä tulee Lng kaasua paljon kalliimalla kuten ministeri Tuppurainen sanoi.
Ja ukranalaiset myyvät apuna saadut aseet ym mustaanpörssiin . Zelensky kääri kansan kassan ja pössyttelee . Tyhmiö eu maita viilataan linssiin . Tai anukseen .
Moralisoida. Ajat itsekin venäläisellä polttoaineella. Vai kuinka vältät sen?
Toivottavasti monet suunnistaa tankkaamaan
Toivottavasti saisivat tankkiinsa sellaista paskaa että loppuisi ryssälässä tankkaaminen kun moottorit kotteroista kyrvähtää.
Käyn Haaparannassa tankilla ja nuuskalla
Noin 10 vuotta kokemusta ja on huomattu, että E10 bensa Suomessa on huonompi kun se A95 Evro Venäjältä( Lukoil, Neste).
Joo suomibensaa vie golffi 0.5-0.8l enemmän
Ennemmin raha venäläisille kuin ukrainan kansan ryssille
Ryssiä on vain venäjällä ja suomessa jonkin verran.
Ehdottaisin rajamuodollisuuksien muutosta: tankkausmatkalla pitäisi vähintäänsäkin yöpyä yö tai pari rajan toisella puolella.
Muinoisen Viipuri-kortin tapaan voisi edellyttää matkailijalta yöpymistä kohteessa edellytyksenä tankkausmatkalle.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viipuri-kortti
Tältä päivältä tankkausreissut tehty, aamulla haettiin bensaa ja iltapäivällä dieseliä.
Huomenna on uusi päivä....
Valehtelet.
Joo ruotsissakin ramppaa väki tankilla kun Suomessa taitaa olla kallein polttoaine
Ihailette Venäläisten lasten raiskaajia.
Köyhät nilviäiset tankkaa Venäjällä kun ei ole muuhun varaa. Suoraselkäiset ylpeästi suomalaiset tekee toisin vaikka olisivat köyhiä.
Minua ei saisi sinne vaikka bensa maksaisi 1c/l
Rajat vaan kiinni ni loppuu se ramppaaminen.
Ajat itsekin venäläisellä. Puolet Suomessa myytävästä polttoaineesta on Venäjältä edelleen. Verot tuossa säästää mukavasti.
Ruotsissakin käy väkeä nyt tankilla kun sielläkin halvempaa kun suomessa
Niin on tehtynä jo yli kakskyt vuotta, eikä sitä tavoistaan minnee pääse. Minua ei syvä valtio,(Deep state) lannista. Käyn jos käyn.
Hienoa kun tankataan naapurissa niin ei tarvitse rahoittaa sotasannan nahkatakkeja ja pikkushortseja, kuivat sääret vain ulokkeena tuolla pikkupölvästillä, anorektikko bilettäjä. aaltolan tappi kannattaa Putinin hintoja tankilla, kuka vittu sitä suomen kiskurihintoja haluaakaan maksaa? Nyt kaikki tankkaamaan Putinin hinnoilla niin maailma pelastuu!
Tuntikaupalla pitää jonottaa rajalla molempiin suuntiin. Hullun hommaa.
Kyllähän se houkuttelee rajan takaa pensan hakuun, kun siellä litrahinta on vain 0.825 euroa. Suomen pitäisi ruveta löysäämään veroruuvia, että meillä hinta edes vähän alenisi.
Näimpä. Mutta parempaa aikaa odotellessa. Lähden tankkailemaan. Parempaakin on, menee litra vähemmän kun ei ole viinaa seassa.
Amerikkalaisissa isot tankit. Sellaisen tässä katsastan kun saan kuntoon. Menee 200l.
Katsasta pakettiautoksi ja laita 500 litran tankki, ei se ole kielletty kun ovat kunnolla kiinni ja kantavuus riittää.
Mutta kun suurin määränon 400 litraa jonka maitse voit kuljettaa rajan yli.myöskin tankin oltava vakio minkä maahantuoja ilmoittaa
Ei ole kukaan koskaan katsonut tankkejani asuntoautossa ja menee 450l yhteensä.
Höpö höpö
Suomi on Venäjän rajaamaa ja pysyy. Aina tulee olemaan kanssakäymistä ja rajakauppaa, tykättiinpä kulloistenkin vallanpitäjien politiikasta tai ei. Puolin ja toisin.
Koskahan Putin keksii laittamaan polttoaineen sekaan sellaista lisäainetta, että tankilla käviöiden moottorit alkaa räjähdellä. Aikoinaan takuu ei vastannut Venäjän pensalla ajavien moottorivaurioita.
Helppo sinun on meitä työssäkäyviä veronmaksajia haukkua kun sossu maksaa kaikki päivittäiset kyytisi, esimerkiksi viinakauppaan ja baariin.
Lähdössä myös.
Aivan sama missä nämä Lieksalaiset työttömät tunkee niihin vuosimallia -2001 Nissaneihin bensaa. Nämä ovat molemmat jo menetettyjä tapauksia. Sekä autot, että kuskit. Juo rapakaljaa, polttaa sätkää ja tankkaavat paskansa Venäjällä. Isänmaan toivot. Yhteiskunnan elätit.
Maahanmuuttajina mukamas tulleet, sen vielä unohdit.
