Moi
Oston H11 halogeenillisen linssi tyyppisen lyhyen valon omaavan auton. Asiallisen kirkkaat itse pinnat kaikinpuolin mutta polttimona on vain halogen ja nyt jo huomattu että ompa huonot valot. Mutta kummat kannattaa laittaa led (ei kiinan halvimpia) vai xenon 35w ? jotain 4000-6000K välimaastoon sävy.
Xenoneita on joskus tullut laitettua ja onhan niilläkin parantunut. Valokuvio pysyy hyvänä linnsin ansiosta tässä autossa,ei häikäise. Led on tietysti helpoin vähimmillä muuntamisilla mutta se ei ole ongelma ja johdotus saa pysyä samana. Syttymis nopeudella ei liene merkitystä koska palavat kokoajan. 55w taitaa olla turhuutta kun niille ei ole oikein polttimoita ns laadukkaitakaan. Ledi jokin merkki tuote philips tms.Saa ehdottaa hyviä vinkkejä.
LED VS XENON valoteho? Hyvälaatuiset polttimot kyseessä
1
262
Vastaukset
- Anonyymi
Ostin vuosi sitten päivityssarjan, jossa mukana mm. H11 LED-polttimot.
Sarjassa oli EinParts Automotiven valmistamat osat. Ei ole kuin hyvää sanottavaa noista. On kirkkaat mutta ei häikäise. Sopii paikalleen ilman muutoksia. Yksikään vastaan tullut auto ei ole välkytellyt valoja häikäisyä protestoidakseen.
https://www.performancealloys.com/2016-ford-ranger-led-bulbs-upgrade-kit
https://www.performancealloys.com/einparts-eplh37-34w-h11-flip-chip-led-bulbs-pair
Stedi on myös varmasti hyvä mutta sille ei edes väitetä löytyvän hyväksyntää kuten edellisen kohdalla on. Tosin EinParts hyväksynnästä löytyy maininta vain myyjän verkkosivuilta. Pakkauksesta ei löydy mainintaa, joten sopii epäillä tuota E-hyväksyntää.
Stedin sarja on 100% kalliimpi. Jäähdytysratkaisu on passiivinen (=kestävä)
https://www.performancealloys.com/stedi-ford-ranger-led-bulb-upgrade-kit-1
Philipsin laatu on vakuuttavaa mutta minulla ei ole kokemusta siitä ja sen sopivuudesta käytännössä edes omaan autooni.
Valitettavasti menee vielä vuosia, että LED-polttimoiden hyväksynnät saadaan kuntoon. Kyse on siitä, sopiiko Halogen-polttimolle varustettuun umpioon tilalle vastaavin lampun ja hehkulangan mitoin tehty LED-polttimo täyttäen kaikki tarvittavat vaatimukset. Siihen saakka ainakin virallisen tiedon mukaan pitäisi käyttää kivikautisia halogen-polttimoita, jos umpio on vain niille hyväksytty. En yllytä ketään toimimaan toisin. Jos kuitenkin päätyy LED-polttimoon, kannataa pysyä kohtuudessa eikä ostaa sitä kaikkein tehokkainta vaihtoehtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3123675Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell312035Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441656- 881534
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1001331- 1451205
- 811084
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.981063Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61787Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52749