Spekulointia vl: n ja rauhansanalaisten tms. yhdistymisestä

Anonyymi

Ajoittain esiintyy kirjoituksia, miksi vl: t ei yhdisty esimerkiksi rauhansanalaisten kanssa. Jos joskus niin kävisi, allekirjoitettaisiin samalla iso opillinen epäkohta (joka toki on muutenkin havaittavissa). Tuon tason päätöksen tekisi, tai ainakin asiassa aktiivisena toimijana vl:n osalta olisi SRK. Kun tällä hetkellä vl:en mielestä rauhansanalaisilla ei ole pyhää henkeä, johdattaisi SRK jäsenistönsä, siis jolla kullakin on omakohtainen usko, yhteen vääräoppisten kanssa. Näiltä kysymättä.

Ja miksikö se epäkohta on havaittavissa. SRK määrittelee mikä on syntiä, ohi Raamatun. Silloinhan sellaisen opin kannattajalla ei usko ole omakohtainen.

7

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkuesikoisuudessa on varmasti niitä joka haluaisi yhdistyä vanhoillislestadiolaisten kanssa ja niitä joka ei missään tapauksessa haluaisi. Rauhan sanan puolella isoin este on että ei ole keskusyhdistystä joka voisi päättää uskovaisten puolesta. Lähetysyhdistys Raunan sanalla on vain henkilöjäseninä.

      LFF:ää askarruttaa tällä hetkellä kysymystä kuuluako kirkkoon tai ei, joten ei ole aikaa pohtia suhdettaan vanhoillislestadiolaisiin, vaikka se ratkaisisi LFF:n vaikein ongelma joka on pappispula.

      https://www.kyrkpressen.fi/nyheter/60033-rapport-oppnar-for-laestadiansk-kyrka.html

      Mutta lähempää yhteistyötä vanhoillislestadiolaisten kanssa luulen että kaikki pikkuesikoiset haluaisivat.

    • Anonyymi

      me liberaalit kokkolan rauhansanalaiset emme halua yhdistyä SRK:N kanssa.

    • Anonyymi

      Vaikea sanoa milloin tuo tapahtuu, mutta nyt jo elävä evankeliumi on alkanut siirtymään täältä muualle.

      Etsikää Herraa silloin, kun hänet löytää voidaan; huutakaa häntä avuksi, kun hän läsnä on.

      Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, Herra, jolloin minä lähetän nälän maahan: en leivän nälkää enkä veden janoa, vaan Herran sanojen kuulemisen nälän.
      11. Katso, ne päivät tulevat, sanoo Herra, Herra, että minä lähetän nälän maan päälle; ei nälkää leivän perään, eli janoa veden perään, vaan Herran sanan kuulemisen jälkeen,
      12. Silloin he hoippuvat merestä mereen, pohjoisesta itään; he samoavat etsien Herran sanaa, mutta eivät löydä.


      Tuossa ei ole kyse siitä että kaikki raamatut olisi kadonneet tai etteikö löytyisi hengellisyyttä

    • Anonyymi

      Eivät tule yhdistymään, mutta jonkin verran vl:iä on siirtynyt rauhansanalaisiin. Toisaalta vaikka näin onkin käynyt, ei rauhansanalaisten määrä ole juuri kasvanut, koska siellä maallistuneemmat jäävät kokonaan toiminnasta sivuun. Minun ystäväperhe siirtyi rauhansanaan ja nyttemmin kun juttelin heidän kanssa, niin eivät ne koe enää itseään mihinkään ryhmittymään kuuluvaksi. Sanoivat, ettei heidän tuntemansa muut rauhansanalaisetkaan liiemmin eläneet uskosta. Eli sattuivat tuntemaan heistä vain lähinnä niitä maallistuneempia kavereita.

      • Se on totta että liberaaliset rauhansaanalaiset luopuvat uskosta. Jopa siinä määrin että toiminta kokonaan on kuihtunut kasaan niillä paikkakunnilla missä liberalismi on päässyt valloille. Jäljellä jäävät konservatiivit mikä jo alkaa näkyä toiminnassa. Tämän vuoden suvijuhlat olivat hyvin perinteiset. Ihan kuten LFF:n seurat.


    • Kyllä minun mielestä pitäisi käydä yhdistymisneuvotteluja pikkuesikoisten kanssa. Ainakin ruotsinkielisten pikkuesikoisten parissa on kiinnostusta.

    • Anonyymi

      Aikanaan erilleen lähteneet ryhmät pysyvät omina ryhminään. Vl on vain itseensä keskittynyt liike, johon tuskin kukaan aikuinen liittyy. Elävää yhteyttä Kristukseen näissä kaikissa liikkeissä tulisi etsiä. Nythän nämä useimmat lestadiolaisryhmät ovat ainoastaan tiettyä tapakulttuuria harjoittavia, suuruuteen sairastuneita joukkoja.
      Mistäkö sairaan suuruuden voi todeta? Siitä kun aletaan määrittelemään ketkä taivaaseen pääsevät ja ketkä eivät, - aivan kun tämä olisi ihmisten tehtävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3008
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2067
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      65
      1929
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1793
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1533
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1272
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      33
      1241
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1045
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1026
    Aihe