Tankkaa teboililla tai venäjällä, maksat itse pommit jotka tippuvat niskaasi.
Mikään ei estä valtiovaltaa tehdä toimenpiteitä, joilla vähennetään tarvetta hakea polttoainetta rajan takaa. Polttoaineen verot alas Suomessa niin paine hakea polttoainetta muualta vähenee.
Tottai tankaa tedoililla saadaan entinen hyökkääjä divisioonan jälkeläiset kuriin
Vähän hoono soomi on pietarin miehellä...
miten ne jotka hakevat ruotsista ja norjasta polttoainetta?
Ne rahat ei mene putinin sotakassaan. Teboililta ja venäjältä tankatut menee.
Puolet Suomessa myytävästä polttoaineesta on Venäjältä. Meneeköhän ne eri kassaan sitte?
mites ne jotka kärsivät autojen hiukkas päästöistä?
Olenko ymmärtänyt väärin. Suomalaiset eivät saa ostaa venäjältä , mutta venäläiset saavat ostaa suomesta. Taitavat kyllä tuoda rahaa enempi kuin suomalaiset vievät. Itse en käy rajantakana, ei se ole minulta pois jos joku siellä käy. Oma mielipide on että ei sota ole näitten rajan asukkaiden vika. Putin kyllä on se syypää sotaan näitten sotahullujen kanssa.
Paljonko rajan takana maksaa nykyään siitoshommat?
Pilu 30e ja kuli 20e
Putin nauraa ja vetelee viskiä, kun on päässyt, siihen mihin on pyrkinyt vuosikymmeniä, että muu maailma kuuntelee, mitä hänen suustaan tulee, joskin harvemmin hyvää. Nauttii erikoisesti siitä, kun iso osa maapallosta joutuu kärsimään, niin energian, kuin ruuankin puutteesta ja lisäksi murhaa perheitä ja sotilaita, myös omiaan massoittaen. Tällaisen narsistin ja psykopaatin on Venäläiset äänestäneet johtoonsa, vai onko äänestäneet.
Venäjällä mennään automaattiseti johtajaksi ja vaalintapaiset ovat vain muodonvuoksi. Ns. äänestyslaput olisi ihan sama laittaa jo suoraan silppuriin joka sijaitisisi siinä vaaliuurnassa.
Tulos on jo etukäteen päätetty, että putte voittaa vaalit.
Suomalainen on tyhmä ja ahne isänmaaton lammas joka rahoittaa putinin sotaa saadakseen pientä etua halvemman bensatankillisen muodossa. Moisia ei voi edes kutsua suomalaisiksi!
Kuinka vältät tankkaamasta venäläistä Suomessa, kun puolet nesteenkin polttoaineista on venäläistä?
Tuota ei pölkkypäät tule ajatelleeksi.
mielummin puutinin sotaa kuin tavisota vihollisia
suomalaiset+politiikot+ovat+suurimpia+rosvoja+jotka+tekemillään++päätöksillä+vievät+kansalta+rahat.++hyvä+esimerkki+o+ruuan+arvonlisävero,+14%+kun+se+o+n+4-5%+toisaalla+eussa.
+Ja+se+on+polttoaineissa+24%+ynnä+monessa+muussa.
Laillistavat+rosvouksensa+tekemällä+lait+joilla+voi+kiskoa+kansalta+rahat+"taksonomiaan"
ynnä+kaikkeen+muuhun.
natottaminen+on+paljon+pahempi+kuin+putinismi!
Natottaminen+maksaa+15+miljardia+kaiken+muun+lisäksi.
Kansa maksaa - vanha "viisaus".Ja kansan maksama tulo valtiolle valuu EU-kassaan .
Suomen kansa maksaa Uniperin kaasulaskua eikä siihen mene enää kauan. Saksalaiset maksattaa meillä oman tupilointinsa, mutta onneksi johtajat saa miljoonapalkkaa ja oseákkeenomistajat saa osinkonsa ja toivottavasti älyävät ottaa rahansa ennen konkurssia.
Mutta eikä siinä vielä kaikki, kun Italian talous on vähän kuralla, niin ehkä meidän Juttamme käy taas viemässä sinne muutaman miljardin. Jokos se Italia maksoi Jutan hyvän diilin meille takaisin?
Polttoaineissa+vero+on+80%luokkaa.uuno
Nyt kun Suomi laittoi rajat kiinni Kaakkois Suomessa, voi eräitä hatuttaa kun joutuu ostaamaan bensan Imatran, Lappeenrannan, Haminan jopa Kotkan bensa asemilta.
Sekä talven tullen jopa pörssi sähkö maksaa 20-30 c/kwh, ja sossukin pienentää maksua.
Kanatais ehkä mennä rehellisiin töihin nämä isojen autojen joppareiden.
Jotka kehuu satojen litrojen polttoaineiden haku reissuista Venäjän ihme maasta!
Sekä näiden kaksois kansalaisten mielen osoitukset voisi kohdistaa Putinin Venäjään.
Lieksassa ainakin Teboililla on halvin bensa ja tukkirekat näkyy siellä myös ahkerasti dieseliä tankkaavan? Voisihan vaikkapa Neste laskea hintaa, niin ihmiset ostaisi "kotimaista" polttoainetta, joka on tislattu venäläisestä raakaöljystä.