Mikä täällä mättää - en siirry tänne ainakaan ikäni puolesta.
Niin kyynistä ja ilkeää sakkia täällä tuntuu olevan:(((((
Niin kyynistä ja ilkeää sakkia täällä tuntuu olevan:(((((
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
omaperäisestä aloituksestasi ja tervetuloa mukaan.
En tule!
Hyvää yötä Sinulle silti:)
menoa, painun tästä nukkumaan.
Hetki, tarkistan mitä oikeasti olisit tuolla kirjoituksellasi tarkoittanut...Joo, selvä juttu. Vakkarihan se tässä taas teki asiallisen avauksen.
eilinen meni jo:))))))
6 tuntia sitten tehnyt tuon avauksen luettuaan ensin vakkarimaiset lausunnot. Kjäh!
Olisi mukava kun joskus olisit asiallinen etkä aina haastaisi riitaa
Hyvinkin harvoin haastan riitaa. Nytkin katsoin avauksen ajankohdan ja tein siitä oikeat päätelmät.
takasin tulee, eihän meitä viiskymmppisiä voi kukaan vastustaa - omituisesti magneetin tavoin ihmiset tulevat ja aina sama laulu - olen seurannut jo pidemmän aikaa...... hohhoijaa sitä se elämä on. Jos se imitoi vakkareita:))))
Siis taas MIELESTÄSI oikeat
Se on minun osani tässä maailmassa ja sitäpaitsi siitä oikeassa olemisesta maksetaan helkkarin kovaa palkkaa.
En yleensä koskaan usko netissä rehentelijöitä
jos puhuu totta.
Rehentelyllä=leuhkimisella harvemmin totuusperää tai se on liioittelua,osoittaa sitäpaitsi sivistymättömän luonteen
Mutta joskus se vaan on niin.
Täällä palstoilla on veikkailtu paljonkin esim. meikäläisen ammattia jne. Siinähän veikkailevat. Pari ihmistä tietää totuuden täällä ja se riittää minulle.
Sivistymättömyydestä ja leuhkimisesta sen verran, että olet oikeassa siihen asti, jos tyyppi puhuu potaskaa. Jos hän pysyttelee totuudessa, niin kyse on lähinnä joitakin ihmisiä ärsyttävästä luonteenpiirteestä. Luonteenpiirre itsessään ei ole sivistymättömyyttä.
Olemme joskus aikoinaan vääntäneet peistä mm. auton ostosta tuolla Hakkuuaukealla. Stoneman nimimerkillä kirjoitteleva tyyppi kertoi ostaneensa S-mersun. No toisethan siitä kimmastuivat ja kirjoittelivat puutaheinää. Minun mielipiteeni on selkeä. Jos ostaa mersun, niin ostaa. jos hän valehteli tuolloin, se on hänen ongelmansa, ei sellaisen tyypin, joka häntä uskoo.
Eri asia on tienaanko paljoin tai kehunko sillä netissä,on se sitten totta tai ei,leveilevä luonne on mielestäni sivistymättömyyttä/nousukasmaisuutta
Sinä voit analysoida tuota tappiin asti. Sivistymättömyyttä on valehteleminen, vai mitä?
Siitä huolimatta monet suomalaiset pitävät esim. italialaisia ja ranskalaisia sivistyneinä..Ja noissa maissa valehdellaan päin naamaa, koska se kuuluu kulttuuriin. Siellä suomalainen tapa olla rehti ja kättä päälle aiheuttaa lähinnä säälinsekaista naurun pyrskettä. Kokeiles tilata ranskassa putkimies paikalle ulkomaalaisena. Tee sama Saksassa. Esimerkki on reaalielämästä.
Hänelle varakkus on normaali elämäntila,ei saavutus
Olen asunut Saksassa,ei siellä sen rehdimpää touhua ole kuin muuallakaan,suomalaisten rehellisyyskin on nykyään vain myytti
Minä kirjoitinkin, että tilaa putkimies ranskassa ja tee sama saksassa. Suomalaiset kuvittelevat noissa asioissa toisista ihan liikaa. Sen takia kuljen joka paikassa "Minä olen minä- meiningillä", ei ole epäilystä kuka saa pöydän ravintolasta. Siinä jää turistit ovenpieleen norkoilemaan hahahahahaaa!
Asuin väliaikaisesti Ranskassa viisi kuukautta 80-luvulla ja muutin sinä aikana kerran,sitten ihmettelin kun en enää saanut mitään postia vaikka olin tehnyt osoitteenmuutoksen
Menin tiedustelemaan postikonttorista,kehoittivat kysymään entiseltä vuokraemännältäni
No sillä paikkunnalla käydessäni työasioissa kävin entistä naapuria moikkaamassa ja asia selvisi,porttivahtimummo huusi iloisena mösjöötä ja siellä oli korissa kahden kuukauden postini
Ensinnäkin sinun olisi pitänyt heti kääntyä paikallisen notaarin puoleen, joka olisi järjestänyt sinulle vaikka sähkölaskun oikeaan osoitteeseen ja tietty naapurille pienet tuliaiset kanssa. Sen sähkölaskun kanssa olisit sitten mennyt postitoimistoon ja tehnyt (luultavasti uudelleen) osoitteenmuutoslapun, jossa ilmoitat kuka olet ja missä asut. Samalla näytät sitä sähkölaskua, joka todentaa tarkemmin tilanteen, kuin mikään muu paperi ja silloin postissakin uskotaan sinua. Seuraavalla kerralla postimies jo tietääkin sinut, koska on jo toimittanut sinulle sähkölaskunkin, vai mitä?
Ensimmäisen sähkölaskun saaminen on aina kivualias ja vaikea prosessi, mutta sillä todennat pankissa, postissa yms. virastoissa olemassaolosi varmemmin kuin millään passilla tai ennen vaaditulla työluvalla (Itseasiassa Ranskassa on vieläkin voimassa eräänlainen ammattitutkintotodistus-työlupamenettely, jolla laillisesti ja tehokkaasti ehkäistään kaikenlainen ulkomaalaisten reilu tunkeutuminen heidän hommiinsa)
Asuin työsuhdeasunnoissa joten firma maksoi laskut ja vuokrat
myös noita toisia palstoja - meno on vähän kaikissa sama, joissa enemmän porukkaa käy.
50 on erittäin vilkas palsta, ja sen vuoksi täällä meno on aika hurjaa, ja riitoja syntyy tämän tästä. Emme me kaikki ilkeitä ole, ja suurin osa tästä "ilkeydestä" on vain pilaa. Tosin aina löytyy niitä jotka provosoivat oikeaa riitaa, mutta niitä samoja on netissä kyllä joka palstoilla. Ja tämähän ON vain virtuaalista - ei oikeaa elämää.
40 palstalla on nykyäään hauskempia aiheita,täällä on mennyt marinoiksi ja jatkuvaksi nikkikeskusteluksi,toivottavasti se nyt loppui
viiskymmpiset on - jatkuvaa marinaa aamusta iltaan - olet ihan oikeassa, ajattelin siirtyä 90 palstalle, siellä ei ainakaan kukaan muistaisi kuka on ketäkin loukannut ja koska ja millä sanoilla - ai niin onkos täällä edes palstaa sen ikäisille?? Täytyypä jutella tuon controllin kanssa jos vaikka sellaisenkin saisi, ellei ennestään ole.
Siellä kylläkin myös muisteltaisi vanhoja mutta 20-30lukua ja aikahan on jo ne muistot kullannut
dementia kultaa muistot - ne joita on jäljellä. Ja lähimuisti vanhuksilla on yleensäkin huonompi, joten voisi olla mukavan seesteistä tämän kolmannen maailmansodan jälkeen:))
Joka viikko joku kirjoittaja häviäisi iäisyyteen,no etuna juuri kuten sanoit ettei muisteltaisi lähiviikkojen kirjoituksia ja solvauksia ja tulisi varmaan joka päivä uusia palstalaisia kun eivät enää muistaisi jo aikaisemmin kirjoittaneensa siellä,vaihtelua
ja arvostelu siitä näkökulmasta on, meille monelle, houkuttava vaihtoehto. Silloin voi asian pitää, kuin itsensä ulkopuolella? Kuvitella olevansa objektiivinen ja ehkä erilainenkin?
Mutta, olla osallisena ja miettiä omia reaktioitaan ja motiiveitaan...
Ehkäpä siinä on liikaakin haastetta tai ainakin riski siitä, että joku koskettaa ja joku sattuu, on suurempi?
se tyhmyys tiivistyy, sanotaan. Täällä sen näkee jos viitsii lukea näitä järjen riemuvoittoja.
Meno on kuin ala-asteella, "en puhu tolle kun se on maalta"/nikkikeskustelut. Vain "meillä rekatuilla on oikeus keskustella" Reviirisotaa, muutama joutilas haluaa pitää palstaa vain heidän keskinäisenä henkilökohtaisena seuranpitopalstanaan, kitkeriä ämmiä. Miehet näkyy olevan hauskempia ja suvaitsevampia. Töissä sama juttu, viiskymppiset ämmät on pahimpia riidankylväjiä, mistä ne pelkäävät jäävänsä paitsi?
tyttäreni opettaja Jouko Nieminen, että "Joukossa tyhmyys tiivistyy", jostakin syystä koko luokka oli samaa mieltä. Nikkisotaa en viitsi enää käydä, se on menneen talven lumia, kuten eilen sanoin RAKASTAN TEITÄ KAIKKIA . Olette sitten puskassa tai ei. En ole kitkerä, sinusta vain tuntuu siltä että kaikki naiset ovat kitkeriä, mietenkäs on, eikös tämäkin ole sinulta provo-juttu. Haluat että kanssasi riidelläänn, mutta yllätys yllätys enpä riitelekkään vaan lähetän sinulle sylin täydelta rakkautta ja onnea elämässäsi:))
Mielestäni ainakin täällä ovat miehet enemmän pipokireitä kuin naiset,no ainakin miesnikkiset
Myönteisyyttä kehiin,nyt on kevät!
