Olen neitsyt-nainen ja elän nelkoisen huonossa suhteessa oinas-miehen kanssa, avioeron olen monesti ottanut puheeksi mutta hän ei suostu edes ajattelemaan koko asiaa.
Noh....jonkun aikaa sitten tapasin yllättäen härkä-miehen ja ihastuin korviani myöten, sittemmin tunteet ovat vain syventyneet. Ongelmana onkin että myös hän on naimisissa ja vaikka tiedän että hänen tunteensa minua kohtaan ovat samanlaiset kuin omani, niin.... silti hirvittää, mitä mahdollisesti on tulossa, hänen liittonsa on kuitenkin varmasti parempi kuin omani, myös lapset sekä suku ja maallinenkin omaisuus ovat hänelle tärkeitä.
Voiko rakkaus riittää kaiken tuon yli?? epäilen, ottakaa kantaa.
Noh....jonkun aikaa sitten tapasin yllättäen härkä-miehen ja ihastuin korviani myöten, sittemmin tunteet ovat vain syventyneet. Ongelmana onkin että myös hän on naimisissa ja vaikka tiedän että hänen tunteensa minua kohtaan ovat samanlaiset kuin omani, niin.... silti hirvittää, mitä mahdollisesti on tulossa, hänen liittonsa on kuitenkin varmasti parempi kuin omani, myös lapset sekä suku ja maallinenkin omaisuus ovat hänelle tärkeitä.
Voiko rakkaus riittää kaiken tuon yli?? epäilen, ottakaa kantaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hei neitsyt-nainen!
Ihan kaverina kehottaisin miettimään tarkkaan ja harkitusti.
Monille eronneille on yllätys kuinka älyttömän raskasta voi olla etsiä omaa paikkaansa toisen suvussa. Täytyy tehdä töitä "lunastaakseen paikkansa" äiti-puolena, myöhemmin vara-isoäitinä, etcetera.
Vaikka suhde toimisi hyvin alussa niin kyllä hitto vie siinä itsetunto ja oma minuus on lujilla aivan eri tavalla kun omassa avioliitossa jossa lapset ja suku selkeästi alkuperäisen kumppanin kanssa yhteiset. Näistä asioista harvemmin kirjoitetaan, vaikka pitäisi. Monet eronneet ja uusioperheet ovat paljon myöhemmin todenneet (hiljaisuudessa, harvemmin kehtaavat julkisesti tunnustaa) että olisi pitänyt paikata alkuperäistä suhdetta sen sijaan että heillä oli vuosia syyllinen tunne kun käenpoikasella joka menee vieraaseen pesään tunkeilijana.Toisen sukulaiset ja lapset kun harvemmin riemusta kiljuen tervehtivät elämänmuutosta joka hajottaa palasiksi heidän elämänsä, sen tutun ja turvallisen ja vuosia yhdessä rakennetun.
Toivon, ettet ota tätä tunteettomana "saarnana", ymmärrän kyllä että olet tunteva ja pohtiva ihminen, muuten et olisi tänne kirjoittanutkaan. Mutta funtsaa vielä rauhassa. Ja vietä ensi kesä tarkastellen omaa perhettäsi toisesta näkökulmasta. Kaikkea mahdollista parasta toivoen, päätit sitten suuntaan tai toiseen toivoo yksi kaveri vaan täältä.
ajattelin minäkin, että neitsyt ja oinas eivät ole paras mahdollinen vaihtoehto, mutta riippuu tietenkin sekä sinun että miehesi muista merkeistä (kuu, nouseva...)miten hyvin sovitte yhteen. Härkä noin muuten sopisi paremmin, mutta sekään ei ole taattua.
Olen itse hieman samanlaisessa tilanteessa, samanmerkkisen miehen kanssa kuin sinun miehesi, mutta ihastunut kauriiseen. Tätä ihastusta on jatkunut jonkin aikaa ja olen todella harkinnut eroa ja muutakin, mutta nyttemmin olen saanut hieman järkeä päähäni ja tuo mitä ensimmäinen kommentoija kirjoitti suvuista ja niihin pääsemisestä, on varmaan totta. Se tietysti riippuu henkilöstä miten tärkeää on se, että toisen suku hyväksyy. Toisille tuollaiset asiat eivät kai merkitse paljonkaan, mutta luultavasti elämä voi vaikeutua paljonkin tilanteessa, jossa jomman kumman suku ei hyväksy uutta tulokasta. Toivon sinulle kuitenkin onnea teitpä sitten miten tahansa. Kirjoittele miten käy!
