Onko koronaan suhtautuminen jo ainoastaan yksityisasia

Anonyymi

Kun rajoitukset poistettiin, ihmiset otaksuivat, melko yleisesti, että voivat käydä suurissa yleisötilaisuuksissa huoletta ilman sairastumisen pelkoa, tai jos sairastuu sairaus on lievää eikä sekään rajoita toimintoja. Kukin voi siis päättää missä omat turvallisuusrajat kulkevat. Totuus on kuitenkin hieman toinen, Suomessa kuolee koronaan nykyisin jo enemmän ihmisiä kuin monessa muussa maassa ja monet nuoret ja keski-ikäiset perusterveet ovat vastoin odotuksia sairastaneet peräkkäisiä koronainfektioita muutaman kuukauden välein, vaikka saaneet jo 2-3 rokotusta.
Maskien oletettiin alkuaan suojaavan lähinnä käyttäjän kanssa tekemisissä olevia, mutta tutkimuksien mukaan uudet maskit suojaavat myös käyttäjäänsä. Maskit eivät suojaa, ellei niitä käytä ja etäisyysrajoituksista ei ole hyötyä , jos niitä kritisoidaan ja uhmataan. Yksilö on usein päättäjän asemassa minne menee ja miten itseään ja muita haluaa suojata. Toisin on yhteisön päättäjien valta-aseman käyttö . Juhlat ja tapahtumat eivät ole pakollisia, mutta suositus ja suojaus olisi tarpeellinen edelleen tilaisuuksissa, joihin hakeudutaan välttämättömän pakon edessä, kuten terveyskeskuksissa, sairaaloissa, ruuhka-aikoina liikenteessä ja kaupoissa jne.
Ihmiset näyttävät jakautuvan jyrkästi kahteen kategoriaan, toiseen kuuluvat he, joiden kohdalla talous ja huvittelu vievät voiton terveystavoittelusta, vaikka arvoista korkeammaksi mainitaankin lähes aina terveys. Toiset asettavat terveyden tärkeimmäksi, tai heidän on pakko asettaa pystyäkseen toimimaan yhteiskunnassa lähes normaalilla tavalla. Totta kai ihanne on että maailma voisi jatkua ihan entisellään, mutta näin ei ole, vaan tavoite on toiveunta. Jo tuleva talouden romahtaminen Ukrainan sodan vuoksi estää normaalisuuden., emmekä tiedä vielä mitä kaikkea vaille pian voimme olla.
Voitaisiinko ajatella, että koronarokotuksia voisi ottaa ihan omalla kustannuksellaankin ja valita paikan, ajankohdan ja valmistajan, kuten on toimittu A- Ja B- influenssan kohdalla jo vuosia. Päättää kuinka monta rokotusta tarvitsee ja koska. Ilmainen rokotus kohdistuisi riskiryhmiin ja ammattinsa takia rokotussuojaa tarvitseviin.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En pohdi ihmisten käyttäytyminen.Kukin tylilään. Itse en änkeä minnekään.Pyrin pitämään itsestäni vain huolta ja maalisjärkeä yllä vaikka sadilainen olenkin.

    • Anonyymi

      Faktaa kehiin mikä on kuolleiden rokotestatus! Voi yllättää moniakin!

    • Anonyymi

      Kyllä, näin se on. Yksityisasia! Piikillä höystetyiden osalta se ei ole yksityisasia, koska he ovat koko ajan koronassa mikä tuo täysin turhia kuluja työnantajille, vaikuttaa myös perheen ja kodinhoitoon, asioiden hoitamiseen. Moni firma sakkaa tai menee nurin ja se todellakaan ei aiheudu töissäolevien vuoksi. Tätä on tässä kyllä seurattu jonkin aikaa eikä ole vaikea laskea 1 1 mistä kaikki johtuu, Onko sinulla kielitaito hallussa vai oletko vain suomalaisen päämedioiden varassa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe