Venäjä trollaa propagandaa tääläkin. Ei kukaan oikeasti sinne halua muuttaa

Anonyymi

Venäjän trollitehdas koittaa saada positiivista kuvaa venäjästä aloittamalla muka-keskusteluja ja keksimällä valeuutisia. Tälläkin palstalla niitä näkyy.

Putin on kansanmurhaaja. Venäjä on kehitysmaa. Putin on kuin Hitler.

8

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä tuhoaa tietoisesti Ukrainan kulttuuriperintöä. Museoiden, gallerioiden ja kirjastojen kokoelmia yritetään pelastaa kansainvälisellä tuella. Merkittävä osa maan kulttuuri­perinnöstä on silti menetetty. Pommituksissa ja kranaatti-iskuissa on tuhoutunut toistasataa kirkkoa ja luos­tareita, kirjastoja, museoita sekä taide­aarteita. Maaliskuussa venäläiset pommittivat Mariupolin draamateatteria, joka toimi väli­aikaisena pommisuojana kaupunkiin jumiin jääneille siviileille.

      Teatterin edessä olevalle aukiolle oli kirjoitettu valtavin kirjaimin venäjänkielinen varoitus ”Deti” eli lapsia. Iskussa kuoli lähes 600 ihmistä. Ukraina syyttää Venäjän joukkoja kaik­kiaan yli 2 000 teoksen varastamisesta Mariupolin museoista.

      ”Miehittäjät ovat vapauttaneet Mariupolin sen historiallisesta ja kulttuurisesta perinnöstä”, kaupunginvaltuusto totesi lausunnossaan. Venäläiset iskivät raketeilla ja ohjuksilla Ukrainan toiseksi suurimman kaupungin Harkovan oopperaan. Myös juutalaisten joukkomurhan muistomerkki, Marian taivaaseenastumisen katedraali ja taidemuseo vahingoittuivat iskuissa. Toukokuussa Venäjän tykistö jyräsi Harkovan lähistöllä 1700-luvulla eläneen runoilijan ja filosofin Hryhorii Skovorodan kotimuseon. Arvokkaimmat kokoelmat ja käsikirjoitukset oli ehditty viedä turvaan ennen iskuja.

      Skovoroda oli keskeinen hahmo 1700-luvun liikkeessä, joka rakensi Ukrainalle omaa kulttuuri-identiteettiä. Hänestä on tullut viime vuosina yksi vapaustaistelun symboleista.

      • Anonyymi

        Mariupolin teatteri oli Azov-natsijoukojen tukikohta. Paikallisia siviilejä, venäjänkielisiä, oli pakotettu kellariin ihmiskilviksi. Kun natsit joutuivat perääntymään, he kylmästi räjäyttivät teatterirakennuksen. Sitten tästä verityöstä syytettiin Venäjää.
        Mariupolin asukkaat ovat erittäin tyytyväisiä Venäjän hallintoon alueella ja toivovat että kaupunkia ei koskaan palauteta Kiovan juntan alaisuuteen.
        Nato-trolli voisi tutkia hieman lähihistoriaa, mitä tapahtui Mariupolissa keväällä 2014?


    • Anonyymi

      venäjä = iso paska
      turkki = pieni paska

      • Anonyymi

        Ukraina = ripulipaska


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukraina = ripulipaska

        Sinä paha natsi ryzzzzä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukraina = ripulipaska

        Ukrainan asema Venäjällä ennen ww1 oli maakunnan asema. Sitä voisi verrata Savon ja Suomen suhteeseen. Kukaan ei ajatellut että alue olisi jotenkin Venäjästä erillinen.
        Ukrainan kielimuotoa ei pidetty erillisenä omana kielenään, vaan venäjän murteena (kuten savonmurre Suomessa).
        Osa ukrainalaisista oli asunut aina Venäjän ulkopuolella, Puolan tai Itävallan alaisuudessa. Heitä voisi verrata Pohjois-ruotsin suomenkielisiin. Näiden 'ruteenien' keskuudessa virisi ajatus erillisyydestä venäläisiin. He katsoivat olevansa 'parempia' kuin venäläiset, länsimaisia 'sivistyneitä' ihmisiä.
        Kun Saksa voitti venäläiset idässä v. 1918, ja miehitti Ukrainan, oli alue tarkoitus liittää Saksaan protektoraattina. Tätä varten ruteenien ideaa Ukrainan erillisyydestä suhteessa Venäjään käytiin levittämään ukrainalaisten pariin. Kun erilaisten vaiheiden ja sisällissodan jälkeen Neuvostoliiton valta vakiintui 1920-l. Alussa alueella, päätti vallankaappauksella valtaan päässeet kommunistit (huomattava osa johtajista juutalaisia) korostaa Ukrainan erillistä asemaa vähentääkseen Venäjän asemaa. Näin syntyi Venäjästä erilliset Ukrainan ja Valko-Venäjän neuvostotasavallat. Länsi-ukraina liitettiin muun Ukrainan yhtyteen ensimmäistä kertaa vasta 1939, kun Saksa ja NL jakoivat Puolan.


    • Anonyymi

      😂😂😂 muuttaa venäjälle... täytyy olla yläkerta todella sekaisin, että haluaa edes käydä venäjällä. Maa joka on paljasta paskaa...😂😂😂😂😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7180
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2567
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      106
      2026
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1548
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1089
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      969
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      78
      870
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      728
    Aihe