Niin sitä vaan kyselen että onko vauhdin lava vielä nykyään käytössä ? Järjestetäänkö siellä tansseja ? ( Kysyy ulkopaikkakuntalainen kauempaa.. )
Vauhdin Lava , Jämijärvi
31
4880
Vastaukset
- Anonyymi
Ei taida nykyaikana vauhdin lavalla enään tapahtua yhtään mitään ?
- Anonyymi
Kai se lava suljettiin jo 1980 luvulla ?
- Anonyymi
Niin sanottiin virallisesti.
- Anonyymi
Ei edes Jämijärviläiset tiedä onko lava auki ja käytössä nykyään, Outoa ? ? ?
- Anonyymi
Saattaa ne tietääkkin, Mutta eivät osaa tänne vastausta kirjoittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa ne tietääkkin, Mutta eivät osaa tänne vastausta kirjoittaa.
Niin, kun eivät lötf kirjaimia.
- Anonyymi
Olis kyl kiva jos joku asiallinen vastaisi mikä on Vauhdin Lavan nyky tilanne ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olis kyl kiva jos joku asiallinen vastaisi mikä on Vauhdin Lavan nyky tilanne ?
Vauhdin lavalla järjestetään kyllä tansseja jonkin verran kesäisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa ne tietääkkin, Mutta eivät osaa tänne vastausta kirjoittaa.
Juhannuspäivänä tanasit
- Anonyymi
Onhan se lava metsän reunassa.
Saattaa siellä jotkut metsänelävät tansseja pitää. - Anonyymi
En kerro mitään, vaikka tiedän.
- Anonyymi
On käytössä
Juhannuksena tanssittiin viimeksi - Anonyymi
Perinteiset juhannustanssit joka vuosi. Voi olla 1-2 muut tanssit. Lavaa vuokrataan juhlapaikaksi. Neljä vuotta sitten järjestin yritykseni 20- v tanssit Vauhdin lavalla. Kyläyhdistys huolehtii lavasta.
- Anonyymi
OK. Kiitos. Tulihan sieltä se asiallinenkin vastaus.
- Anonyymi
Juhannuksena tanssittiin, kuten joka vuosi. Koronan aikaan tietysti jäi väliin. Viime vuosina tansseja on ollut 4-5 kertaa kesän aikana. Tämä kesä taisi jäädä juhannukseen. Tansseja on järjestänyt Jämijärven Pelimannit ja he siellä ovat myös musisoineet. Juhlapaikkana mukava ja rento - suosittelen.
- Anonyymi
Houkutelkaa se Yölintu sinne esiintyyn.. !
- Anonyymi
Youtube - suurimaa.
- Anonyymi
On yritetty saada esiintymään , mutta eivätpä ole kehdanneet tulla esiintymään, mistä lie johtuu.
- Anonyymi
Härkäpari tansseja järjestetään illan pimetessä liukkaria ja kortsuja mukaan
- Anonyymi
jeps
- Anonyymi
No hiljallen kituu pois, vähän eloa sentään juhannuksina, perinne on vielä säilynyt, toistaiseksi.
- Anonyymi
Sääli että tanssilava kulttuuri kuihtuu.. Eikö joku järjestö / seura vois elvyttää tansseja tai jotain muuta tapahtumaa sinne..??
- Anonyymi
Yölintu. tai orkesteri suurimaa sinne ??!
- Anonyymi
Tanssiorkestereiden palkoilla ei pystytä järjestämään tansseja, väkeä tulee kumminkin sen verta vähän, jos joku suostuu maksamaan tappiot omasta pussista, niin sitten. Soittajien pitää myös tulla talkoisiin mukaan, ainakin osittain.
- Anonyymi
..ja riittävästi kunnon kaljaa baariin, bändillä niin väliä ole.
- Anonyymi
Pääseekö tänä kesänä viä Vauhdilla humpalle?
- Anonyymi
Tanssikaa kotonanne, ei siinä mitään lavoja tarvita.
- Anonyymi
Tanssit on tanssittu.
- Anonyymi00031
Tulossa tansseja kesällä
- Anonyymi00032
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827742Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415312Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/974168Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y622821- 2822449
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1352347Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5762170Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont812142Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi102074Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.41309