Tiedän, että laktoosi-intoleranssin takana saattaakin olla keliakia, mutta voiko keliakia potilas olla lisäksi laktoosi-intoleranssi. Löytyykö vastaavia?
Voiko sama henkilö sairastaa keliakiaa ja laktoosi-intoleranssia
8
1098
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla itselläni ei ole kumpaakaan, mutta tiedän, että molemmat voivat olla samalla ihmisellä.
Yhdellä ystävälläni todettiin nuo molemmat kauan sitten.- Anonyymi
Kiitos, olisi hyvä jos joku sairastunut voisi myös vahvistaa- Itselläni on keliakia, mutta laktoosi-intoleranssi voisi olla selitys uusiin jo melko pitkään vaivainneisiin oireisiini, olen jo testannut ja poissulkenut monia muita, vatsaoireet ovat merkittävät ja haitalliset. Keliakia on ollut hallussa jo kymmeniä vuosia.
- Anonyymi
Nykyään myös erilaiset suolistosairaudet ovat kovin yleisiä, syynä ei välttämättä ole mikään ruoka-aine erikseen ( maito, viljat, jne. ).
- Anonyymi
Kyllä, bakteeri-infektiot, loiset, virukset ja erilaiset muut tulehdustaudit ja syöpä. Olen testannut jo monia. Koska laktoosi-intoleranssi on melko helppo testata, aion tehdä niin, mutta en sitäkään turhaan ellei se ole edes mahdollista. Luin itse juuri lisää ja esim. jotkut taudit voivat laukaista laktoosi-intoleranssin. Osa on perinnöllisiä ja osa hankittuja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, bakteeri-infektiot, loiset, virukset ja erilaiset muut tulehdustaudit ja syöpä. Olen testannut jo monia. Koska laktoosi-intoleranssi on melko helppo testata, aion tehdä niin, mutta en sitäkään turhaan ellei se ole edes mahdollista. Luin itse juuri lisää ja esim. jotkut taudit voivat laukaista laktoosi-intoleranssin. Osa on perinnöllisiä ja osa hankittuja
Laktoosin vaikutukset on helppo testata itse, on jonkin aikaa ilman maitotuotteita tai laktoosia sisältäviä, ja sitten syö tai juo jotain laktoosia sisältävää.
Siinä vaiheessa jo selviää, johtuuko jokin vaiva laktoosista.
- Anonyymi
Kyllä. Minulla diaknisoitiin keliakia 21v sitten. Saman tapaiset oireet palasivat n. vuoden kuluttua. Kokeiden jälkeen munulla todettiin laktoosi intoleranssi.
Samaa vaivaa kantanut siitä saakka. Etelän maiden jäätelöä voin kyllä syödä ilman oireita. - Anonyymi
Olen kuullut, että usein onkin niin, että jos on keliakia, niin melko usein on myös laktoosi-intoleranssi. Toisin perin se taas ei välttämättä mene. Ystävällä todettiin jo nuorena laktoosi-intoleranssi, mutta vatsavaivat, ripuli vain jatkuivat. Alkoi olla luustokipujakin. Kun oireet eivät häipyneet maitotuotteiden kokonaankaan poisjättämisen vuoksi, leimattiin asia psyykkiseksi. Noh, hän sattui huomaamaan jonkin tuonaikaisen tutkimuksen jossa etsittiin koehenkilöitä. Piti yksi jakso syödä normituotteita, toinen vähälaktoosisia, kolmas kokonaan laktoosittomia ja neljäs kokonaan muita kuin maitotuotteita ja merkitä oireet ylös. Sieltä sitten tutkijat ilmoittivat, että ei voi olla pelkkä laktoosi-intoleranssi, on oltava jotain muutakin, esim. keliakia. Hän meni sitten yksityislääkäriin ja sielläpä keliakia todettiin. Oli ehtinyt kehittyä jo melkoisen paha imeytymishäiriö (keliakia tuhoaa suolen villuksia) mikä vaikutti muiden aineiden imeytymiseen. Niinpä hänellä oli jo luustokipuja. Aina oli väsynyt, kalpea ja huonovointinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394568Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532464Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 111850
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70824- 136771
- 48760
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48716- 52690