Lentoasemaverkosto

Anonyymi

Kansanedustajat lentoasemaverkosta. Lennot Joensuuhun säilytettävä.
Oikeasti siviililentokentää ei tarvita Kuopiossakaan . Helsinki riittää. Tai Vantaallahan se kenttä on.

Suomalaiset bisnesmiehet on syytä pitää Suomessa. Tulee halvemmaksi veronmaksajille. Esimerkkeinä käyvät vaikkapa Uniperin ostossa tehdyt typeryydet ja Fortumin Venäjään sitoutuminen.
Lentokenttäverkostossahan on kyse siitä, etteivät maakuntien lennot ole kannattavia. Yhteiskunnan ne on maksettava. Asia olisi eri, jos ulkomaiden haarakonttoriin silmät kiiluen matkaavat maksaisivat omat lentonsa. Mutta veronmaksaja lustin kustantaa.

Kannattaa like YYA-ajasta kertovia tutkimuksia. Myös aivan viimeaikaisia artikkeleita. Suomi oli pahasti korruptoitunut maa idän kaupassa. Ja se vaikuttaa yhä.
Taksiuudistuksen, Uberin jne yhteydessä Suomen korruptoituneisuus näyttäytyi. Ja suomettumisen hännässä roikkujia näemmä riittää.
Fortum, Uniper, Nokian ilmatilan osto , Hanhikiven voimala jne poliitikkojen puuhia kaikki tyyni. Ja maksettavaa riittää.
Lentokentästä vielä sen verran, ettei Pohjois-Karjalassa ole ainoatakaan vakavasti otettavaa vientiyhtiötä, ei ainoatakaan. Ei edes Raatekankaan suunnassa.

2

677

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jo joensuulaiset haluavat lennot Helsinkiin, niin käyttäkööt niitä lentoja, nyt jokaista yhdensuuntaista lentoa matkustajaa kohti veronmaksajat tukevat noin 1000 eurolla. Eihän siinä ole mitään mieltä.

    • Anonyymi

      Kinalaista roskaa aikanaan myynyt Kakkonen raivoaa Joensuun lentojen puolesta. Tosin ei taida asua enää Pohjois-Karjalassa. Mutta kenkkuilu on verissä.
      Toki sen kiinalaista roskaa myyneestä huijarista ymmärtää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe