kotirauhan rikkominen oleskelemalla rivitalon ajopihassa

Anonyymi

onko se laitonta jos kaverini jonka kanssa olen riidoissa tulee istumaan hänen kaverinsa kanssa minun rivitaloasunnon ”ajopihaan” eli ei siis minun etupihalleni vaan siihen tielle mistä ajan pihaani suoraan taloni eteen ja on myös ajellut siitä ohi tahallaan, siitä tieltä ei siis pääse mihinkään vaan se tie loppuu. ja odottaa siinä että tulen ulos jotta pääsee haastamaan riitaa? olen kertonut hänelle että en halua häntä siihen koska se ahdistaa minua mutta hän kertoo että saa ajaa siinä jos haluaa koska se on julkista tilaa. voiko tästä tehdä poliisille jotain ilmoitusta vai onko tuo ihan laillista?

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RL 25 luku, 7 §:

      Vainoaminen

      Joka toistuvasti uhkaa, seuraa, tarkkailee, ottaa yhteyttä tai muuten näihin rinnastettavalla tavalla oikeudettomasti vainoaa toista siten, että se on omiaan aiheuttamaan vainotussa pelkoa tai ahdistusta, on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä yhtä ankaraa tai ankarampaa rangaistusta, vainoamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

      Ota vain poliisin yhteyttä.

      • Anonyymi

        Pikkuasian vuoksi ei poliisin juttusille kannata mennä, sillä käräjäsalissa esiintyminen ei ole mitenkään mukavaa.


    • Anonyymi

      Ei suomessa ole lainvalvontaa. Laki on pelkkä moraalinen kannanotto, miten asioiden pitäisi olla. Asiat muuttuvat kun merkittävä osa poliisin rikostutkinnasta ja syyttäjälaitoksesta vaihdetaan henkilöihin jotka soveltuvat näihin tehtäviin, nyt näin ei ole, ja se on suuri tragedia Suomen ja sen kansan kannalta.

      • Anonyymi

        Miten niin vaihdetaan ? Ei vaihtaminen käy ihan noin vaan. Alle 10 vuotta uralla ollutta syyttäjää, tai poliisin tutkijaa ei vielä sanota kokeneeksi. Molemmat ovat vielä noviiseja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin vaihdetaan ? Ei vaihtaminen käy ihan noin vaan. Alle 10 vuotta uralla ollutta syyttäjää, tai poliisin tutkijaa ei vielä sanota kokeneeksi. Molemmat ovat vielä noviiseja.

        Merkittävällä osalla, tai jopa lähes kaikilla, rikostutkinnan henkilöstöstä ja syyttäjälaitoksesta ei ole pienintäkään tarkoitusta noudattaa lakia tai valvoa sitä.
        Lisäksi tämän rikollisporukan pitäisi oikeusvaltion ja sen lain mukaan valvoa toisiaan. Yhtä realistista kuin pukki vartioisi kaalimaata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3114
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      45
      3003
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2331
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      341
      1980
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1749
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      11
      1408
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1237
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1156
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe