La 16.7. nimimerkki SMS. Ukrainalaisen pariskunnan ja kaupankassan väliltä puuttui yhteinen kieli, jono kasvaa, kukaan ei auta.(vaikeaahan se olisi ollutkin, jos kukaan ei osaa ukrainan kieltä, mutta jos kassa ei osannut englantia, niin kyllä on tuppukylä.)
Mutta, että pitää seistä töllättää suu auki kurkkimassa olan yli. Ei hyvää päivää tätä
suomalaisten junttiutta! Olisi ymmärtänyt (vielä 2022) jos olisivat olleet Afrikasta, mutta kun pitää eurooppalaisia, samanlaisia vaaleita ihmisiä tuijottaa monttu auki.
Koko tapahtuma oli häpeäksi Kangasniemelle. Eikö ole vanhemmat muistaneet nostaa kantokoppaa jokaisen kannon kohdalla ja pää kolahtanut kantoon, mikään muu ei edellä mainittua voi selittää, kuin jokin yhteinen kollektiivinen aivovamma.
Eletään kuitenkin 2020-lukua, ei 70,80,90-lukua jolloin em. käytöksen olisi vielä ymmärtänyt.( ja ehkä vielä 2000-luvun alussakin) Kuka Kangasniemelle edes haluaisi muuttaa, kun asukkaat ovat täydellisiä juntteja.
Kangasniemen S-market ja ukrainalainen pariskunta LS-tekstiviesti
9
2161
Vastaukset
- Anonyymi
Aina jos jono seisoo niin ihmiset kurkkii mikä maksaa, oltiin sitten Honolulussa tai Utsjoella. Miksi et sivistyneenä ihmisenä joka ei kurkkinut niin mennyt tulkiksi. Olisiko ollut niin että pyörit siellä ja kurkit ja tuijotit ja teit näitä havaintojasi etkä mennyt auttamaan koska et osaa englantia..
- Anonyymi
Os ne olkii rysssiä jotka yritti maksaa ruplilla..
- Anonyymi
Eikös kaupassa sitten yksikään osannut ukrainaa?
- Anonyymi
Osasi, ne kaksi asiakasta. Turha haukkua Kangasniemeläisiä, mökkiläiset siellä kaupoissa pyörii kesäisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osasi, ne kaksi asiakasta. Turha haukkua Kangasniemeläisiä, mökkiläiset siellä kaupoissa pyörii kesäisin.
LS:n (Ti 19072022) palstalla toinen S-marketissa,kun ukrainalaispariskuntaa kyykytettiin, paikalla ollut Kangasniemeläinen haukkuu Kangasniemeläisiä.
- Anonyymi
Miksi nämä sivistyneet haukkujat ei mennyt avuksi tulkkaamaan jos kaupanhenkilökunnassa ei kukaan? muka osannut englanninkieltä? Olisiko niin että Ukrainalaiset ei osannut kuin omaa kieltään ja asiat ei viittomalla selvinneet.
- Anonyymi
"paikalla ollut Kangasniemeläinen haukkuu Kangasniemeläisiä."
Melko koomista, miksi ei sitten mennyt tulkiksi, tai kukaan muu niin sivistynyt että osaa Ukrainaa.. Tähän ei kukaan ole vielä kertonut vastausta. - Anonyymi
Olin järjestelemässä asuntoja ja niiden kalustuksia Ukrainalaisille pakolaisille, jotka muuttivat Kangasniemelle. Pakolaisia oli joku 30 henkilöä ja kukaan niistä ei ymmärrä sanaakaan englantia. Ainoat kielet mitä ne osaa on Ukraina ja Venäjä. Riippuu henkilöstä kumpaa kieltä osaa, mutta ei molempia. Ja tämä tieto on faktaa. Yhteinen kieli puuttuu, kun ei kaupassa työntekijät osaa Ukrainaa eikä Venäjää.
- Anonyymi
Varmaan ovat oppineet jo ettei Suomessa kaupan kassalle puhuta mitään, korkeintaan vähän murahdetaan. 🤐
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423068- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350