Minua kiusattiin armeijassa. Jos sota syttyisi ja minulle annettaisiin ase, niin tapan mieluummin ensimmäiseksi vanhat inttikaverini kuin yhtäkään tuntematonta vihollista, jotka kärsivät hullusta johtajastaan.
Pitäisikö minun ilmoittautua a) sivariksi, b) aseistakieltäytyjäksi, c) lääkintämieheksi?
En suorita enää yhtäkään ylimääräistä palvelusjaksoa tälle maalle.
Sota, yhteisö ja masennus
3
162
Vastaukset 3
- Anonyymi
...Tekisi pahaa ampua yhtään "ryssää". Sen sijaan omia "tovereita" voisi liipaista ihan moraalisin mielin vaikka takaraivoon.
C:n papereita en aio hakea. Jos tilanne tulee, olen valmis. - Anonyymi
Tunnet ilmeisesti syvää vihaa armeija-aikana kokemiasi asioita, ja siellä olleita ihmisiä kohtaan? Siis, jos et ole trolli.
Mutta jos todella kirjoitit totta. Vihakin on ihan hyväksyttävä tunne, niin kauan, kuin se pysyy omassa hallinnassa. Eihän siinä mitään. Jos vihaa, niin se on ihan ok. Niin saa tehdä, oli tunne sitten mikä hyvänsä.
Joskus auttaa liíkunnan ja raskaiden töiden tekeminen, lenkille lähtö, joitakin auttaa meditointi.
Kamppailulajien, kuten taek-wondon, karaten, nyrkkeilyn, tai painonnosto ovat hyviä lajeja, joissa voi purkaa itsensä sisälle patoutuneita ja voimakkaita tunteita.
Jos voit huonosti nyt, niin toivottavasti voit pian paremmin.- Anonyymi
Ei kai sillä ole väliä, olenko trolli vai en. Nykyään yhteinen puolustus on kai ajankohtainen asia, ja nämä ilmiöt ovat joka tapauksessa totta.
"Nyrkkeilysäkin"hakkaaminen ei paljon auta, jos elämä on pilalla. Rynnäkkökiväärin niitti kiusanneen" toverin"takaraivossa sen sijaan voisi herättää edes hetkellistä oikeudenmukaista mielihyvää.
Valat on vannottu, joten perääntyäkään ei pidä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521197- 16825
- 68732
- 63725
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9550Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4482
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36415
- 34414
- 35409