Olen kanssasi samaa mieltä,jokainen joka vaivautuu vastaamaan muille on kokemus sinänsä,aina opimme jotain
ja hali-hali ja tykkään susta ,sun muuta ällöä kukaan täällä varmaan kaipaile, ainakaan kiivaan keskustelun päätteeksi, aivan kuin haluttais vesittää omat mielipiteensä. Typerää. Sanoin mitä sanoin ja pysyn sen takana ,olisi jo reilumpaa.
riehaannu. Kun on kirvat kimpussa on kaikki keinot sallittuja:)))))) :))))))) :)))))))))
HALI HALI *RAPSUTTAA*;) Käy apteekissa ja hakee jotain syöpäläisiin tehoavaa:)))) :)))) :}
oikein iso pakkaus, mieluiten se perhepakkaus - nyt on kova kirvakesä tulossa...HALI HALI...:))))
täällä mikään mätä.
Aika hyvä läpileikkaus oikeasta virtuaalista paitsi ettei täällä ole raha tai tittelit jarruina keskusteluissa.
Täällä paistaa aurinko upeasti!
Vaikka eräs tässä samassa aiheessa jo kehuikin tienesteillään,no hänen tyyliään,kai kohottaa sitä huonoa itsetuntoa
Laita reilusti nikki esille, ketä tarkoitit.
joukossa? Ajattelin että me köyhät täällä vain kirjoitellaan aikamma kuluksi. Lottovoiton toivossa tässä eletään - kun ei ole perintöäkään tiedossa:)))
minua kun se sai tuolla aikaisemmin selville kuinka paljon mulla on tulot ja kun minulla on varaa maata kotona.
Kateelliset kulkee kitkerinä kintereillä,ei voi mitään.
No en voi kun heti viesti poistetaan
Puhuin siitä joka tässä aihessa kehui tienaavansa hyvin,en ole kateellinen kenellekään
Nuorempana luulin niin,en enää
hetkiä se joskus ainakin järjestää.
Tietenkin on hauskempaa olla rikas ja onneton kuin köyhä ja onneton
et tiennyt?
Mistä puhuit?
onnelliseksi, se on vain niiden harhaluulo joilla sitä ei ole. Tunnen paljon rikkaita ihmisiä joilla on alkoholi-ongelmia ja lastensa kanssa todella pahoja ongelmia. Kysymyksessä on huumeet ja liika bilettäminen, kun rahaa saa kotoa niin paljon kuin haluaa, niin ei tule minkäänlaista itsekontrollia.Tietenkin näin vähemmän rikkaana ajattelee, että olisi se hienoa kun saisi sitä ja sitä, mutta jos kaikkeen olisi varaa, niin mitä enää voisi haluta? Harva rikas ihminen on todella onnellinen vain rahan vuoksi.Tottahan rikaissa on onnellisiakin, mutta uskoisin että he ovat niitä jotka olisivat sitä ilman rahojaankin.
En siis ole ollut selvillä tuloistasi enkä puhunut sinusta
rikas ole,mutta tulen omillani toimeen ja se riittää hyvin meikäläiselle ja kun mä en ole onneton.
Pitäisköhän mun ruveta onnettomaksi.
Olisitko sä sitten vähemmän onneton?
Katso vaikka. Mä olen sitä mieltä, että "Joku nikki" on niiin väärässä, kuin voi vain olla tässä asiassa. Olen siis eri mieltä hänen kanssaan ja tuntuu ihmeelliseltä, että hän ei uskalla mainita nikkiä kirjoituksessaan, vaan pelkää poistoja. Huihai, jos poistuu, niin poistuu.
sen hauskempaa on. Samanlaista se rikkaiden onnen puute on kuin köyhienkin - voipi olla jopa suurempaa.
mä haluun olla keskipiste.
Älähän nyt vie keskustelua muihin!
Heti kun mainitsee jonkun nimeltä arvostelumielessä vaikka olisi ihan asiallistakin niin viestit poistuu
Lue taaksepäin,väitit että puhuin sinusta ja tuloistasi vaikka en ollut niistä edes tietoinen,vastasin vain viestiisi
Sinun rahatilanteesi nyt ei varmaankaan mitenkään vaikuta minun onnellisuuteeni
Jos voi tehdä ihan mitä ikinä haluaa ei mikään enää ilahduta
Minähän mainitsin sinun nikin ja mitäs sitten?