Kauris on kyllä sellainen ihminen, että tekee juuri niinkuin lystää. Hän saattaa kyllä kuunnella muiden mielipiteet, mutta loppupeleissä katkaisee vaikka välit sukulaisiin, jotka alkavat nirsoilemaan. Tässä tulee suuri ero härässä ja kauriissa. Härkä on läheisempi yleensä sukulaistensa kanssa ja pyrkii aina miellyttämään ihmisiä ympärillään.
en tarkoittanutkaan, että kauris jotenkin orjailisi sukuaan tai muitakaan, sitäpaitsi kirjoitus tuli ihan väärään paikkaan. Joku tuolla lopussa kommentoi oinaan ja neitsyen luonteiden sopivuutta toisilleen ja siihen oli tarkoitus vastata, että kokemuksesta tiedän, ettei nämä merkit noin yleisesti sovi yhteen. Silti voivat olla hyvinkin onnellisia, jos muut merkit sopivat yhteen. Omalle kohdalleni ei ole sattunut härkää vastakkaisen sukupuolen edustajana, joten en osaa verrata ollenkaan kaurista ja härkää. Minun kohdalleni sattuneet miehet ovat olleet, kauriita, rapuja ja leijonia ja mieheni, joka on oinas, mutta jolla esim kuu kauriissa.
Juuh, en minäkään niin ajatellut, tuli vain mieleeni keskustelusta, että kauriissa ja härässä löytyy tällainen ero, että kauris on enemmän oman tiensä kulkija.:)
Minulla on sellainen tunne, että jäät vielä nuolemaan näppejäsi ilman kumpaakaan miestä, koska härkämies saattaa hetkellisesti ihastua, mutta mikäli asiat nyt eivät kovin huonosti ole siellä kotirintamalla, hän vielä peruuttaa sinne. Tuon härän nainen ei ole ilmeisesti osannut pitää vireystilaa parisuhteessa yllä ja näin härkämies ihastuu tai etsii jotakin seikkailua. (Siinä mielessä härät ovat pirullisia ettei heitä kannata koskaan ottaa liian itsestäänselvyytenä). Tuo mies saattaa itsekin kuvitella haluavansa sinut tai jotakin muuta elämäänsä, mutta kun hän saa erheensä tehdä ja huomata, ettei asiat kuitenkaan ole sen kummempia aidan toisella puolella viheriöllä, hän pakittaa takaisin omaan navettaansa. Härkä kaipaa kuitenkin ennenkaikkea tuttua ja turvallista ympärilleen.
En ala mitenkään muutoin kommentoimaan ajatuksiasi, vaikka varattuihin sekaantuminen ei ole oikeastaan koskaan hyvästä.
Mutta jos olet varma että saat suhteesi tuohon härkämieheen kestämään pitkään ja olet valmis siihen työntekoon mitä härän kanssa eläminen teettää, niin anna mennä sitten vaan. Tulet huomaamaan että tulee hetkiä, jolloin olet täysin ulalla siitä miten sinun pitäisi toimia. Jos hän on siis valmis jättämään puolisonsa takiasi vaikka on lapset ja kaikki ja suhde ihan ok, voit kuvitella mitä hän on valmis tekemään sinulle myöhemmin jos hommat ei luista.
Härälle on aina ruoho vihreämpää aidan tuolla puolen, funtsaa kummalla puolen aitaa haluat olla - ensimmäinen nainen, jota petetään vai toinen nainen, jota palvotaan ja himoitaan. Härkä on niin voimakkaan seksuaalinen, että näitä juttuja vaan tulee koko ajan eteen. Mutta eihän me millään pahalla...Lapset on meille härille maailman tärkeimmät asiat, ei kaikille raha niinkään vaikka, jotkut aika rahan perään.
Nauti keväästä ja härästä, mutta älä hyvä ihminen ensimmäiseksi lähde avioliittoasi härän (tai skorpioniin tai leijonan) tähden rikkomaan ei se yleensä hirveesti vaihtamalla parane, paitsi jos suhteessa väkivaltaa...Arki tulee kaikkien kanssa vastaan ja silloin taas härkä hakee vihreämpää ruohoa
Kiva saada kommentteja, kiitos!
Härkää täytyy nyt puolustaa sen verran, että tiedän ettei hän ole ns. "taparikollinen" olen nimittäin tuntenut hänet yhteisten tuttavien kautta jo vuosia, ja näin tiedän hänen elämästään paljon.
olemme molemmat jo keski-ikäisiä ja lapset melko isoja, eikä tällaista ole kummallakaan vielä ennen ollut, en siis puolustele mutta jotenkin tuntuu ettei voi tuomita ihmistä olemaan koko loppuelämää uskoton jos kerran karkaa aitauksesta, vai olenko hiukan naiivi =o)
Mukavaa että on tällainen palsta jolle voi hiukan purkaa sydäntään.
Lämmintä kevättä kaikille!
ihmetyttää.. härät ovat uskollisia yleensä..tunnen monta härkää
Neitsyt-oinas on aikalailla outo pari sanoisinko. Neitsyt ja härkä on periaatteessa luontevampi.