Oma tekojärvi

Anonyymi

Saapa nähdä tuleeko täällä hyviä vinkkejä.

Minulla on pienen pieni puro, jossa siis virtaa vettä koko ajan. Nyt haluaisin luoda sen avulla pienen järven - sellaisen, jossa ui muutaman vedon. Padollahan se syntyy, mutta mitä muuta pitää ottaa huomioon?

Netistä löytyy vinkkejä vain sellaisen pihalammen tekemiseen, jossa laitetaan monenlaisia muoveja sinne ja pumppuja, mutta itsellä on mielestäni oiva paikka, mutta silti kaipaisin vinkkejä. Jos alan patoamaan ja pato itsessään pitää, niin solahtaako se vesi jostakin muualta pois.

Ja ennen kuin joku sanoo, että tuossa purotekojärvessä on kylmä uida; niin onkin!

Silti mä haluun sen.

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja jos unohdettais myös lupa-asiat, koska niihin törmää jokaisella keskustelupalstalla. Vaan ihan se tekninen puoli. Että esim. hiekkaako mä kärrään sinne lampeni pohjalle, jotta on kivempi jalkansa upottaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6911
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3566
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      Yleistä ohjelmista ja sovelluksista
      2
      3278
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3038
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2723
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2623
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2348
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2104
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      54
      1841
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      86
      1757
    Aihe