Musiikkimaailman laajuudesta

Anonyymi

On jotenkin surullisehkoa ja hassua, että jotkut koko elämänsä kuvittelevat, että Beatles ja CCR ovat maailman kaksi parasta bändiä. Ja Rollarit seuraavana. Beatles oli näistä luovin ja musikaalisin, mutta kyllä Beatlesillakin on tekemistä saavuttaakseen sen, mitä joku George Gershwin tai Jerome Kern.

Lista on pitkä pelkästään 1900-luvun kevyen musiikin ja teatterimusiikin sävelmätaitureista, mutta taidemusiikin suurenmoinen maailma on se todellinen taivas.

Miksi joku kuuntelisi vain Revolveria ja White Albumia koko ikänsä? Onhan siellä ne For No One, Eleanor Rigby, Blackbird, Julia ja pari muuta, mutta onko tästä elämänmittaiseksi projektiksi?

9

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loistavat vertailukohdat:))

    • Joskus aikoinaan kuuntelin Gershwinin musiikkia ja tässä yks päivä katsoin Yle teemalta Gershwinin oopperan Porgy ja Bess. Hyvää musiikkia.

    • Anonyymi

      Paul Simon tunsi laajasti 1900-luvun musiikkia, ja hän ainakin yhdessä haastattelussa sanoi, että Beatles, Simon&Garfunkel ja Dylan eivät pääse samalle tasolle kuin Gershwin, Berlin, Rodgers&Hart tai Cole Porter.

    • Anonyymi

      Tarvitaan uusia synteesejä, ystäväiset.

      Oletteko valmiina?

      (Voi olla että sattuu niinkin että kuolette, kuten me kaikki - tärkeintä on silti olla alati valmiina, vai mitä?!)

      • Anonyymi

        En ymmärrä muutenkaan, miten joku kaapin päälle nostettu sokeuttaisi, tai mitä niillä olisi väliä. Luova mieli näkee ja juontaa, kuten tiedätte. Muutenhan se ryytyy. Ei hyvää maata, ei näkyä... Jne.


      • Anonyymi

        ..."Alati valmiina" oleminen on elämistä, aidointa keekoilua pysyvästi epävarman olemisen terällä. Joku voisi kääntää englanninksi jollain kuuluisilla fraaseilla...


    • Kyllä kannattaa olla avoin nykypäivänkin artisteille ja säveltäjille. Jos listoilta ei löydy niin artisteilla on nykyään huomattavasti vapaammat kädet kiitos internetin eli koko valikoima ei ole siinä. Jatkakaa siis etsimistä, musiikki ei todellakaan loppunut 1970-luvulla.

      ⸻ ♫✧♫ ⸻

      ♫ Emeli Sandé — Next To Me:
      https://open.spotify.com/track/1vr76NdOW2iHwdBfnKhsqU?si=2e3e0dc5b2cd454b

    • Anonyymi

      Gershwin ja Kern olivat hömppämusikaalien säveltäjiä. Eivät he ole mikään vaihtoehto Beatlesille ja CCR:lle.

      Nykyajan nuoret voivat helposti samaistua 1960-luvun Lontoon meininkiin. Sen sijaan New Yorkin 1930-luku on kovin etäistä. Nuoren pitää olla melkoinen dandy, jos hän asettaa esikuvakseen jonkun Gershwinin.

    • Anonyymi

      Sepä se, mietipä jotain kappaletta You never give me your money ja sen suorastaan pönttöä lainia ”one two three four five six seven all good Children go to heaven” Beatles on tosiasiassa hyvin keskinkertaista musiikkia, harrastelijapuuhastelijoiden tuotoksia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      160
      6981
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4088
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3397
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      135
      3138
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2906
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2256
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2013
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1856
    Aihe