Mikäs siinä on niin kauheeta, jos viesti poistuu?
sama mä haluun nyt puhua minusta.
Oletko nyt sitten tietoinen?
iloinen tyyppi?
Emme taida olla oikein samalla aaltopituudella joten jätetään tähän
onko sulla missään muita kirjoituksia kuin se yksi satu?
oltava samalla aallonharjalla?
Kyllä varmaan jokainen itse tietää onko myönteinen vai kitkerä kirjoittaja,täällä myönteisiä ovat mielestäni useammin nais- kuin miesnikit,en halua kommentoida asiaa sen enempää
totta hemskutissa!
Paras sen takia taas poistua täältä,palaan kun on rautalankaa käsillä
joku fiksu sanoi kerran,että rikkaalla on yksi haave vähemmän kuin köyhällä.
Rikas ei voi unelmoida siitä,että mitä jos se olisi rikas.
sitten hartaasti kun palaat?
Ämmät vaan lätisee niitä halejaan, ketä hiton ukkoa semmonen jaksaa kiinnostaa? Ja myönteisyyttä voi varmistaa lukemalla vanhoja ketjuja, vaikka vain parin viimeisen päivän ajalta. ET silleen
että miehiä ei kiinnostaa halaus?
saattaa olla parit tarinat Kallesta ja sitten Hanskin seikkailemattomuuksista. Löytyisköhän vielä haulla.
mieluiten aito ja ilman hymiöitä, jos valita saa niin hymyllä kiitos ja aitona, tuo palstahalaus on yhtä tyhjänkanssa. Sellaiselle tulee vain tuhahdettua.
kokeilla kuinka otettaisin vastaan jos haluaisin halailla.
Ei sanat ole aina tyhjiä vai?
Kai se luonteesta riippuu,jotkut eivät ole koskaan tyytyväisiä,on rahaa tai ei
Taso nousee, jos Sinä et ole kylmä, kyyninen ja ilkeilyä harrasta!
Kaikki mitä täällä luet, ei ole kirjaimellinen totuus kirjoittajien sielunelämästä. On mukana leikkiä vaikka piikkein kanssa, on mukailkeitä huomautuksia ja yleensä aika harmitonta sanailua, tosin tyhjää pulinaa turhan paljon.
Kirjoittajilla on usein rooli, on naamio vaikka sellaista ei täällä tarvita, ja itsen kokonaan rehellisesti peliin panevia ei paljon tapaa. On yksinäisiä, hylättyjä, syrjään heitettyjä, rikkinäisiä ihmisiä enemmän kuin julki tunnustavat, siis tavallisia suomalaisia 50 .
Tule Sinä, niin minä voin lähteä. Sinä voit sittenkin sopeutua paremmin. Minä olen saanut pahan mielen, toki positiivista palautetta myös, mutta nyt se ei riitä oikein pitämään miestä pystysssä.
ulkona paistaa aurinko.
Hieno ilma ja join äsken kahvit terassilla.
Hyvät jatkot sinulle.
olenko ehkä minä aiheuttanut sinulle pahaa mieltä, jos olen niin se ei ainakaan ole ollut tarkoitukseni. Tiedän että on turha sanoa että ota itseäsi niskasta kiinni, mutta toivon sinulle parempaa huomista, ja paljon onnea elämääsi - ei se ole vielä läheskään lopussa. Vielä kerran anteeksi, tämä tulee suoraan sydämestä (minulla on myös sellainen)
olen kun sanon, että Sinun monien kirjoitusten takaa on paljastunut kaunis nainen - en tarkoita ulkoista olemusta vaan sisäistä ihmistä Sinussa. Jotain haastavaa, jotain jännittävää Sinussa on ollut aina. Tänään olet kirjoittanut minulle sanat, jotka ilmoittavat että Sinulla ON sydän!
Se havainto ei ole Sinun oma ilmoituksesi tässä.
Sinä et ole minun mieltä pahoittanut.
kirjoitukseni täällä palstalla ovat suurimmaksi osaksi pelkkää soopaa, joita en edes ajattele lätkiesäni sormiani näppäimille. Joskus itsekin häpeän kirjoituksiani, mutta en voi vastustaa kiusausta myös noihin tappelusketjuihin. Toivon todella että pääsisit eteenpäin elämässäsi ilman että sydämesi kokonaan särkyy. Jatka elämääsi muistaen että sinulla on täällä virtuaaliystäviä jotka ihan todella välittävät sinusta, ja toivovat että pysyisit palstalla. Toivon että saan kuulla sinusta vielä jatkossakin:)) annoin tuon hymyn muistutukseksi siitä että elämä on aina elämisen arvoista.
En ole tuollaista täällä huomannut