Spekulointia vl: n ja rauhansanalaisten tms. yhdistymisestä

Anonyymi

Ajoittain esiintyy kirjoituksia, miksi vl: t ei yhdisty esimerkiksi rauhansanalaisten kanssa. Jos joskus niin kävisi, allekirjoitettaisiin samalla iso opillinen epäkohta (joka toki on muutenkin havaittavissa). Tuon tason päätöksen tekisi, tai ainakin asiassa aktiivisena toimijana vl:n osalta olisi SRK. Kun tällä hetkellä vl:en mielestä rauhansanalaisilla ei ole pyhää henkeä, johdattaisi SRK jäsenistönsä, siis jolla kullakin on omakohtainen usko, yhteen vääräoppisten kanssa. Näiltä kysymättä.

Ja miksikö se epäkohta on havaittavissa. SRK määrittelee mikä on syntiä, ohi Raamatun. Silloinhan sellaisen opin kannattajalla ei usko ole omakohtainen.

7

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkuesikoisuudessa on varmasti niitä joka haluaisi yhdistyä vanhoillislestadiolaisten kanssa ja niitä joka ei missään tapauksessa haluaisi. Rauhan sanan puolella isoin este on että ei ole keskusyhdistystä joka voisi päättää uskovaisten puolesta. Lähetysyhdistys Raunan sanalla on vain henkilöjäseninä.

      LFF:ää askarruttaa tällä hetkellä kysymystä kuuluako kirkkoon tai ei, joten ei ole aikaa pohtia suhdettaan vanhoillislestadiolaisiin, vaikka se ratkaisisi LFF:n vaikein ongelma joka on pappispula.

      https://www.kyrkpressen.fi/nyheter/60033-rapport-oppnar-for-laestadiansk-kyrka.html

      Mutta lähempää yhteistyötä vanhoillislestadiolaisten kanssa luulen että kaikki pikkuesikoiset haluaisivat.

    • Anonyymi

      me liberaalit kokkolan rauhansanalaiset emme halua yhdistyä SRK:N kanssa.

    • Anonyymi

      Vaikea sanoa milloin tuo tapahtuu, mutta nyt jo elävä evankeliumi on alkanut siirtymään täältä muualle.

      Etsikää Herraa silloin, kun hänet löytää voidaan; huutakaa häntä avuksi, kun hän läsnä on.

      Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, Herra, jolloin minä lähetän nälän maahan: en leivän nälkää enkä veden janoa, vaan Herran sanojen kuulemisen nälän.
      11. Katso, ne päivät tulevat, sanoo Herra, Herra, että minä lähetän nälän maan päälle; ei nälkää leivän perään, eli janoa veden perään, vaan Herran sanan kuulemisen jälkeen,
      12. Silloin he hoippuvat merestä mereen, pohjoisesta itään; he samoavat etsien Herran sanaa, mutta eivät löydä.


      Tuossa ei ole kyse siitä että kaikki raamatut olisi kadonneet tai etteikö löytyisi hengellisyyttä

    • Anonyymi

      Eivät tule yhdistymään, mutta jonkin verran vl:iä on siirtynyt rauhansanalaisiin. Toisaalta vaikka näin onkin käynyt, ei rauhansanalaisten määrä ole juuri kasvanut, koska siellä maallistuneemmat jäävät kokonaan toiminnasta sivuun. Minun ystäväperhe siirtyi rauhansanaan ja nyttemmin kun juttelin heidän kanssa, niin eivät ne koe enää itseään mihinkään ryhmittymään kuuluvaksi. Sanoivat, ettei heidän tuntemansa muut rauhansanalaisetkaan liiemmin eläneet uskosta. Eli sattuivat tuntemaan heistä vain lähinnä niitä maallistuneempia kavereita.

      • Se on totta että liberaaliset rauhansaanalaiset luopuvat uskosta. Jopa siinä määrin että toiminta kokonaan on kuihtunut kasaan niillä paikkakunnilla missä liberalismi on päässyt valloille. Jäljellä jäävät konservatiivit mikä jo alkaa näkyä toiminnassa. Tämän vuoden suvijuhlat olivat hyvin perinteiset. Ihan kuten LFF:n seurat.


    • Kyllä minun mielestä pitäisi käydä yhdistymisneuvotteluja pikkuesikoisten kanssa. Ainakin ruotsinkielisten pikkuesikoisten parissa on kiinnostusta.

    • Anonyymi

      Aikanaan erilleen lähteneet ryhmät pysyvät omina ryhminään. Vl on vain itseensä keskittynyt liike, johon tuskin kukaan aikuinen liittyy. Elävää yhteyttä Kristukseen näissä kaikissa liikkeissä tulisi etsiä. Nythän nämä useimmat lestadiolaisryhmät ovat ainoastaan tiettyä tapakulttuuria harjoittavia, suuruuteen sairastuneita joukkoja.
      Mistäkö sairaan suuruuden voi todeta? Siitä kun aletaan määrittelemään ketkä taivaaseen pääsevät ja ketkä eivät, - aivan kun tämä olisi ihmisten tehtävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe