Huonot tavat

Anonyymi

Mallioppiminen. Eli jos perheessäsi on ollut vaikka toinen vanhempi narsisti. Olet omassa eheytymisessä niin pitkällä, että pystyt pysäyttämään nämä huonot tavat, jotka eivät ole sinua vaan sitä opittua käytöstä. Tämä on mun omaa pähkäilyä enkä ole mikään ammattilainen.

-Ihminen on paha ajattelu. Narsisti opettaa lapselleen, että tämä on paha lapsi ja ihminen on paha sen sijaan että opettaisi tervettä intuitioon perustuvaa itsesuojeluvaistoa. Oikeasti kiltti lapsi luulee olevansa paha ja syyllinen kaikkeen. Siksi häntä on helppo käyttää hyväksi.

-Avioliitosta eroavat ovat itsekkäitä ajattelu. Avioliiton laatuun ei kiinnitetä huomiota vain sen kestoon. Lapsen päätyminen samanlaiseen avioliittoon nähdään ylpeyden aiheena, koska hän taipui ja toimii jatkeena. Narsisti on kuuntelijan roolissa, jossa groomaa pysymään onnettomassa liitossa tyylin "tuollaista meilläkin on".

- Manipulointi. Esimerkiksi ohjailu matalaan koulutustasoon samalla kun kuitenkin itse käydään korkeita kouluja.

-Välinpitämättömyys. Narsisti on tietoinen, että lapsi liikkuu huonossa seurassa, mutta ei puutu siihen mitenkään.

- Kokee, että pelkät rutiinit ovat hyvää vanhemmuutta. Suorituskeskeinen. Valmentaa lasta yhteiskunnan käyttöön. Kasvattaminen ehdottomaan tottelevaisuuteen ja auktoriteetti uskoon.

- Osallisuus ja velvollisuus kasvatuksen puute. Toisaalta saatetaan vaatia paljon, mutta ei nähdä perhettä sellaisena missä jokaisen vastuulla on tehdä jotakin. Hyvänä esimerkkinä kotityöt. Yksi tekee paljon, jonkun s

1

157

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tila loppui kesken ja amatöörinä mietin onko isäni alkoholisoitunut nepsy ihminen ja äitini sitten muuten kylmä. Oliko kyse sittenkään kliinisestä narsismista vai jostain muusta vähän lievemmästä. Isäni opetti joninverran tunnetaitoja ja niiden sanoitusta, mutta ehkä hän ammensi minuun naisvihaansa. Kuuntelin usein hänen humalaisia juttujaan eli olin kuuntelijan roolissa. Hän teki ehkä siinä virheen kun väitti, että kaikki miehet ovat kunnollisia ja naiset jotenkin pahoja. Siitä puuttui se jokin opettaminen siihen että se riippuu yksilöstä kuka on pahuuteen pystyvä. Roolijako oli vanhanaikainen ja siihen minuakin valmennettiin. Tyttöjen tehtävä oli siivota, näyttää nätiltä ja kantaa miehille kahvia. Neitseelliset naiset olivat hyviä ja muut käytettyjä ja pahoja. Uskonnollisuutta oli myös siten, että nainen on nyt vain Aatamin kylkiluita ja tämä on miesten maailma. Isän mielestä en ymmärtänyt naisen asemaani oikein. Veljeni huoritteli minua ensimmäisten seksikokeilujen jälkeen, mutta pojista sanottiin että ne nyt kulkee missä haluaa ja miehet saa pettää ja käydä vieraissa. Eli jonkinlainen huora Madonna tyylinen ajattelu. Oikeasti olen toki aikuisena ymmärtänyt itsekin, ettei asia ole noin. Nyt kun olen irtaantumassa heidän kontrollistaan on tämä ollut kriisi. Se on ilmennyt sillä, että he tarkkailevat minua entistä tarkemmin. Pöydälle unohtunut jäätelö on merkki orastavasta dementiasta. Omaan intuitioon luottaminen on harhaa tai skitsoilua vaikka useampi tuntisi samoin. Esimerkiksi pettäminen on sellainen kun ex jäi siitä kiinni minua syytettiin paranoidiksi vaikka löysin todisteet ja ex myönsi sen ja pyysi anteeksi. Olen yrittänyt varovaisesti irrottautua, jotta he eivät pystyisi lisäämään kontrollia jotain muuta kautta. Huomasin mm.todistelevani koko ajan vanhemmuuttani mikä vie energiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe